Wiadomości - Z życia Uczelni

Ucz się efektywniej - dotleń szare komórki!

2016-05-20 13:03:29 | artykuł sponsorowany

Spadek koncentracji, senność, problemy z zapamiętywaniem i kojarzeniem faktów? To mogą być pierwsze oznaki spadku tlenu w organizmie. Z czego wynikają i jak zapewnić sobie optymalny poziom dotlenienia, a tym samym szybciej i skuteczniej się uczyć?
    
Po co nam tlen?
Obecność tlenu w atmosferze zawdzięczamy pierwotnym organizmom żywym, które miliardy lat temu zaczęły go wydzielać jako produkt uboczny odżywiania, zachodzącego w procesie fotosyntezy. To dało początek ich ewolucji, w konsekwencji prowadząc do pojawiania się coraz bardziej zaawansowanych form życia i finalnie także człowieka. Tlen umożliwił nie tylko szybsze i skuteczniejsze czerpanie życiodajnej energii, ale również chronił – i nadal chroni – przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, dzięki temu, że tworzy ozon.
Obecnie tlen nadal jest wytwarzany przez organizmy żywe jako produkt uboczny fotosyntezy, ale może być też pozyskiwany w warunkach laboratoryjnych.

Aby utrzymać się przy życiu, ludzki organizm potrzebuje tlenu. Pierwiastek ten jest pobierany podczas oddychania: natlenione powietrze trafia do płuc i naczyń krwionośnych włosowatych. Stamtąd jest transportowany wraz z krwią do całego organizmu, dzięki czemu ciśnienie ma właściwy poziom, serce odpowiednio pracuje, mózg w pełni funkcjonuje, prawidłowo przebiegają procesy metaboliczne i wydalane są toksyny.


Gdy brakuje tlenu…
Organizm reaguje na niedobór tlenu we krwi w następujący sposób:

21% - stan normalny,
19% - minimalny bezpieczny poziom nasycenia krwi tlenem,
16% - pierwsze objawy niedotlenienia: ziewanie, senność,
12% - rozstrój emocjonalny, permanentne zmęczenie, zaburzenia oddychania,
8% - utrata przytomności.

Jak zatem widać, wystarczy niewielki spadek ilości tlenu krążącego we krwi, żeby odczuć nieprzyjemne dolegliwości. Jednak aby zapewnić sobie optymalną dawkę tego pierwiastka, nie wystarczy zwykłe oddychanie. Okazuje się bowiem, że bardzo często wdychamy zanieczyszczone, a więc słabszej jakości powietrze. Ponadto wszyscy ci, którzy większą część dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach bez dopływu świeżego powietrza, narażają się na działanie dwutlenku węgla, będącego produktem ubocznym oddychania. Dotlenieniu nie sprzyja również siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, a także dieta uboga w witaminy i minerały, przez którą spadają parametry transportowe krwi.

Efektem powyższych czynników jest niedotlenienie organizmu, przekładające się m.in. na problemy z koncentracją i senność, co jest szczególnie niekorzystne dla osób uczących się. Oprócz tego organizm bez odpowiedniej dawki tlenu wolniej się regeneruje, mocniej odczuwa skutki stresu czy nieprzespanych nocy. Spowalnia metabolizm, obniża się wydajność i odporność na infekcje.

Jak się dotlenić?
Dobrym sposobem na zapewnienie sobie dużej dawki tlenu jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Może to być spacer w otoczeniu zieleni, jogging, jazda na rolkach, rowerze, deskorolce. Ważne, żeby ruszać się codziennie, choćby kilkanaście minut. W tym czasie przyda się trening oddechu, polegający na kontrolowanym, świadomym wykonywaniu głębokich wdechów i wydechów.

Osoby spędzające większą część dnia w zamkniętych pomieszczeniach powinny robić sobie przerwy, w trakcie których najlepiej wyjść na zewnątrz lub – o ile to możliwe – zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, otwierając lub choćby uchylając okno.

Inną, ale znacznie wygodniejszą metodą, jest inhalacja tlenem. Istnieją produkty, które umożliwiają szybkie i skuteczne dotlenienie. Przykładem jest OXYwatt (do kupienia tutaj), mający postać poręcznej butelki z dołączoną maseczką i zawierający 95% tlenu oraz dwa aromaty do wyboru: orzeźwiającej mięty lub soczystego grejpfruta. Wystarczy przyłożyć maseczkę do twarzy i wykonać 3-5 wdechów, żeby poczuć dobroczynne działanie tlenu. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie uczniom i studentom, którzy zamiast wypijania kolejnej kawy lub napoju energetycznego, mogą szybko rozjaśnić swój umysł i skuteczniej zapamiętywać dane.

Inhalacja tlenem okaże się niezastąpiona także w innym przypadku – świętowania po zdanym egzaminie. W związku z tym, że trzy cząsteczki tlenu spalają jedną cząsteczkę alkoholu, inhalacja w błyskawiczny sposób rozprawi się z bólem lub zawrotami głowy, nudnościami i pozwoli odzyskać siły witalne.

Podsumowanie

Mózg to zaledwie 2% masy ciała, a do prawidłowego funkcjonowania zużywa 20% całej energii dostarczanej do organizmu, w tym głównie tlenu. Jest przy tym tak wrażliwy na jego niedobór, że spadek stężenia pierwiastka we krwi o zaledwie kilka procent powoduje rozkojarzenie i senność, a krótka, ale całkowita przerwa w dostawie tlenu może powodować ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Właściwe dotlenienie organizmu jest istotne szczególnie dla tych osób, którym zależy na zachowaniu pełni sprawności intelektualnej, niezbędnej do szybkiego uczenia się, zapamiętywania i kojarzenia faktów. Dostarczenie tlenu w optymalnej ilości poprawia koncentrację i szybkość działania, dlatego podczas intensywnej nauki warto podejmować codzienną aktywność na świeżym powietrzu, wietrzyć pomieszczenia albo inhalować się tlenem prosto z poręcznej butelki.

 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: jak dotlenić komórki, za mało tlenu, tlen w butelkach, oxywatt
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Laboratorium Bloomberga na studiach w Akademii Leona Koźmińskiego

Niewielu studentów w Polsce poznaje Bloomberga, ale ci z ALK odbywają jego pełny kurs.

Uniwersytet w Stanach Zjednoczonych okazał się mistyfikacją tajnych agentÃłw.
Amerykańska uczelnia środkiem na oszustów wizowych. Zatrzymano 130 studentów

Uniwersytet w Stanach Zjednoczonych okazał się mistyfikacją tajnych agentów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jubileusz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Wspólne święto w duchu akademickiej tradycji [WIDEO] Olsztyn

W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi szczególny jubileusz - 25 lat istnienia.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne