Organizacje studenckie - Z Organizacji

AIESEC Polska rekrutuje

2014-09-30 09:56:36

Bujne jasne włosy, olśniewający uśmiech i charakterystyczne „hejka!” Ładna dwudziestoparoletnia dziewczyna w zwiewnej sukience zbiega ze schodów i wychodzi z domu. Nie, nie idzie na kawę z przyjaciółkami, tylko na spotkanie biznesowe ze znaną firmą. To nie początek kolejnego oderwanego od rzeczywistości polskiego serialiku. To „dzień jak co dzień” w życiu Eweliny.

Ewelina Prus, bo tak nazywa się nasza bohaterka, ma 22 lata i pochodzi z Poznania. Niedawno obroniła licencjat na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, a od lipca jest częścią Zarządu Narodowego AIESEC Polska i koordynuje organizację największych polskich targów pracy, praktyk i staży w  9 ośrodkach akademickich.

AIESEC to globalna organizacja…

…prowadzona przez młodych ludzi, która od ponad 65 lat realizuje program praktyk i wolontariatów, docierając do 124 krajów i terytoriów. W Polsce funkcjonuje 17 oddziałów lokalnych, skupionych wokół największych uczelni wyższych. Misją AIESEC jest umożliwianie młodym ludziom rozwoju osobistego i profesjonalnego; przedsiębiorczości, umiejętności przywódczych oraz zarządzania zespołem i projektem. Dzięki właśnie tym projektom, organizowanym i realizowanym przez członków stowarzyszenia, studenci mają możliwość doświadczać namiastki profesjonalnej pracy zawodowej – poprzez praktykę, a nie na wykładach.

I to właśnie urzekło Ewelinę. - Pierwszym projektem, nad którym pracowałam, była promocja Dni Kariery® w Poznaniu – mówi. Dni Kariery® to największe w Polsce targi pracy, praktyk i staży, organizowane przez studentów dla studentów, od ponad 20 lat obecne w największych ośrodkach akademickich. Po wstąpieniu do AIESEC kariera Eweliny zaczęła rozwijać się w szybkim tempie. - Zostałam liderem zespołu i prowadziłam własny projekt. Potem byłam ambasadorem firmy EY, współtworzyłam nowy narodowy program Global Citizen [międzynarodowy program wolontariatu - red.], następnie byłam częścią Zarządu Lokalnego w Poznaniu, a teraz mieszkam w Markach koło Warszawy, gdzie współtworzę Narodowy Zarząd AIESEC Polska, pełniąc funkcję narodowego koordynatora Dni Kariery®.

W Polsce Zarząd Narodowy mieszka w jednym domu jednorodzinnym pod Warszawą. Dom ten, ochrzczony wewnątrz organizacji mianem Pink House (ze względu na różowy kolor swej elewacji) jest dla nich, podczas trwania rocznej kadencji, miejscem zamieszkania, pracy, spotkań… oraz zdobywania doświadczenia pracy w międzynarodowym zespole, ponieważ Zarząd AIESEC Polska składa się z także z młodych ludzi z Chin, Brazylii i Indii. - To już jest jedna z największych przygód mojego życia, bo kiedy jeszcze będę miała możliwość mieszkać i  pracować z 18-osobowym zespołem? – śmieje się Ewelina.

Niecodzienna codzienność

Jak więc wygląda taki zwyczajny dzień dwudziestoparoletniej narodowej koordynatorki targów pracy? - Każdy dzień jest zupełnie inny. Funkcja Koordynatora Dni Kariery® i członka zespołu odpowiadającego za Kontakty Zewnętrzne niesie za sobą życie w ciągłym ruchu. Oprócz pracy w biurze mamy spotkania z firmami, z którymi współpracuje organizacja. Jeździmy na konferencje narodowe oraz międzynarodowe. Po całym dniu pełnym pracy spędzamy czas, gotując razem obiady, oglądając filmy czy wychodząc na wspólne imprezy…

Ewelina na co dzień spotyka się z największymi polskimi firmami, koordynuje pracę lokalnych zespołów, które organizują Dni Kariery® w swoich miastach oraz współpracuje - wirtualnie i fizycznie - z zespołami z różnych krajów świata. Na porządku dziennym jest więc dla niej, podobnie jak dla reszty Zarządu, by przeprowadzić szkolenie lub spotkanie w języku angielskim ze studentami z 3 różnych kontynentów, potem pojechać do Warszawy na spotkanie biznesowe, w międzyczasie przeprowadzić kilka rozmów sprzedażowych, a na koniec dnia ugotować obiad ze znajomymi z 5 krajów świata i spakować się na kilkudniową konferencję międzynarodową. - Każdy nowy dzień niesie za sobą coś nowego i nie ma czasu na rutynę – podkreśla.

