Z Polski - Studencka Polityka

Uczelnie pomogą ci znaleźć pracodawcę

2015-10-02 14:05:41

Czyżby szykowała się mała rewolucja? Uczelnie co raz częściej angażują się we współpracę z lokalnymi firmami, kształcąc studentów pod profil konkretnego pracownika. Korzystają wszyscy – uczelnie mają skonkretyzowany program i ofertę, student – umiejętności praktyczne, pracodawca już na starcie wyszkolonego pracownika.

Działania takie promuje prof. Daria Nałęcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i udziela wskazówek, jak się przygotować do zmiennych warunków rynku pracy.
 Aby sprostać wymaganiom rynku pracy, uczelnie powinny jasno określić profil swojego działania. Mogą być mocno osadzone w regionie i współpracujące z miejscowymi pracodawcami i władzami lokalnymi, które określają kierunek rozwoju. To niezwykle istotny kierunek, aby następowała swoistego rodzaju synergia strategii rozwoju regionu ze strategią rozwoju szkoły wyższej – mówi prof. Nałęcz.

Podsekretarz podkreśla również wagę samej osoby pracodawcy. Potencjalny zatrudniający bowiem staje się współautorem programu kształcenia, co ma zapewnić studentom dostęp do atrakcyjnych staży oraz uzyskanie umiejętności praktycznych, zwłaszcza w kierunkach biznesowych czy produkcyjnych.
Na rozwój uczelni pod kątem kształcenia umiejętności praktycznych studentów przeznaczona jest niebagatelna suma pieniędzy, proponowana przez Unię Europejską. Na sektor badawczy i innowacji przeznaczonych jest 11 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, do rozdysponowania w latach 2014-2020. W ramach programu Inteligentny Rozwój (POIR) przeznaczono 8,6 mld euro, a na rozwój połączenia instytucji naukowych z przedsiębiorstwami – 1,5 mld euro.

Wszystko zależy od aspiracji uczelni. Mogą sięgnąć po środki bezpośrednio na dydaktykę, na poprawę jakości kształcenia, ale mogą to być też środki na naukę. Zachęcam do wykorzystywania środków na badania. Niekoniecznie cała szkoła musi prowadzić badania, wystarczy, że jej pracownicy na drodze porozumienia z zespołami badawczymi sięgną po środki europejskie. Umiejętność zrealizowania takiego grantu jest dowodem autentycznej interoperacyjności w Europie i świecie – sugeruje pani podsekretarz.

W ostatnich latach wśród maturzystów zaobserwowano wzrost zainteresowania kierunkami ścisłymi i wybór politechnik oraz ekonomiczno-menedżerskich jako drogi dalszego kształcenia.
Cieszy nas tego typu wybór młodych ludzi, ponieważ pokazuje, że myślą praktycznie. Nie mamy nic przeciwko kierunkom humanistycznym czy społecznym, które są niezwykle ważne dla intelektualnego rozwoju kraju. Nie każdy jednak potrafi wyciągnąć maksimum korzyści ze studiowania takiego kierunku – podkreśla Nałęcz.
Jak dalej rozwinie się sytuacja? Czy polskie uczelnie mądrze rozdysponują oferowane im środki finansowe? O tym przekonamy się już wkrótce.

 

Gazeta Wrocławska/JM

fot.pixabay.com

Słowa kluczowe: uczelnia, dotacje, pracodawca, unia europejska, praca dla studenta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.