Polska - Świat nauki

W sobotę (19.03) w Warszawie można zobaczyć najstarszą zachowaną polską książkę

2016-03-18 15:48:36

 „Rozmyślanie przemyskie” – to najstarsza książka napisana w całości po polsku. W sobotę, 19 marca, będzie można ją zobaczyć w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) w Warszawie w ramach cyklu pokazów PIERWSZE/NAJSTARSZE, organizowanych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Publikacja pochodzi z przełomu XV i XVI wieku, ale jest odpisem starszego utworu. Książka obecnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej (BN). Zabytek liczy ponad 400 kart, na których znajduje się obszerna opowieść o życiu Maryi i Chrystusa, oparta o Ewangelię, legendy i apokryfy. „Jest arcyciekawym przykładem polskiej prozy późnego średniowiecza, stanowiąc dowód erudycji i literackich umiejętności pozwalających zebrać historie z rozmaitych źródeł w jeden spójny wykład” – czytamy w komunikacie BN. Badacze łączą go z działalnością zakonu Bernardynów. Modlitwa zamieszczona w końcowej części rękopisu wskazuje, że pierwotnie księga służyła w klasztorze żeńskim.

Księga trafiła w połowie XIX wieku do kapituły grecko-katolickiej w Przemyślu. Od 1947 roku znajduje się w Warszawie.

Co ciekawe, „Rozmyślanie przemyskie”, poza treścią poważną, zawiera wiele fragmentów o charakterze humorystycznym – przytoczono opowieści o tym, jak Jezus w dzieciństwie pomagał Maryi przyprawiać kapustę i jak ożywił gliniane ptaszki, by nie zostały zdeptane.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Grzegorz Mazurowski z BN, księga nie była wystawiana na widok publiczny przez co najmniej trzy dekady – z uwagi na swój unikatowy charakter przechowywana jest w skarbcu BN w Warszawie. Nie jest też planowane jej ponowne udostępnienie w najbliższej przyszłości. Jednak osoby zainteresowane treścią „Rozmyślania przemyskiego” mogą zajrzeć do kolekcji cyfrowej BN – Polony, gdzie zamieszczono dokładne odwzorowanie tomu.

Wydarzeniu towarzyszą dwa wykłady: ks. prof. Marek Starowieyski opowie o apokryfach w najstarszej polskiej literaturze (godz. 15.00), natomiast dr Izabela Winiarska-Górska przybliży polszczyznę późnego średniowiecza (godz. 16.30). Impreza odbędzie się w godz. 12-18.30 w Pałacu Rzeczypospolitej (Plac Krasińskich 3/5). Wstęp wolny.

Kolejne spotkania w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE, który rozpoczął się październiku zeszłego roku, odbywać się będą co miesiąc. Prezentowane na nich będą pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. W kwietniu udostępniony zostanie Psałterz floriański, w późniejszych terminach – Bogurodzica i Kronika Galla Anonima.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

fot. screen manuskryptu, polona.pl

Słowa kluczowe: rozmyślania przemyskie, najstarsza polska książka, pap, nauka w polsce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
nauka językÃłw obcych
Czy Polacy znają jezyki obce?

Zobacz, kto i dlaczego podejmuje się nauki języka?

Badania Fizyki Ciała Stałego pomagają projektować nowe leki

Badania z zakresu fizyki mają swój udział w tworzeniu nowych leków. Sprawdź, w jaki sposób naukowcy opracowują innowacyjne rozwiązania medyczne.

Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne