Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Grzeszki każdego studenta i jak ich unikać

2015-10-08 14:53:10

Poszedłeś na studia, gratulacje! Tuż przed maturą zapewne obiecywałeś sobie, że jeśli tylko uda ci się dostać na wymarzony kierunek, to będziesz zawsze na bieżąco, nie pójdziesz na imprezę, jeśli nie wyrobisz się z zaliczeniami, a sesję zdasz śpiewająco, bo przecież „dla chcącego nic trudnego”. To dobrze, ale…


Rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. To przecież nowe miejsce to nowi ludzie, nowe doznania, nowe życie. I nowe zobowiązania, w tym towarzyskie – otrzęsiny, pierwsze spotkania z poznanymi znajomymi, kalendarze urodzin, juwenalia i wszystkie inne wspaniałości studenckiego życia… Klimat może cię szybko pochłonąć i nie wypuścić przynajmniej do końca studiów. Ale jednak motyw „studiowania” i nauki jakoś nie chce odpuścić.

Grzeszek pierwszy: ….bo przecież wykład jest nieobowiązkowy…
Najczęstszą przyczyną nieobecności studentów na wykładach jest sam fakt, że w większości są nieobowiązkowe, przynajmniej na pierwszych latach studiów – studenci często i chętnie korzystają z tego przywileju, znajdując dowolny argument niepojawienia się na nim. A jednak to prawda stara jak sama psychologia, że już sama obecność podczas przemówienia autorytetu zwiększa prawdopodobieństwo szybszego i skuteczniejszego zapamiętania materiału. Wskaźnik ten rośnie, jeśli wykładowca sam jest zaangażowany i potrafi tę wiedzę przekazać. Dlatego też warto czasem zmusić się do odwiedzenia uczelni i przesiedzenia na zajęciach – nawet jeśli masz wrażenie, że „jednym uchem wpadnie, drugim wyleci”. Część materiału siłą rzeczy gdzieś się zapisze w pokładach twojej przepastnej pamięci – przekonasz się o tym, ucząc na egzamin.

Grzeszek drugi: Syndrom dnia poprzedniego (SDP).
Budzisz się rano…ledwo. Głowa boli, w ustach pustynia, a szklanka wody wydaje się skoncentrowanym, płynnym zbawieniem. Cóż, zdarza się i tak – nie należy wpadać w panikę i wykorzystywać Syndromu jako pretekstu do opuszczania zajęć, bo konsekwencje mogą być różne. Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że prowadzący lubią widzieć studentów na zajęciach i często kojarzą, kto przychodził, a kto niekoniecznie – o tym również przekonasz się przy okazji zaliczenia przedmiotu. Dlatego warto zrobić wszystko, żeby móc doprowadzić się do stanu, w którym możesz wyjść, pójść na zajęcia, wrócić do domu i odespać.
Jak to najłatwiej zrobić? Solidnym śniadaniem – w przypadku SDPu ważnym jest, żeby brzuszek zaczął pracować nad tym, co zaaplikowałeś mu poprzedniego wieczoru. Najlepiej sprawdzi się śniadanie dosyć urozmaicone pod względem użytych produktów, w miarę możliwości – na ciepło (organizm nie zużyje dodatkowej, nadwątlonej energii na „podgrzewanie” dania w żołądku). Jeśli masz sok pomidorowy, to pij! Jeśli nie lubisz, to się zmuś. Sok ten to prawdziwa bomba mikroelementów, które „wypłukałeś” z ciała dzień wcześniej.
Dobrze sprawdzą się również… ziemniaki. Najnowsze badania pokazują, że zawarte w nich mikroelementy skutecznie wiążą wszystko, co w żołądku tańczy lambadę. Każdy dietetyk złapie się za głowę, jeśli zjesz ziemniaki na śniadanie, ale co z tego? Musisz się podratować, jeśli nie chcesz stracić całego dnia.

Grzeszek trzeci: Jestem NIEZWYCIĘŻONY
Mhm, jasne! Tak, jesteś człowiekiem młodym i twój organizm może więcej, niż będzie mógł za kilka lat. Czy warto go jednak aż tak forsować? W pewnym momencie czeka cię bunt i możesz zaspać na coś ważnego, jeśli za każdym razem będziesz praktykował „party hard” do białego rana i uczenie się do egzaminu na ostatnią chwilę. Naprawdę ostatnią, typu nauka przez całą noc, góra dwugodzinną drzemkę i hurra! idę pisać egzamin.
Pomijając fizyczny aspekt permanentnego niewysypiania się, działania tego typu nazywają się ładnie samoutrudnianiem. Mechanizm jest prosty, oparty na poczuciu (a właściwie unikaniu) odpowiedzialności i jest mocno powiązany z naszą samooceną. Jeśli nie zdamy egzaminu, bo przeimprezowaliśmy lub uczyliśmy się do białego rana, mówimy: „no tak, nie wyspałem się, nie poszło mi, następnym razem…” – robimy to tylko dlatego, żeby nie być zmuszonym stwierdzić „nie nauczyłem się, to moja wina”. Wolimy obarczyć winą czynnik zewnętrzny niż naszą wewnętrzną niedyspozycję.
Ale jeśli uda ci się jakoś zdać ten egzamin, prawdopodobnie twoja samoocena podskoczy do sufitu. „Taki jestem zdolny! Nie uczyłem się, a zdałem!”. Wtedy również jest większa szansa, że znów sobie pofolgujesz przy kolejnej, ważnej okazji.

Wszak nie ma tego złego…
Okej, popełniasz te grzeszki, a pewnie jeszcze kilka dopisałbyś do listy. Jeśli nie ty, to ktoś z twojego najbliższego otoczenia na pewno. I co z tego? Studia to wspaniały czas na popełnianie błędów, przyznawania się do nich i naukę radzenia sobie z mniej lub bardziej tymczasowymi problemami. Przecież studiujesz, by się uczyć! Skądkolwiek ta nauka płynie.

 

JM

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: grzeszki studentów, syndrom dnia poprzedniego, niezwyciężony, nieobecność na wykładzie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Kim jest dziekan?
Kim jest dziekan i jakie są jego obowiązki?

Sprawdź, czym zajmuje się głowa wydziału na uczelni wyższej.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.