Wiadomości - Z życia Uczelni

Kierunki studiów zapewniające praktyczne umiejętności. Sprawdź, jak wybrać właściwie!

2017-03-20 14:29:09

Dziś co drugi maturzysta wybiera się na studia, uznając, że to jedna z najlepszych dróg do realizacji marzeń o dobrym starcie w dorosłość. Przyszli studenci często myślą, że już sam dyplom będzie gwarancją otrzymania świetnie płatnej pracy. Wybór odpowiedniego kierunku jest jednak szczególnie ważny – sprawdź, czym się kierować, by po pięciu latach nauki nie żałować podjętej decyzji!



W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doszło do gwałtownych przemian w polskiej edukacji. Studia przestały być dostępne jedynie dla najzdolniejszych uczniów, azaczęły być kolejnym etapem kształcenia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na przełomie 2015 i 2016 roku na uczelniach wyższych studiowało ponad 1,5 mln osób. Nie oznacza to jednak, że zdobyte dyplomy błyskawicznie przełożą się na korzystne oferty pracy i szybki finansowy sukces. Wszystko zależy bowiem od kierunku, uczelni, a także indywidualnych predyspozycji i umiejętności.

Ile znaczy dyplom?

Wyższe wykształcenie jedynie w pewnym stopniu może zwiększyć szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Najczęściej wybierane kierunki to zarządzanie, pedagogika, administracja i socjologia, choć specjaliści już kilka lat temu twierdzili, że ich absolwenci – właśnie ze względu na tę popularność – mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Co ciekawe, równie trudna sytuacja może czekać studentów zdających na prawo: samo ukończenie studiów, bez dostania się na aplikację, właściwie uniemożliwia pracę w zawodzie. Wciąż jednak wiele osób nieświadomych tego, jak wygląda rzeczywistość, bierze pod uwagę tylko modę, co zresztą jasno obrazują badania. Raport „Polski rynek pracy – wyzwania i kierunki działań” wskazuje, że w latach 2010–2015 trzykrotnie wzrosła liczba zarejestrowanych bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Dlatego tak ważne powinno być dokładne rozważenie wyboru kierunku studiów – zdecydowanie zwiększy to szansę na sukces w przyszłości.

Kierunki przyrodnicze a praktyka


Interesującą perspektywą dla maturzystów, którym marzy się kariera naukowców, przeprowadzanie eksperymentów,dokonywanie wielkich odkryć i zmienianie świata, są kierunki umożliwiające podjęcie w przyszłości pracy naukowej. Warto zwrócić uwagę na uczelnie, które prowadzą ośrodki badawcze, realizują projekty i oferują realne ścieżki rozwoju. W ostatnich latach przy wielu szkołach wyższych utworzono placówki badawcze, w których mogą pracować młodzi naukowcy wybitnie utalentowani w swoich dziedzinach.
– W ciągu ostatniej dekady możliwości prowadzenia badań w Polsce znacząco wzrosły, także dzięki środkom płynącym z Unii Europejskiej. Przy naszej uczelni powstało na przykład Centrum Badań Biomedycznych – wyjaśnia rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. dr hab. Wiesław Bielawski.

Kierunki zawsze doceniane


Szukasz studiów, po których na pewno otrzymasz pracę gwarantującą możliwość satysfakcjonującego rozwoju? Nieustannie poszukiwani są informatycy i pracownicy służby zdrowia. Studia na wydziale informatyki, na medycynie lub farmacji są wymagające, ale po ich ukończeniu absolwenci nie mają raczej problemów z zatrudnieniem. Oczywiście sprawą decydującą przy podejmowaniu decyzji powinny być zainteresowania, predyspozycje do wykonywania danego zawodu, a także konkretne umiejętności. Przeglądając oferty pracy w większych miastach, łatwo można się przekonać, że wiele firm szuka programistów, także tych jeszcze studiujących. Jak wynika z badań aktywności zawodowej studentów, niemal sto procent absolwentów kierunków informatycznych pracuje w zawodzie. Poszukiwane są także osoby z ukończonymi studiami technicznymi, na przykład elektronicy. Szanse na zatrudnienie dają także studia medyczne – w szpitalach wciąż brakuje specjalistów, a do prywatnych gabinetów ustawiają się długie kolejki. Badania wskazują na to, że stopa bezrobocia po kierunkach medycznych i inżynieryjno-technicznych od lat jest bardzo niska.

Nowe kierunki

Uczelnie w ciągu ostatnich kilku lat uruchomiły nowe kierunki będące odpowiedzią na przemiany w światowej gospodarce i – co za tym idzie – rynku pracy. Dziś trudno odpowiedzieć z całą pewnością na pytanie, czy sinologia, koreanistyka lub kulturoznawstwo dalekowschodnie – w związku z ekspansją krajów azjatyckich na światowych rynkach – to zawody przyszłości, prognozy są jednak optymistyczne. Wybór ścieżki edukacji wpływa zazwyczaj na całe życie. Zanim podejmiemy właściwą decyzję, powinniśmy zatem rozważyć różne możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że nawet pozornie mało obiecujące studia dla miłośnika gotowego do ciężkiej pracy mogą stać się furtką do świetlanej przyszłości.

Więcej informacji o rekrutacji na SGGW znajdziecie tutaj: http://kandydat.sggw.pl/

ip

Słowa kluczowe: sggw studia, Ile znaczy dyplom, czy dyplom się przydaje, jak wybrać studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
WAT - studia podyplomowe
Niestacjonarne studia podyplomowe w Wojskowej Akademii Technicznej [2020]

Poznaj ofertę Instytutu Organizacji i Zarządzania Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT.

Zobacz muzyczny materiał przygotowany przez zespÃłł Micromusic i Uniwersytet Wrocławski!
Micromusic zagrało na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego [WIDEO] Wrocław

Zobacz muzyczny materiał przygotowany przez zespół Micromusic i Uniwersytet Wrocławski!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne