Wiadomości - Z życia Uczelni

Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez rząd

2009-10-29 09:32:55
 Większa autonomia uczelni, większe finansowe i systemowe wsparcie dla najlepszych uczelni, badaczy i studentów, koniec nepotyzmu w szkołach wyższych.

Takie m.in. rozwiązania znalazły się w przyjętych w środę przez Radę Ministrów założeniach reformy szkolnictwa wyższego. Nowe prawo może wejść w życie już w roku akademickim 2010/11.

Główne założenia reformy:

Większe pieniądze dla najlepszych uczelni.

Finansowanie uczelni ma być oparte na efektach pracy naukowej. Najwięcej pieniędzy otrzymają najlepsi, a coraz większa część środków będzie rozdzielana w drodze konkursów. Powstanie specjalny fundusz projakościowy, z którego będą finansowane m.in. wydziały uczelni, instytuty i jednostki badawcze, które uzyskają status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) lub wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W 2011 r. w drodze konkursów zostaną wyłonione 4 KNOW-y, które przez 5 lat będą otrzymywać dodatkowo ponad 10 mln zł. Status KNOW będzie dawał pierwszeństwo w ubieganiu się o środki budżetowe i unijne na finansowanie inwestycji i aparatury badawczej. KNOW będzie mógł być przyznany zarówno wydziałom szkół publicznych, jak i niepublicznych.

Większa autonomia szkół wyższych

Uczelnie, które nadają habilitacje, będą mogły samodzielnie otwierać nowe kierunki studiów. Szkoły wyższe będą mogły także łatwiej gospodarować swoim majątkiem. Zwiększyć się ma ponadto powiązanie uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Przewidziano w tym celu możliwość wspólnego kształcenia z pracodawcą i na jego zamówienie.

Prostsza kariera naukowa

Przewidziano przejrzyste procedury konkursowe na stanowiska w uczelniach i większe otwarcie na badaczy z zagranicy. Zmienią się także zasady uzyskiwania stopnia doktora i przeprowadzania procedury habilitacyjnej. Procedura nadawania stopnia doktora habilitowanego skróci się z 11 do ok. 6 miesięcy. Zmienią się również zasady nadawania tytułu profesora.

Większa przejrzystość na uczelniach

Wyeliminowana zostanie możliwość zatrudniania pracowników naukowych na kilku uczelniach. Będą mogli pracować maksymalnie na dwóch etatach. Zakazana będzie podległość służbowa, która mogłaby powodować stronnicze decyzje i nieobiektywne oceny naukowe. Chodzi o wyeliminowanie nepotyzmu w uczelniach i instytucjach związanych ze szkolnictwem wyższym.

Bezpłatny drugi kierunek studiów dla najzdolniejszych studentów


Każdy student uczelni państwowej otrzyma pulę punktów, która zapewni mu darmowe studia na jednym kierunku. Po wyczerpaniu punktów, jego kolejne studia będą płatne. Na dwóch darmowych kierunkach jednocześnie będą mogli studiować jedynie najlepsi studenci. Będzie to ok. 10 proc. studentów z danego kierunku, czyli tylu co obecnie. Studiowanie na dwóch kierunkach, przez osoby nie zawsze do tego przygotowane, blokuje miejsce dla innych, którzy są zmuszeni uczyć się na studiach płatnych. Limit punktów nie obejmie studentów studiów międzywydziałowych.

Większa pomoc dla studentów

Zmienią się zasady przyznawania pomocy materialnej studentom i doktorantom. Na pomoc materialną trafi 75 proc. wszystkich środków. Podniesione mają być także progi dochodowe związane ze stypendium socjalnym. Zaproponowano ponadto katalog bezpłatnych usług dla wszystkich studentów (uczelni państwowych i niepublicznych). Darmowe byłyby np.: egzaminy (także poprawkowe i komisyjne), egzamin dyplomowy, a także złożenie i ocena pracy dyplomowej oraz wydanie suplementu do dyplomu.

