Z Polski - Studencka Polityka

Konto studenckie, jak wybrać najlepsze?

2015-10-20 15:07:29 | artykuł sponsorowany

Większość polskich banków posiada w swojej ofercie konta studenckie, przeznaczone najczęściej dla osób między 18 a 26 rokiem życiem. Jeśli jesteś zainteresowany wyborem jednego z nich, zwróć uwagę na kwestie, które omawiamy w niniejszym poradniku. Korzystając z pierwszej lepszej oferty możesz narazić się bowiem na sukcesywną utratę kilkunastu – a w najgorszym przypadku – nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Aby uniknąć takiej sytuacji, wcale nie musisz przeprowadzać wnikliwych i czasochłonnych analiz, wystarczy, że porównując poszczególne oferty, będziesz pamiętał o kilku najważniejszych elementach. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które warto rozważyć, aby wybrać konto studenckie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Darmowe prowadzenie konta to podstawa

Wybierając konto studenckie, w  pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na opłatę za prowadzenie rachunku. Choć darmowe prowadzenie konta jest już raczej standardem, niektóre banki zwalniają z comiesięcznej opłaty dopiero po spełnieniu określonych kryteriów (najczęściej związanych z wysokością miesięcznych wpływów na rachunek). Jeśli warunki te nie są zbyt wygórowane, nie należy skreślać danej oferty, jednak w przypadku, gdy wymagania są zbyt duże – lepiej rozejrzyj się za innym bankiem.

Przelewy przez Internet powinny być bezpłatne

Dobre konto studenckie to takie, które gwarantuje darmowe przelewy wykonywane samodzielnie w ramach bankowości elektronicznej. Choć ze znalezieniem rachunku zwolnionego z takich opłat nie będziesz miał większych problemów, czasami zdarzają się oferty, w których udostępniana jest jedynie pewna pula bezpłatnych przelewów, przypadających na dany miesiąc. Jeszcze rzadziej można spotkać konta, w przypadku których każdy zewnętrzny przelew jest płatny.

Karta płatnicza – na ogół niewielki koszt

Dziś coraz trudniej wyobrazić sobie konto osobiste bez karty, dzięki której można dokonywać bezgotówkowych płatności za towary i usługi, czy wypłacać środki z bankomatu. O ile wydanie karty płatniczej nic nie kosztuje, o tyle miesięczna opłata za jej użytkowanie 

może wynosić kilka złotych. Wprawdzie pojedyncze banki dają możliwość bezwarunkowego korzystania z bezpłatnej karty, jednak najczęściej oferta jest skonstruowana tak, że kosztów możesz uniknąć jedynie w przypadku zrealizowania w miesiącu transakcji bezgotówkowych o ustalonej wartości  (na ogół jest to 200-300 zł). Rozpatrując jedną z takich ofert, zastanów się czy Twoje miesięczne wydatki opłacane za pomocą karty przekroczą wymagany próg. Jeśli wyda Ci się on zbyt wysoki , uwzględnij ten niewielki koszt posiadania karty przy porównywaniu kont.

Zadbaj o dużą liczbę bezpłatnych bankomatów

Wygoda w zdalnym dostępie do pieniędzy jest niezwykle ważna - zwłaszcza dla mobilnych studentów, którzy często korzystają z bankomatów zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Banki, coraz częściej oferują możliwość darmowej wypłaty środków ze wszystkich maszyn w Polsce – a niekiedy również i na świecie, co powinno zainteresować np. osoby zamierzające wyjechać zagranicę, w ramach wymiany studenckiej. W przypadku oferty, która nie gwarantuje takiego udogodnienia, sprawdź jakie są koszty związane z wypłatą gotówki z bankomatów nie należących do sieci danego banku. Dobrze jest wybrać konto, które, jeśli nie zapewnia darmowego dostępu do wszystkich polskich bankomatów, to przynajmniej jest zwolnione z opłat, w przypadku korzystania z urządzeń należących do dużych sieci, takich jak: Cash4You czy Euronet.

Uwzględnij koszty wpłaty pieniędzy na konto

Przeglądając bankowe taryfy opłat, można odnieść wrażenie, że bankom zależy na rozładowaniu kolejek w oddziałach. Wiele z nich nalicza bowiem wysokie prowizje za wpłatę gotówki w placówce, dając swoim klientom do zrozumienia, aby korzystali z darmowych samoobsługowych wpłatomatów. Dotyczy to również posiadaczy kont studenckich, tak więc jeśli zamierzasz stosunkowo często zasilać swój rachunek gotówką, zorientuj się, jakie koszty się z tym wiążą oraz z jakich sposobów wpłaty będziesz mógł skorzystać. Nie bądź też zaskoczony, jeśli spotkasz ofertę, która w ogóle nie zapewnia możliwości dokonania bezprowizyjnej wpłaty środków –  i choć rzadko – czasem jednak się zdarza.

Zniżki i rabaty

Lista wydatków młodych osób jest niezwykle długa. Wynajem mieszkania lub utrzymanie własnego, transport, wyżywienie, ubrania, pomoce naukowe, kursy językowe, czy wreszcie szeroko rozumiana rozrywka – to wszystko kosztuje. Wprawdzie wielu uczniów i studentów może liczyć na wsparcie finansowe rodziców, jednak nawet oni rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na beztroskie, całkowicie wolne od finansowych zmartwień życie. Jeśli ten opis jest Ci bliski i chcesz nieco odciążyć swój budżet, zainteresuj się opcjami pozwalającymi zaoszczędzić nieco gotówki. Są one dostępne m.in. w niektórych bankach, które oferują ciekawe programy rabatowe lub zniżki np. za dokonywanie płatności kartą w sklepach i zaprzyjaźnionych sieciach. Przykładowo, w ramach konta studenckiego oferowanego przez mBank (https://www.mbank.pl/indywidualny/konta/konto-osobiste/ekonto-dla-mlodych/) możesz liczyć na rabaty w największych sieciach handlowych czy szkołach językowych, a także – w przypadku płatności kartą – na zniżki w kilku tysiącach sklepów. Warto zapoznać się ze szczegółami tego typu dodatkowych korzyści i wziąć je pod uwagę w poszukiwaniach najlepszego rachunku.

Sprawdź co się stanie, gdy skończysz 26 lat

Dobrodziejstwa oferowane przez konto studenckie nie są dane raz na zawsze. Warunki na jakich można z niego korzystać, na ogół ulegają zmianie w sytuacji, gdy młody człowiek ukończy 26 rok życia. W praktyce oznacza to, że przekraczając określony wiek,  zostaniesz potraktowany jak uniwersalny klient – uniwersalny, czyli taki, którego dotyczą nieco wyższe opłaty i inne warunki zniżek.  Ponieważ dotyczy to wszystkich ofert i wiąże się z samą specyfiką konta studenckiego, które z założenia ma charakter tymczasowy, nie należy  upatrywać w tym mankamentu. Warto jednak upewnić się, czy bank nie przekształci naszego konta w zupełnie inny, znacznie droższy produkt - co czasem może się zdarzyć.

Jak powinno wyglądać idealne konto dla studenta?

Reasumując, choć potrzeby młodych ludzi mogą być różne, każdy z nas oczekuje od konta studenckiego przede wszystkim braku opłat za podstawowe operacje. Bezpłatne przelewy internetowe są dziś standardem i nie są już wyznacznikiem opłacalności danego rachunku. Studenci - podobnie jak inne grupy klientów - oczekują również niskich kosztów związanych z prowadzeniem rachunku, obsługą karty debetowej, czy korzystaniem z bankomatów. Wysokość tych opłat kształtuje się różnie w zależności od banku, tak więc te kwestie często w decydującym stopniu rzutują na atrakcyjność danej oferty.

Dla młodych ludzi niezwykle ważny jest również dostęp do nowoczesnych i szybkich rozwiązań, co gwarantują aplikacje mobilne, płatności zbliżeniowe i NFC, e-mail czy numer telefonu. Ponadto coraz więcej z nas podróżuje - nie tylko w wakacje – ale również w ramach Erasmusa. Zwłaszcza w tym drugim przypadku, koszty wypłaty pieniędzy z zagranicznego bankomatu czy możliwość założenia konta walutowego lub karty wielowalutowej mogą okazać się istotne. Na atrakcyjność danego rachunku może również wpływać dostęp do programu moneyback czy różnego rodzaju rabatów oraz promocji. Idealne konto dla studenta to takie, które poza zerowymi opłatami za podstawowe operacje, gwarantuje możliwość korzystania z dobrodziejstw oferowanych przez wymienione dodatki.

 

 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: konto, student, pieniądze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • konta [0]
    piotr
    2015-11-20 20:10:16
    Sprawdzilem i free od Getin jest nie tylko free ale tez pozwala troche zarobic :)
  • Getin up free [0]
    igor
    2015-11-11 19:24:50
    Getin up free jest wypas, no i karty maja z designem dla mlodych !
  • khsg [0]
    kaśka
    2015-10-25 19:09:15
    Getin up free teraz rządzi. Kasa za oceny wpada, zniżki do kina każdorazowo i do tego za nic się nie płaci
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
W jaki sposób studenci mogą wspierać obywateli Ukrainy?

Chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy? Sprawdź, co możesz zrobić.

Zobacz zdjęcia z gali rozdania Studenckich NagrÃłd Dziennikarskich!
MediaTory 2018 - Studenckie Nagrody Dziennikarskie zostały wręczone [FOTO]

Zobacz zdjęcia z gali rozdania Studenckich Nagród Dziennikarskich!

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne