Wiadomości - Z życia Uczelni

5 ważnych zasad jak sprawić, by nauka historii nie była nudna

2016-05-24 10:08:38 | artykuł sponsorowany

Aby historia była wciągająca i pouczająca, należy umieć się jej uczyć. Czytając suche fakty w podręczniku do historii można uznać, że to strata czasu. Wystarczy jednak poznać fakty historyczne w bardziej przyjazny sposób, by poczuć chęć zgłębiania wiedzy o kolejne szczegóły. W zależności od tego, jak zorganizujemy sobie naukę historii, może być ona ciekawa, intrygująca, jak i nudna, przytłaczająca.

Najczęstszym błędem w nauce jest nauka zbyt wielu informacji naraz, brak połączenia faktów w ciąg zależności i usytuowanie wydarzeń w miejscu i czasie, w szerszej perspektywie niżeli tylko sytuacja Polski, czy innego kraju. Nauka całościowa pozwala zrozumieć wiele niuansów historii Polski, Europy w kontekście polityki i wydarzeń na świecie. Wychodzenie od ogółu pozwala znacznie szybciej i łatwiej sięgnąć po szczegóły faktów historycznych. Bezwzględnie historii warto się uczyć, bowiem powiedzenie, iż historia kołem się toczy nie jest wyssaną z palca bzdurą, ale faktem.

Warto wiedzieć, jak uatrakcyjnić sobie naukę historii, gdy okazuje się że nie jest to nasz ulubiony przedmiot i nie fascynują nas kolejne zwycięstwa Rzymian, ani też klęski Hitlera. Mimo, iż wydawać się może, że historii można się nie uczyć, to nie sposób pominąć historię poszczególnych dziedzin nauki, jak biologii czy chemii, fizyki itp. praktycznie zawsze poza współczesnymi odkryciami pojawiają się również fakty historyczne, dzięki którym obecny stan wiedzy z danej dziedziny jest taki, a nie inny. Pewnym uatrakcyjnieniem nauki jest wprowadzenie niekonwencjonalnych sposobów nauki i pomocy dydaktycznych, które łączą w sobie elementy rozrywki i walory edukacyjne serwując nam fakty historyczne w postaci zabawy, quizu, gry czy filmu. Obraz zdecydowanie bardziej do nas przemawia, niżeli wykład, lektura, stąd też jednym z polecanych sposobów na przyswojenie historii jest oglądanie filmów historycznych, tak dokumentalnych i edukacyjnych, jak i fabularnych opartych na wydarzeniach rzeczywistych.

- Poza filmami i programami naukowymi z zakresu historii warto jest urozmaicić poznawanie historii ciekawostkami historycznymi, jak chociażby romans królewski, czy psychiczne zaburzenia przywódców wojskowych itp. Niuanse, które przyciągają uwagę i mimo iż często są tylko plotką wzbudzają zainteresowanie. Historię z łatwością przemycimy w lekturach, nie tylko tych z kanonu lektur szkolnych, ale wielu pozycji, po które z radością sięgamy z uwagi na ich fabułę, wciągający język, a przy okazji tło historyczne. By jednak wiedzieć, gdzie szukać wiedzy historycznej, po jakie pomoce sięgać, warto jest mieć dobrego przewodnika, inspiratora. Czasem miłość do historii wynosi się z domu, czasem ze szkoły, a czasem zupełnie trafia się na nią przypadkiem. Niełatwo jest samemu z siebie zainteresować się tematami, które dotąd nie fascynowały nas swoją treścią – podaje Preply, oferująca m.in. korepetycje z historii (Warszawa).

Kluczem do sukcesu w nauce historii jest osoba nauczyciela. Trafiając na takiego z wiedzą i pasją, mamy szansę poznać historię w sposób ciekawy, inny niż dotychczas, zupełnie różny niż w podręcznikach. Niestety niewielu nauczycieli angażuje się na tyle w prowadzenie zajęć, by starać się w uczniach zaszczepić potrzebę nauki historii i jej analizowania, odnoszenia do czasów współczesnych. Odpowiedni nauczyciel winien ukazać nam relatywizm historii w zależności od przyjętych hipotez i badań opartych na wybranych źródłach, winien wykształcić w nas chęć podejmowania własnej oceny wydarzeń i zapadłych decyzji. Nauka historii to przecież nie tylko wykucie daty bitwy pod Grunwaldem, ale również poznanie jej przyczyn, skutków, konsekwencji, jak również strategii walki, polityki itd. Przyglądając się historii pod wieloma aspektami możemy odkryć jej prawdziwą moc, niemniej szkolne lekcje historii są na tyle okrojone z materiału, iż trudno jest dostrzec jakiekolwiek zależności między faktami historycznymi, jakie winny być przedmiotem wykładu i dyskusji. Pomóc w przełamaniu nudy mogą warsztaty historyczne, wizyta w skansenie, czy muzeum i dotknięcie kawałka historii. Doświadczenie urozmaica i uatrakcyjni naukę, mimo iż z pozoru to absurdalne, to historii możemy uczyć się przez doświadczenie. To świetny przerywnik w zakuwaniu na pamięć dat historycznych z książki. Interaktywne wystawy oraz rozmaite programy multimedialne pozwalają przeżyć klimat wydarzeń historycznych. Trudno przejść obojętnie wobec interesujących pokazów rycerskich, czy okazji zwiedzenia bunkrów z okresu drugiej wojny światowej, czy Forum Romanum.

Mimo, że często wydaje się nam, iż zwiedzanie to co innego niżeli nauka historii, to właśnie poznawanie faktów historycznych towarzyszących danym miejscom jest doskonałym sposobem na edukację „przy okazji”. Tym samym chcąc poznać prawdziwą historię warto jest sięgać po literaturę dodatkową, jak również po korepetycje z historii. Te ostatnie powszechnie dostępne stały się dla wszystkich online. Dzięki Skype możemy odbywać korepetycje z nauczycielami o rozmaitym podejściu, z całego kraju, w dowolnie ustalonych porach, terminach i miejscach. Spora swoboda nauki pozwala na poprawę warunków nauki, które również mogą powodować nudę. Forma internetowych korepetycji sama w sobie wydaje się być atrakcyjna, dodając do niej wartościowe lekcje historii zwracające uwagę na ważne aspekty zdarzeń, rozmaite konotacje polityczne, kulturowe możemy poszerzyć naszą wiedzę ogólną, jak i historyczną miło i skutecznie.

Bardzo ważnym elementem procesu nauki są źródła. To z czego uczymy się historii może zmienić nasze nastawienie do historii jako takiej. Nudne i tendencyjne podręczniki nie sprzyjają inspirowaniu się historią. O wiele lepszym źródłem wiedzy może być literatura z historycznym tłem ukazująca szereg wydarzeń historycznych w szczegółach, mimo iż to nie podręcznik historii a powieść, jaka np. Potop Henryka Sienkiewicza.

Prócz tego z kim, kiedy i gdzie się uczymy istotne znaczenie ma rozplanowanie materiału. Nic gorszego jak usiłowanie nauki wielu faktów w krótkim czasie. W przypadku historii warto jest zadbać o plan zajęć i systematyczne przyswajanie wiedzy niewielkimi dawkami a skutecznie. Pomóc w tym mogą nam aplikacje mobilne, dzięki którym fakty, daty i postaci z zakresu historii podawane są nam w postaci częstych ale krótkich lekcji, z jakich skorzystać możemy w wolnej chwili w ciągu dnia mając pod ręką telefon lub tablet.

Rześki mózg, pełen energii zdecydowanie szybciej się uczy. Stąd też podejmując się nauki historii, by nie była ona dla nas zbyt nudna i nużąca warto jest sięgać po historię i lekcje historii w porach dnia, w jakich jesteśmy wypoczęci i gotowi do nauki. Pomagają w tym niewątpliwie zajęcia indywidualne, z jakich skorzystać możemy wtedy, gdy nam to pasuje, a nie przeciwnie. Mając możliwość wyboru kiedy się będziemy uczyć, warto także zadbać o miejsce, w jakim mamy zamiar się uczyć. Poza oczywistymi warunkami jak zapewnienie sobie ciszy, spokoju ważny jest komfort nauki. Przez komfort każdy rozumie coś innego, zaś korepetycje online pozwalają na zapewnienie komfortu poprzez swobodę ich organizacji wedle uznania każdego z uczniów, z osobna.

 

Autor: Preply.com, platforma pomocna w nauce historii i innych przedmiotów, w tym ścisłych.

 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: nauka historii, łatwa nauka, by historia nie była nudna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Wybierz ciekawe studia w Collegium Da Vinci!
Trwa rekrutacja w Collegium Da Vinci Poznań

Wybierz ciekawe studia w Collegium Da Vinci!

Pierwsze zajęcia z tego cyklu odbędą się juÅź w październiku 2018 roku.
Program tutoringowo-mentoringowy w CDV Poznań

Pierwsze zajęcia z tego cyklu odbędą się już w październiku 2018 roku.

Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.