fot. sxc
Źródło MNiSW
Słowa kluczowe: Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta Rada Ministrów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Kilka uwag o tym żenujacym pomyśle [0]
    zniesmaczony
    2009-11-01 13:43:39
    A co ma być tym kryterium najlepszości? Propaguje to tylko serwilizm i wymusza dodatkowe zależności, bo jak ktoś będzie miał problemy z wykładowcami - nazwijmy ich nieżyczyliwymi, to i tak od ich ocen zależeć będzie, czy znajdzie się w grupie uprzywilejowanych do studiowania drugiego kierunku. Pomysł w istocie żenujący - a dlaczego jak ktoś się nie uczył, to ma dostawać się na studia? Niech ktoś nawet studiuje 5 kierunków - i co z tego? Mimo wszystko trzeba włożyć w to pewien wysiłek, co później wychodzi na korzyść państwu. A co jeśli ktoś z powodu sytuacji rodzinnej będzie musiał zmienić miejsce zamieszkania, gdzie nie będzie już studiów z jego kierunku? To będzie dopłacał albo rzuci studia. Szkoda, że szanowni notable nie wzięli tego pod uwagę. Podkreślę to, że głupim i niedouczonym społeczeństwem łatwiej się rządzi. Drugi kierunek będą studiować i tak osoby zamożniejsze, bo im wydatek rzędu paruset złotych miesięcznie nie robi różnicy. A osoba biedna nie będzie w stanie pogodzić bycia najlepszą - wiąże się to z ciągłymi inwestycjami w materiały edukacyjne itd, z pracą pozwalająca się utrzymać już nie mówiąc o drugim kierunku. Oczywiście tutaj zaraz padną odpowiedzi: niech ktoś zaczyna drugi kierunek po jednych ukończonych studiach albo retoryka lekceważenia w stylu : zdolny sobie poradzi. A co z wymogami względem uczelni? Czy jak student będzie płacił to będzie miał prawo egzekwować błędy akadamików -> np ich nieprzychodzenie na dyżury, czy niewywiązywanie się z obowiązków. Skoro jest to usługa płatana, to taki student będzie miał prawo wymagać przecież, a nowa sytuacja nie wiąże się przecież z poprawieniem jakości kształcenia.
  • Zaproszenia na lockerz [0]
    chcmc
    2009-10-31 20:18:27
    Zaproszenia na lockerz.com Co to jest ? to amerykański portal, poprzez który można zbierać punkty, tzw. PTZ. Później te punkty można wymieniać na fajne nagrody. Teoretycznie siedząc minutę dziennie (za samo logowanie i udzielenie odpowiedzi w ankiecie(DAILIES)) można zgarnąć 4 PTZ. Za 300 takich punkcików mamy ipoda, a już za 600 PS3 czy Xbox 360. Do zgarnięcia także skuter za 7500 PTZ i wiele innych nagród. Laptopy już od 800 PTZ. Samo zbieranie PTZ jest bardzo proste jest na to parę sposobów: 1. Za codzienne zalogowanie się dostajemy 2ptz, 2. Za zaproszenie kogoś 2 ptz, 3. Za grę (do 60 pkt), 4. Za odpowiadanie na codzienne pytania (dailes) od 2 do 10 PTZ, 5. Za zaproszenie 20 znajomych punkty za wszystko mnożone są x2. Jeśli jesteście zainteresowani wzięciem udziału w zabawie, chętnie porozsyłam zaproszenia :-) Ja na tym skorzystam zgarniając 2 PTZ za każdą osobę, a Ty będziesz miał szansę się zarejestrować, gdyż można to zrobić tylko otrzymując zaproszenie. :-) Jeśli ktoś chce się w to pobawić, zapraszam. Możesz zostawić swój adres mailowy pisząc na: GG: 2465327 najszybsze zaproszenia :)
  • bubel-ustawa [0]
    autovidol
    2009-10-30 16:12:58
    Ludzie, jesteście ślepi czy niewyedukowani? Chyba to drugie. Szkolnictwo wyższe od lat nie kojarzy się z "elitą". Każdy głupi może dostać papier. Teraz kiedy będzie można studiować tylko jeden kierunek będzie jeszcze więcej ludzi z papierkiem, którzy niechybnie pojadą na saksy albo zostaną handlowcami. Skąd to wiem? Doświadczenie. To jest krok w stronę szkodliwej komercjalizacji szkolnictwa wyższego. A przepis o dotacjach dla szkół niepublicznych jest po prostu absurdalnym gniotem. Czyli pulę pieniędzy, które zarabia niezależne w gruncie rzeczy przedsiębiorstwo, trzeba powiększyć o część naszych podatków. Obecnie jesteśmy na przedostatnim miejscu w europie pod względem budżetu na edukację. Władze znowu, zamiast podjąć racjonalne kroki, postanowiły nas wyruchać. Może by tak wycofać się z Iraku i kasę przeznaczaną na tą głupią "misje stabilizacyjną" popchnąć do budżetu szkół wyższych? To by miało sens! Ale nie, lepiej wydoić obywatela jeszcze trochę i palnąć kolejny bubel-ustawę. Odechciewa się żyć w tym kraju.
  • no i bardzo dobrze [0]
    student
    2009-10-29 20:37:15
    No i bardzo dobrze, szkolnictwo wyższe przestanie się kojarzyć z "elitą".
  • Wspieramy masową edukację i... tych nieprzygotowanych? [0]
    A
    2009-10-29 12:31:21
    - "Studiowanie na dwóch kierunkach, przez osoby nie zawsze do tego przygotowane, blokuje miejsce dla innych, którzy są zmuszeni uczyć się na studiach płatnych." To jest wręcz śmieszne! Nie wolno studiować 2 kierunków osobom nieprzygotowanym... Tylko... Te osoby na te studia się dostały, miały na tyle dobre wyniki, że im się udało. A teraz... te miejsca zostaną dla osób spod kreski - czyli dla tych jeszcze mniej przygotowanych! - "Limit punktów nie obejmie studentów studiów międzywydziałowych." To już wiem gdzie w kolejce trzeba się ustawić ;) Walcie tłumy drzwiami i oknami! - "Zaproponowano ponadto katalog bezpłatnych usług dla wszystkich studentów (uczelni państwowych i niepublicznych). Darmowe byłyby np.: egzaminy (także poprawkowe i komisyjne), egzamin dyplomowy, a także złożenie i ocena pracy dyplomowej oraz wydanie suplementu do dyplomu." Czyli po raz kolejny wsparcie dla tych co się nie uczą!
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Rozmowa z prof. WSBiNoZ dr. hab. Wojciechem Welskopem
Kryminologia - rozmowa z rektorem WSBiNoZ o nowym kierunku studiów

Przeczytaj wywiad z prof. WSBiNoZ dr. hab. Wojciechem Welskopem.

Dlaczego warto studiować w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku? Gdańsk

Dowiedz się, co Uczelnia oferuje swoim studentom!

Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.