Przywództwo w wersji studenckiej

Jak w tym wszystkim odnaleźć własną motywację do działania i nie dać się zwariować temu szalonemu i pełnemu wyzwań życiu? - Najbardziej do pracy motywują mnie ludzie. Na co dzień mam przyjemność współpracować ze wspaniałymi osobami, które wiedzą, co chcą osiągnąć i czerpią przyjemność ze swojej pracy - mówi. Członkowie AIESEC wielokrotnie podkreślają, że to właśnie praca zespołowa i umiejętne przywództwo są podstwą ich działalności oraz wartościami, dzięki którymi tak dynamicznie się rozwijają. - Dzięki AIESEC poznałam mnóstwo przedsiębiorczych, samoświadomych i odpowiedzialnych społecznie młodych ludzi. Ludzi, którzy w wieku dwudziestu lat potrafią poprowadzić własny zespół i zrealizować projekt o ogólnopolskim zasięgu. Świadomych liderów z konkretnymi umiejętnościami z zakresu marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi czy sprzedaży, które nabywają już w czasie studiów. A jednocześnie… chodzą na zajęcia, zdają egzaminy, nierzadko studiując więcej niż jeden kierune - dodaje.

Członkowie AIESEC Polska, pomimo bardzo widocznego międzynarodowego charakteru organizacji, przykładają dużo pracy do rozwoju ogólnopolskich projektów, które wprowadzają pozytywne zmiany właśnie w ich lokalnym otoczeniu. - Jednym z przełomowych momentów w mojej działalności w AIESEC był udział w konferencji dla osób zajmujących się Międzynarodowym Programem Wolontariatów oraz Praktyk. Podczas tego wydarzenia, Hadeer - młoda dziewczyna z Egiptu, która prowadziła całą konferencję – opowiedziała, jak z jej perspektywy wyglądała egipska rewolucja w 2013 roku. Wtedy zrozumiałam, że pomimo narzekania, jak bardzo źle jest w Polsce, to właśnie my jesteśmy zmianą, którą chcemy zobaczyć w naszym kraju. Po prostu jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej, niż nam się wydaje i niż to nam jest mówione na uczelniach. Bo co z tego, że mamy po dwadzieścia lat? - wspomina Ewelina.

Obecnie trwa narodowa rekrutacja do AIESEC w ramach programu członkowskiego o nazwie Future Leaders. Studenci z 17 oddziałów lokalnych zbierają aktywnych, ambitnych młodych ludzi, którzy chcieliby nabyć nowe umiejętności, połączyć pasję z praktyką i zwyczajnie czerpać przyjemność i korzyści z rozwoju własnego potencjału. Bo przywództwo w AIESEC ma dwadzieścia-kilka lat, studiuje, uwielbia pracę zespołową, nie boi się wyzwań, żyje na walizkach i nie potrafi pracować bez misji. Jak pokazuje przykład Eweliny, wcale nie trzeba więc potulnie czekać do skończenia studiów, żeby robić znacznie więcej, niż jest to od młodych ludzi w tym wieku wymagane - a może oczekiwane?

ip

Słowa kluczowe: aiesec polska rekrutacja future leaders organizacje studenckie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Co mi siedzi w głowie - szczerze o zaburzeniach psychicznych Kraków

Dowiedz się, jak zatroszczyć się o swój komfort życia.

kobiety w biznesie
Trwają zapisy na wydarzenie Kobiety w Biznesie

Jak wygląda praca na wysokich stanowiskach menedżerskich w światowych korporacjach?

Ostatnio dodane
Popularne