Wiadomości - Z życia Uczelni

Prawdziwych dziennikarzy już nie ma?

2016-11-21 13:15:34

 Czy warto uczyć się dziennikarstwa? Przechodzi ono w Polsce dynamiczną transformację. W branży pracuje coraz więcej osób bez wykształcenia dziennikarskiego. Rozwija się także amatorskie dziennikarstwo internetowe. Rodzi się spór, czy takie osoby mogą tytułować się prawdziwymi dziennikarzami.

Co więcej, niektórzy z czołowych polskich dziennikarzy twierdzą, że żaden dziennikarz nie ma obowiązku posiadania wykształcenia zawodowego. Można się z tym zgodzić lub nie, ale faktem jest, że nauka dziennikarstwa daje wiele możliwości.

    Przede wszystkim, warto uczyć się dziennikarstwa, aby wiedzieć na czym ono tak naprawdę polega. Panuje przekonanie, że jest to monotonne pisanie tekstów w redakcjach lub brylowanie na szklanym ekranie, wywiady z gwiazdami i życie celebryty. Tak naprawdę gwiazdami zajmuje się  garstka wybrańców. Jednak inni dziennikarze nie mogą narzekać na brak możliwości. Mając stosowne wykształcenie dziennikarskie, z łatwością znajdziemy zatrudnienie w agencjach artystycznych, reklamowych i prasowych, promocyjnych i public relations. Zainteresują się nami także firmy producenckie. Będziemy mogli robić karierę w instytucjach utrzymujących kontakt z mediami. Tym samym upada mit, że dla dziennikarzy nie ma w Polsce pracy. Dla fachowców z wykształceniem dziennikarskim możliwości zawodowych nie brakuje.

    Wybierając placówkę edukacyjną, która przygotuje nas do zawodu, przede wszystkim zwracajmy uwagę na  program nauczania. Powinniśmy nauczyć się profesjonalnego tworzenia komunikatów prasowych, radiowych i telewizyjnych.  Program nauczania powinien nie skupiać się wyłącznie na przygotowaniu do pracy w mediach, ale powien także rozwijać komunikację społeczną. Dodatkowym atutem jest nauka fotografii oraz zgłębianie tajników mediów elektronicznych.

    W programie nauczania musi znaleźć się etyka mediów. Jest ona istotnym aspektem współczesnego dziennikarstwa. Trwają burzliwe dyskusje, gdzie są granice etycznego i uczciwego dziennikarstwa, a gdzie zaczyna się już pogoń za sensacją. Być może gdyby dziennikarze na drodze swojej edukacji zetknęli się z etykę mediów, sytuacja wyglądałaby inaczej. Coraz częściej dziennikarzom wytyka się także brak wiedzy teoretycznej, głównie w zakresie historii mediów. Kuleje ich też wiedza z dziedziny prawa prasowego. Edukacja rozwiązałaby ten problem i podniósłby się ogólny poziom rodzimego dziennikarstwa.

    Edukacja dziennikarska mogłaby uratować sztukę polskiego reportażu. Współczesne reportaże są coraz bliższe formie vlogowej. Pojawiają się nawet głosy, że vlogi mogą wkrótce wyeliminować klasyczny reportaż. Sztuki dobrego reportażu trzeba się uczyć, umiejętnie analizując prawidłowe wzorce i mając dobrych mentorów, którzy przekażą nam wiedzę praktyczną i teoretyczną.
    
    Wiele osób zapytanych, dlaczego nie zdecydowały się na naukę dziennikarstwa, obwinia brak czasu. To żadna wymówka. Można przecież wybrać bardziej skondensowany tryb nauczania w szkole policealnej, np. w GoWork.pl. Program nauczania w takiej placówce nie odbiega jakością i różnorodnością od tego na klasycznej uczelni.  Co ważne, zawiera więcej zajęć praktycznych.

    Zapewne wiele osób odpowie, że po co edukacja skoro można od razu próbować swoich sił w zawodzie. Owszem, dzisiaj każdy może może być dziennikarzem. Ale nie każdy będzie dobrym dziennikarzem.

 

ip

Słowa kluczowe: dziennikarstwo studia, szkoła policealna gowork, studia podyplomowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UG doktorowi Thomasowi Bachowi [ZDJĘCIA] Gdańsk

Mistrz olimpijski, wybitny prawnik, menedżer oraz niepospolity kreator i działacz światowego ruchu olimpijskiego. Poznajcie dra Thomasa Bacha!

Szczepienia studentÃłw UWR
Szczepienia studentów w całej Polsce - najnowsze informacje

Zobacz, jak uniwersytety dołączą się do walki z wirusem COVID-19.

Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.