Z Polski - Studencka Polityka

Minister nauki: Musimy odejść od "bylejakości"

2014-10-23 09:21:27

Uczestnicy Polskiego Kongresu Gospodarczego rozmawiają o współpracy nauki z biznesem. W jego otwarciu udział wzięli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska–Bobińska.

- Liczymy na pracodawców, że będą się włączali w działania na rzecz innowacji - powiedziała minister. Jak podkreśliła, jeśli nauka ma być siłą napędową, musi być użyteczna. Duże znaczenie dla relacji nauki z biznesem może mieć współpraca uczelni z absolwentami. Zwróciła uwagę, że osoby, które opuszczają uczelnię, stają się potem pracodawcami i mają pomysły, jak zmieniać pracę uczelni. Dlatego powinni być oni włączani w pracę szkół wyższych.

- W Europie celem nadrzędnym jest szukanie excellence. Musimy odejść od uśredniania, od "bylejakości", od "jako takiego" funkcjonowania - powiedziała.

Głos zabrał również Prezydent RP Bronisław Komorowski. Jego zdaniem zbyt często oddzielnie mówi się o gospodarce i o nauce. W związku z tym, jak zapowiedział, zgłosi rekomendacje, które będą służyć wzmocnieniu współpracy biznesu i nauki. Jak tłumaczył, będą to rozwiązania, które mają ułatwić m.in. zatrudnianie przez polskie uczelnie wyższe obcokrajowców. - Jeśli chcemy być konkurencyjni, musimy się zmierzyć. Jednym ze źródeł słabości polskiej nauki jest hermetyczność - argumentował prezydent.

Komorowski zaznaczył, że państwo powinno zapewniać odpowiednie otoczenie instytucjonalne i prawne dla współpracy nauki i biznesu. - Trzeba też sprawnie wykorzystać środki unijne w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 oraz poprawić ochronę praw podatnika - ocenił.

Prezydent zwrócił uwagę, że według indeksu innowacyjności Polska znajduje się "w ogonie UE". Jak zaznaczył, trzeba to traktować jako wyzwanie i przestrogę. - Nauka dostarcza biznesowi innowacje, pomaga przedsiębiorcom zdobywać przewagę, a biznes finansuje badania naukowe, korzystając z nich w dalszym rozwoju. Korzyści z dobrej współpracy między biznesem i nauką czerpie na końcu całe społeczeństwo, m.in. poprzez wyższy wzrost gospodarczy i wzrost jakości życia - podkreślił Komorowski.

- Mam nadzieję, że ta dyskusja przyniesie konkretne propozycje, które gotowi jesteśmy wdrożyć - zakończyła minister nauki.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Marcin Jurek

Słowa kluczowe: nauka biznes współpraca polski kongres gospodarczy prezydent komorowski minister nauki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • studia w wawie [0]
    student
    2014-10-31 04:18:15
    U mnie na uczelni bylejakości na pewno nie ma. Studiuję w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jakie daje mi uczelnia i z poziomy nauczania. Studiuję informatykę i już wiem, że był to dobry wybór i że będę doskonale przygotowany do życia w przyszłej pracy zawodowej.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!
Studenci przeszli przez Wrocław w Marszu Ponad Podziałami [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z Marszu Ponad Podziałami we Wrocławiu!

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne