Wykłady - Z życia Uczelni

W SWPS odkryją tajemnice mózgu

2013-03-01 15:24:41

Chcesz zobaczyć elektryczne fale swojego mózgu i jego trójwymiarowe skany wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego? A może wolisz poznać fakty i mity o wykrywaczu kłamstw oraz przetestować swoją zdolność do zachowania zimnej krwi? Przyjdź na Dzień Mózgu w SWPS. Poznaj świat neuronauki.

W ramach Światowego Tygodnia Mózgu Studenckie Koło Neuronauki SWPS już po raz ósmy organizuje całodniową imprezę poświęconą zgłębianiu wiedzy o mózgu, a także poznaniu warsztatu pracy neurokognitywisty. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 16 marca od godz. 10 w wydziałach SWPS w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31), Sopocie (ul. Polna 16/20) oraz we Wrocławiu (ul. Ostrowskiego 30).

Dzień Mózgu jest niepowtarzalną okazją by w ciekawy i przystępny sposób zapoznać się ze światem neuronauki, który pełen jest najnowszych doniesień na temat tego jak funkcjonuje mózg i układ nerwowy człowieka, zarówno z perspektywy psychologii, jak i neurobiologii – mówi Aleksandra Kołodziej, studentka neurokognitywistyki SWPS, jedna z organizatorek wydarzenia.

W ramach warszawskich obchodów Dnia Mózgu zaplanowano prelekcje specjalistów, którzy opowiedzą o tym, jak geny i czynniki środowiskowe wpływają na powstawanie zaburzeń psychicznych (dr Wojciech Dragan), jak powstają świadome doświadczenia w naszym mózgu (prof. Andrzej Wróbel), jak starzeje się mózg i w jaki sposób dbać o jego sprawność (mgr Anna Wieczorek i dr Mateusz Gola). Na jednym z wykładów będzie można się również dowiedzieć o udziale polskich naukowców w największym na świecie projekcie badania ludzkiego mózgu – Human Brain Project (dr hab. Piotr Bogorodzki). – Wykłady mają charakter otwarty, więc jest to możliwość by spotkać się z wybitnymi specjalistami z dziedziny neurobiologii, neuropsychologii czy neuropsychiatrii i zapytać ich o to, co nas interesuje – mówi Aleksandra Kołodziej.

Między prelekcjami odbędą się specjalne pokazy i warsztaty, na których będzie okazja m.in. zrelaksować się przy pomocy biofeedbacku, przetestować swoją zdolność do zachowania zimnej krwi za pomocą wykrywacza kłamstw, zobaczyć elektryczne fale swojego mózgu czy zagrać w Neurogrę i poćwiczyć sprawność swojego mózgu. Co istotne, każdy z uczestników otrzyma darmowy dostęp do gry na jeden miesiąc.

Uczestnicy Dnia Mózgu w Sopocie będą mogli wziąć udział w eksperymencie Ganzfelda dotyczącym deprywacji sensorycznej i przekonać się, jak można wpaść w sidła własnego umysłu. Poszukają także odpowiedzi na pytania, czy uzależnienie jest chorobą mózgu, czy tylko przejawem słabej woli oraz na czym polega zjawisko „głodu”. Przyjrzą się też bliżej naszym snom i melodiom, które dręczą nasz umysł. Głównymi tematami Dnia Mózgu we Wrocławiu będzie: wielowymiarowość doświadczania bólu, okołodobowy zegar mózgu, a także kształtowanie umysłowości przy zaburzeniach, uszkodzeniach lub nietypowej budowie tego organu.

Wielu obecnych studentów przyznało, że Dzień Mózgu był jednym z powodów dla których później zdecydowali się na studia na kierunku neurokognitywistyka. Impreza ta zachęciła ich do dalszej przygody z neuronauką i odkrywania tajemnic mózgu – podsumowuje Kołodziej.

Wstęp na imprezy jest wolny. Więcej informacji, a także programy obchodów, znajdują się na stronie swps.pl w zakładce aktualności.

ip

Słowa kluczowe: swps warszawa sopot wrocław dzień mózgu wykłady warsztaty nauronauka psychologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
Wykład
Wykład "Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021" na UMCS

Zobacz, czego będzie dotyczył wykład prowadzony przez prof. dr hab. Kazimierza Trębacza.

Farma(e)kologia, czyli druga twarz leków - wykład prof. Piotra Stepnowskiego na Uniwersytecie Gdańskim Gdańsk

Posłuchaj laureata Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2018.

Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne