Polska - Świat nauki

Sesja i brak weny? Dr Quokka zaprasza na faktultet z Yerba Mate

2015-11-27 15:26:23

Na uczelniach studenci zdążyli już zdać pierwsze kolokwia, opuścić kilka wykładów i wykazać się wiedzą na ćwiczeniach. Niebawem zacznie nad nimi krążyć widmo sesji i perspektywa nieprzespanych nocy wraz z pytaniem "co pić, by nie zasnąć?"



Lekcja z medycyny

Studenci w czasie wzmożonej nauki najczęściej sięgają po kawę lub energetyki. Efekty tych „stymulatorów” są jednak krótkotrwałe, a niejednokrotnie powodują, że student zamiast na egzamin musi iść do lekarza, a zwykle kończy się na rozdrażnieniu i rozkojarzeniu, zamiast motywacji i skupienia na nauce.

Wiele osób powtarza frazę, że „nie ma nic lepszego niż zapach porannej kawy”. Studenci także przywykli do pierwszej filiżanki przed uczelnią, w trakcie zajęć często korzystają z automatów do kawy, a podczas wieczornej nauki zaparzają kolejny kubek. Zbyt duże dawki „małej czarnej” mogą obciążać wątrobę i żołądek oraz negatywnie wpływać na samopoczucie, pamięć i koncentrację.

Po kawie mogą wystąpić także halucynacje wzrokowe lub słuchowe – wystarczy 7 filiżanek (nie sprawdzajcie – uwierzcie na słowo). Natomiast w  napojach energetycznych ryzyko dla zdrowia mogą stwarzać nie tylko same substancje, ale proporcje w jakich zostały zestawione. To, co ma pobudzać w energetyzerach, pochodzi z kofeiny i tauryny, będącej aminokwasem. Są też jeszcze syntetyczne witaminy, głównie z grupy B, jednak energetyki nie mogą być ich  źródłem i nigdy nie zastąpią witamin w pożywieniu, ponadto są słabo wchłanialne.

Z jednej strony napoje energetyczne dają nam ładunek energii, przypływ entuzjazmu i chęć do działania, w wyniku pobudzenia, ale należy pamiętać o drugiej stronie medalu – bezsenność, uszkodzenie układu nerwowego, a nawet zatrzymanie akcji serca.

Zajęcia z geografii

Bardziej dociekliwi z lekcji historii dowiedzieli się, że francuscy naukowcy już w 1064 roku w raporcie swoich badań napisali: „Trudno znaleźć na świecie roślinę o tak dużej zawartości witamin i minerałów jaka jest w Yerba Mate”.

Dzięki zawartości kofeiny może być doskonałym substytutem kawy. Zawartość kofeiny, która jest neutralizowana przez pozostałe składniki naparu, może być odmienna w różnych gatunkach yerby - zazwyczaj waha się od 0,7 do 2%. Yerba działa zatem pobudzająco, likwiduje objawy zmęczenia, poprawia sprawność fizyczną i intelektualną oraz koncentrację, dzięki temu skraca się czas, jaki musimy przeznaczyć na naukę. Kolejne właściwości, jakie przypisuje się temu napojowi to rozjaśnienie umysłu, spostrzegawczość i dokładność, co zdecydowanie podnosi efektywność zdobywania wiedzy. Ciekawostką jest, że zielone złoto Paragwaju nie powoduje spadku sił i nie uzależnia w przeciwieństwie do kawy.

Wykład z finansów

Często studenci wpadają w pułapkę kupowania energetyków za kilka złotych. Jedna puszka to koszt około 6 złotych, a kiedy student zamierza zarwać nockę, to zwykle potrzebuje dwóch, albo trzech takich napojów – okazuje się, że to już nie jest zakup na studencką kieszeń.

Lepszą inwestycją jest yerba mate – 0,5 kg to koszt od 20 zł. Takie opakowanie suszu paragwajskiego wystarczy na kilka tygodni regularnego zaparzania i cieszenia się smakiem yerba mate.

Wycieczka kulturoznawcza

Susz paragwajski przez kilkaset lat był znany tylko i wyłącznie mieszkańcom Ameryki Południowej, którzy pili go przy ognisku, dodając sobie przy tym energii. Obecnie napój popularny jest na wszystkich kontynentach, a coraz większe zainteresowanie budzi także w Polsce i ma tutaj swoje wierne grono „wyznawców”. Z każdym rokiem popularność picia yerba mate rośnie, a studenci podczas sesji coraz częściej sięgają po zdrowy odpowiednik energetyków i dostrzegają jego zalety na tyle, że nie rozstaja się już z nim przez resztę semestrów. Zainteresowanie wokół tego egzotycznego specyfiku wzmaga sam rytuał przygotowania yerby: przeróżne rodzaje naczynek, mnogość sposobów parzenia, odkrywanie coraz to nowszych smaków oraz legenda o św. Tomaszu, któremu oddaje się pierwsze zalanie (ale nie martwcie się, w wersji podstawowej wszystko sprowadza się do zalania suszu wrzątkiem).

Ćwiczenia praktyczne

Chcesz dowiedzieć się więcej i rozpocząć przygodę z Yerbą? Zapraszam na bloga i do sklepu dr. Quokki – Quokka.pl.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: yerba mate, lepsze zapamiętywanie, Quokka, jak nie spać
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
zdobywanie wiedzy
W jaki sposób zdobywać wiedzę ogólną i nowe umiejętności?

Poznaj proste sposoby na poznawanie nowych informacji.

AstroCamera. Niebo w obiektywie
Międzynarodowa wystawa astrofotografii w Centrum Nauki Experyment Gdańsk

Na czym będzie polegała wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie?

Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne