Z Polski - Studencka Polityka

Polscy studenci będą mogli studiować w Omanie

2014-09-12 14:53:59

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska podpisała porozumienie o współpracy w nauce i szkolnictwie wyższym z Sułtanatem Omanu. To pierwsza taka umowa z krajem arabskim. Trwają uzgodnienia podobnych porozumień ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Katarem.

Niedługo mają się też rozpocząć negocjacje z Arabią Saudyjską. Kraje tego regionu są bardzo zainteresowane współpracą z polskimi uczelniami - wynika z przesłanego PAP komunikatu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dzięki umowie z Omanem do Polski przyjedzie na studia i staże kilkudziesięciu studentów rocznie. Studenci arabistyki z Polski będą mogli doskonalić tam umiejętności językowe i poznawać kulturę. Możliwa będzie wymiana pracowników naukowych, prowadzenie wspólnych projektów badawczych i organizowanie konferencji naukowych. Polska pomoże też Omanowi podnosić kwalifikacje wykładowców akademickich z tamtejszych uczelni.

Obecnie w Polsce studiuje 800 studentów z krajów arabskich, w tym 24 z Omanu. - Uczelnie z tego regionu świata stają się ważnym partnerem dla polskich uczelni i instytutów naukowych. Ministerstwo Nauki już przygotowuje się do podpisania porozumień ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Katarem. Wkrótce podejmiemy też negocjacje z Arabią Saudyjską – zapowiada minister nauki.

- Polskie uczelnie mają duży potencjał. Ze względu na położenie Polski w sercu Europy i konkurencyjne koszty studiowania są w ostatnim czasie coraz chętniej wybierane przez młodych ludzi z całego świata. To moment, w którym szkoły wyższe muszą szczególnie skoncentrować się nad przygotowaniem atrakcyjnej oferty studiów i infrastruktury potrzebnej do przyjęcia zagranicznych studentów – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Ministerstwo Nauki będzie konsekwentnie wspierać uczelnie w tych działaniach, ale to one muszą otworzyć się na świat.

Jak podaje resort nauki, w Polsce studiuje dziś 36 tys. zagranicznych studentów. Od 2007 roku ta liczba wzrosła o ponad 20 tysięcy. Studenci ze świata to jednak tylko 2,3 proc. ogółu studiujących – średnia dla krajów OECD to 6,9 proc. "Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmuje szereg działań, by zwiększyć umiędzynarodowienie szkół wyższych. To jeden z priorytetów resortu. Będziemy między innymi wspierać uczelnie w tworzeniu programów studiów w języku angielskim oraz przygotowaniu pracowników administracyjnych do właściwej opieki nad obcokrajowcami" – zapowiada minister Kolarska-Bobińska.

Na całym świecie poza swoją ojczyzną studiuje około 4,3 miliona osób, a szacowany na ponad 100 miliardów dolarów rynek międzynarodowych studiów stał się ważną gałęzią globalnej gospodarki. Najwięcej zagranicznych studentów przyciąga dziś Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

PAP - Nauka w Polsce


Słowa kluczowe: oman studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Obcokrajowcy [0]
    Magda
    2014-09-12 15:14:53
    Cieszy mnie fakt, że Polska oświata otwiera sie na studentów z zagranicy. Będzie to napewno z korzyścią dla wszystkich, może również pomoże w zrozumieniu i co za tym idzie w zwiększeniu akceptacji innych kultur przez Polaków. Niestety narazie Polska i jej mieszkańcy są bardzo zamkniętym narodem, w większości niechętnym imigrantom. Obcokrajowcom nie sprzyja również administracja państwowa (szczególnie urzędy ds. imigrantów gdzie prawie nikt nie mówi po angielsku co jest bardzo przykre..) Mam nadzieję, że Polacy zrozumieją, że już najwyższy czas otowrzyć się na świat i poznawac innych ludzi. Szczególnie, że sami jesteśmy narodem, który bardzo chętnie emigruje za granicę :)
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne