Z Polski - Studencka Polityka

Minister nauki: Pracodawcy mają wolne miejsca pracy, tylko brak studentów z odpowiednimi kompetencjami

2014-11-07 11:10:23

Jest bardzo dużo rozwiązań prawnych, które pozwolą lepiej przystosować studenta do rynku pracy, ale trzeba je napełnić treścią - powiedziała PAP w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego, uczestnicząca w obradach Okrągłego Stołu Wysokiej Jakości Praktyk Studenckich.

Przedstawiciele resortów nauki oraz pracy, pracodawcy, studenci i osoby reprezentujące uczelnie debatowali w czwartek w Warszawie nad poprawą jakości praktyk studenckich.

- Jest duża przepaść między kwalifikacjami studentów, którzy opuszczają mury uczelni a pracodawcami. Pracodawcy mówią, że mają wolne miejsca pracy, ale potrzebują studentów o określonych kompetencjach - powiedziała w rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Przyznała, że jej resort chce, aby zasypywać te przepaści i by lepiej dostosować umiejętności studentów do pracy, ale także rynek pracy do wchłaniania studentów.

Szefowa resortu nauki przypomniała, że tworzone jest już prawo, które ułatwia prowadzenie praktyk i zbliża studentów i uczelnie do firm. Wymieniła, że chodzi m.in. o możliwość budowania programu studiów przez firmy, tworzenie na uczelni rad, w których zasiadać mogą również przedsiębiorcy. Uczelnie mają poza tym możliwość tworzenia studiów dualnych, w których zajęcia dydaktyczne przeplatają się z praktykami zawodowymi. Poza tym uczelnie zobowiązane są do organizacji na studiach o profilu praktycznym co najmniej 3-miesięcznych praktyk zawodowych dla studentów.

- Mamy bardzo dużo rozwiązań prawnych, które pozwolą lepiej przystosować studenta do rynku pracy, a rynek pracy do studenta - powiedziała minister i zaznaczyła, że dodatkowo prowadzone są programy takie, jak Rządowy Program Rozwoju Kompetencji (zakłada on, że do programu studiów włączone będą zajęcia doskonalące tzw. umiejętności miękkie - PAP). - Teraz potrzebujemy to wszystko napełnić treścią - dodała minister.

Przyznała, że duże firmy zwykle mają już rozwinięte programy stażów i praktyk. - Ale ważniejsze jest to, jak stworzyć dobre praktyki w małych i średnich przedsiębiorstwach, bo tych jest w Polsce najwięcej - powiedziała minister i wyraziła nadzieję, że dzięki debacie duże firmy zechcą służyć mniejszym mentoringiem w zakresie organizacji praktyk studenckich na wysokim poziomie.

Podczas debaty wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska powołała się na badania, z których wynika, że na rynku pracy poszukiwane są osoby mające kompetencje transferowalne, a więc takie, które są potrzebne na różnych stanowiskach. - To m.in. inicjatywa, umiejętność uczenia się, uczciwość, troska o jakość, umiejętność komunikowania się, znajomość języków obcych - wymieniała wiceminister i przyznała, że kompetencje te mogą być rozwijane w szkołach i na uczelniach. W ocenie pracodawców - jak wynikło z badania - kompetencje te u młodych ludzi trafiających do firm są jednak rozwinięte w niewystarczającym stopniu.

Podczas dyskusji zastanawiano się m.in. nad tym, kto powinien wziąć odpowiedzialność za praktyki i decydować o ich programie: czy uczelnia, czy pracodawca, władze czy może student.

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller przyznał, że odpowiedzialność taką zrzucać mogą z siebie zarówno studenci, uczelnie, jak i pracodawcy. Według Muellera studenci niekiedy traktują praktyki jako kolejny wpis do indeksu i chcą je jak najszybciej zaliczyć. Uczelniom z kolei nie zależy na organizacji bardzo dobrych praktyk, bo nie mają z nich żadnych korzyści i nie są z tych praktyk rozliczane. A pracodawcom nie zależy na przyjmowaniu praktykantów, bo generuje to pewne koszty. Zdaniem Muellera przydałyby się ulgi dla małych i średnich firm za organizację praktyk.

Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan także odniósł się do tego, że uczelnie biorą niewielką odpowiedzialność za organizację praktyk. Jego zdaniem krokiem w dobrym kierunku są przepisy dotyczące badania karier absolwentów polskich uczelni.

Dr Janusz Poła z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie przekonywał, że warto korzystać z możliwości prowadzenia studiów dualnych. Zaznaczył, że takie studia prowadzone są na jego uczelni na dwóch kierunkach. Studenci zatrudnieni są w prywatnych firmach na części etatu - czasem to połowa etatu, czasem jedna trzecia - a czas pracy wliczany jest im do praktyk. Systemem tym już zainteresowały się zakłady pracy, które przysyłają swoich pracowników na studia. Poza tym, jak zaznaczał, ponad 20 przedsiębiorstw z jego rejonu zasiada w radzie, która może mieć wpływ na przebieg studiów dualnych.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: studenci absolwenci rynek pracy praktyki staże bezrobocie miejsca pracy dla studentów mnisw
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Wyższe Szkoły Bankowe - warto u nas studiować [0]
    onlineekspertwsb
    2014-11-09 23:25:52
    Cieszy, że Ministerstwo chce pomóc absolwentom wyższych uczelni w ich pierwszych latach na rynku pracy. Dziś 85% absolwentów WSB znajduje pracę. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy Ministerstwa nasza uczelnia będzie mogła pochwalić się jeszcze wyższym wskaźnikiem :) Dlaczego Wyższe Szkoły Bankowe? WSB to największa grupa wyższych uczelni w Polsce. Kandydatom oferujemy studia w aż 10 miastach w Polsce: Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu oraz Wrocławiu. WSB to także tryumfator rankingów Wprost z 2013 i 2014 roku: najbardziej ceniona grupa uczelni niepublicznych w Polsce wśród pracodawców! Więcej informacji: www.wsb.pl Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB II stopnia
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Wszystkie dokumenty naleÅźy przesłać do 28 września 2018 roku.
9000 złotych stypendium – konkurs Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Wszystkie dokumenty należy przesłać do 28 września 2018 roku.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.