Z Polski - Studencka Polityka

W Polsce są najniższe opłaty studenckie, ale i niskie... stypendia. Raport czesnych i stypendiów w UE

2014-10-24 13:08:03

Komisja Europejska opublikowała raport „National student fee and support systems in European Higher Education 2014/2015”, przedstawiający system czesnych oraz stypendiów na uczelniach wyższych w Europie. Na tle europejskich krajów Polska nieźle wypada w zestawieniu opłat studenckich, jednak system pomocy jest daleki od ideału.

W zdecydowanej większości krajów występują opłaty studenckie. Jedynie 10 państw nie pobiera żadnych opłat za naukę na uczelniach wyższych. Szczęśliwcami są studenci z: Cypru, Danii, Niemiec, Grecji, Malty, Finlandii, Szwecji, Szkocji, Norwegii i Turcji. Na drugim końcu znajduje się Wielka Brytania (poza Szkocją), w której opłaty za czesne są najwyższe w Europie, jednak konieczność ich spłaty zależy od wysokości zarobków absolwenta. W Polsce pobierane są opłaty jedynie w przypadku niezaliczenia roku.

Reszta państw stosuje system opłat studenckich, jednak ich wysokość jest zróżnicowana. Także powody uiszczania nie są takie same. Część krajów stosuje metodę płacenia czesnego za studia z góry (Czechy, Holandia, Portugalia, Słowacja, Anglia, Walia, Irlandia Płn., Islandia, Liechtenstein), a niektórzy żacy muszą płacić jedynie w przypadku słabych wyników lub nieukończenia studiów w terminie (m.in. Polska, Czechy, Hiszpania, Chorwacja, Węgry, Austria,  Słowacja, Estonia). Z krajów, które stosują system opłat studenckich, najlepiej wypada Polska. Właśnie w naszym kraju opłaty za studia są najniższe w całej Europie. Stosunkowo wysokie czesne płacą studenci w Irlandii, Holandii, Słowenii, Rumunii, Hiszpanii, we Włoszech, na Łotwie, Litwie i Węgrzech.

Jeśli chodzi o system grantów i stypendiów najsłabiej w zestawieniu wypada Islandia, która nie prowadzi żadnego systemu pomocy studentom. Wkrótce może się to zmienić, gdyż trwa dyskusja nad zmianą finansowania państwowych funduszy. Polska ma wątpliwy zaszczyt występować w rankingu krajów z najniższą pomocą studencką. Stypendia dla polskich studentów nie przewyższają kwoty 1000 euro rocznie. Dodatkowo pomoc otrzymuje tylko część żaków. Poza Polską najmniejsze stypendia dostają studenci z sąsiednich Czech oraz Grecji, Rumunii i Bułgarii. Odmienna sytuacja jest w 11 krajach, w których studenci otrzymują stypendia w wysokości przekraczającej 5000 euro (m.in. Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Irlandia).

Z raportu wynika, że tylko 20,1% polskich studentów może liczyć na stypendia, podczas gdy są państwa, których stypendia otrzymują wszyscy lub prawie wszyscy studenci. Pomoc od państwa otrzymują wszyscy studenci w czterech  krajach (na Cyprze, Malcie, w Danii i Finlandii), a w pięciu większość z żaków (w Luksemburgu, Holandii, Wielka Brytania, Szwecji, Norwegii). Reszta europejskich krajów przeznacza środki na stypendia mniejszej połowie braci studenckiej.

Polska prezentuje się lepiej od południowych i wschodnich sąsiadów. Czesi płacą co prawda tylko 20-21 euro za studia, lecz w przeciwieństwie do naszego kraju zapłacić muszą wszyscy studenci, niezależnie od wyników. Pomoc stypendialna jest natomiast na bardzo niskim poziomie. Jedynie 1% żaków może liczyć na skromne 590 euro rocznie. Słowacy za czesne płacą nawet do 1960 euro za studia I stopnia i 2940 euro za II stopnia. Natomiast pomoc od państwa uzyskuje zaledwie 12% studentów, choć wysokość stypendiów socjalnych jest lepsza, bo żacy dostać mogą nawet do 3300 euro rocznie. Na Litwie czesne waha się od 934 do 5241 euro za studia I stopnia i 2108 do nawet 6227 euro za II stopnia. Stypendia socjalne są wyższe (1344 euro rocznie), lecz otrzymuje je tylko 5,1% studentów.

KRAJ

WYSOKOŚĆ OPŁAT

WYSOKOŚĆ STYPENDIÓW

Polska

I stopnia: 41 euro

II stopnia: 41 euro

Stypendia socjalne: 994 euro

Stypendia naukowe: 942-3346 euro

Niemcy

brak

Stypendia socjalne: 120-8040 euro Stypendia naukowe: 1800-9000 euro

Francja

I stopnia: 189 euro

II stopnia: 261 euro

Stypendia socjalne: do 5500 euro

Stypendia naukowe: brak

Hiszpania

I stopnia: 713-2011 euro

II stopnia: 1060-3952 euro

Stypendia socjalne: 244-6056 euro

Stypendia naukowe: brak

Włochy

I stopnia: 192-1195 euro

II stopnia: 192-1195 euro

Stypendia socjalne: 1848-4905 euro

Stypendia naukowe: 4905 euro

Wielka Brytania*

I stopnia: 0-11377 euro

II stopnia: 5051 euro

Stypendia socjalne: 2158-6520 euro

Stypendia naukowe: brak

* System opłat i stypendiów Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany. W Szkocji nie ma opłat za studia, w Irlandii Północnej wynoszą 4655 euro, w Walii zaczynają się od 4655 euro, a najwyższe kończą na 11377 euro, natomiast w Anglii zapłacić trzeba od 10742 do 11377 euro. W całej Wielkiej Brytanii tyle samo należy zapłacić za studia II stopnia. Stypendia socjalne najniższe są w Szkocji - 2158 euro, w Anglii i Irlandii Płn. odpowiednio 4281 i 4391 euro, a najwyższe są w Walii – wynoszą 6520 euro.

Anna Osuch
(anna.osuch@dlastudenta.pl)

Fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: czesne w krajach ue stypendia socjalne naukowe wysokosć raport badanie polska unia europejska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • studia w wawie [0]
    marcelina
    2014-10-31 04:13:31
    Ja na swoją uczelnię nie mogę narzekać. Opłaty są na prawdę w porządku, a do tego teraz zapisując się na studia skorzystałam ze świetnej promocji i zaoszczędziłam 500 zł. Od października jestem szczęśliwą studentką Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, kierunek Architektura i urbanistyka. Jestem bardzo zadowolona :)
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa [0]
    toto
    2014-10-26 13:47:51
    Na wyższej szkole bezpieczeństwa wciąż nabór, niskie czesne oraz liczne promocje. polecam
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.