Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Z czego uczą się polscy studenci? [BADANIE]

2015-05-22 16:50:24

Z czego uczą się dzisiaj polscy studenci? Czy ksero naprawdę pustoszy studenckie kieszenie? A może w dobie Internetu kserowanie podręczników to już przeżytek? Jakie miejsce w studenckim życiu zajmuje ściąganie materiałów elektronicznych? A co studenci sądzą o legalności swoich działań?

Studenci i absolwenci Wydziału Politologii UMCS w Lublinie z inicjatywy Wydawnictwa Naukowego PWN, przy wsparciu SAiW Copyright Polska przeprowadzili badanie sprawdzające, skąd studenci czerpią materiały potrzebne do nauki.

Studenci z uczelni w całej Polsce wzięli udział w ankiecie na temat kopiowania materiałów do nauki. Odpowiadali na pytania związane z ksero, plikami elektronicznymi, legalnym wydrukiem, nielegalnością kopii, kupowaniem wytworów kultury w sieci oraz ich wydatkami z tym związanymi.

Studenci kserują na potęgę, ale z głową

Materiały do nauki kseruje prawie każdy student. Z badania wynika, że aż 91% studentów korzysta z usług ksero. "Przed sesją idą dwaj studenci ulicą, nagle widzą, że leży na ziemi jakaś kartka: - Co to? - pyta jeden. - Nie wiem, ale na wszelki wypadek skseruję" - ten popularny żart nie ma pokrycia w wynikach badań. Okazuje się, że 80% badanych kseruje tylko to, co wymagane jest na zajęcia.

Ksero i Internet konieczne do przygotowania się do zajęć


Respondenci zapytani zostali o to, skąd pozyskują treści do zajęć. Zdecydowana większość wskazała na ksero i Internet - odpowiednio 85% i 83%. Ponad połowa studentów wciąż korzysta z tradycyjnych bibliotek (56%), przygotowanie do zajęć na podstawie notatek od znajomych praktykuje 50% badanych. Tylko 27% respondentów kupuje materiały konieczne do zajęć.

Co skserować?

Myśl o kserowaniu notatek automatycznie kojarzy się ze staniem w długiej kolejce. Może jednak długa kolejka nie jest uciążliwa, a pomocna? Okazuje się, że podczas oczekiwania można zdobyć... notatki, które następnie skserujemy. Z badania wynika, że studenci najchętniej kserują materiały pożyczone od znajomych (80%), z czego aż 64% badanych kseruje właśnie notatki od kolegów. Żacy nawiązują znajomości nie tylko z kolegami z roku - 47% pożycza materiały do skserowania od starszych roczników. Również 47% studentów kseruje materiały z bibliotek. Natomiast 31% badanych kseruje rzeczy polecone przez wykładowców, a 18% korzysta z gotowców w punktach ksero.

Oprócz notatek od kolegów, studenci kserują najczęściej fragmenty i rozdziały książek (54% badanych) oraz całe podręczniki (40% respondentów).

Zdecydowana większość studentów miesięcznie nie wydaje na ksero więcej niż 20 złotych. Tylko niewielki odsetek na ksero co miesiąc potrzebuje w granicach 50-99 złotych.

Które punkty ksero królują na rynku?

Studenci wybierają te punkty ksero, które są blisko oraz ceny za kserowanie są niskie. Na takie odpowiedzi najczęściej wskazywali badani (74% - bliskość i lokalizacja, 70% - cena). Tylko 7,5% respondentów zwraca uwagę, czy w punkcie ksero mają skserowane książki.

Ksera nie są oblegane podczas sesji?

Dość zaskakujące są wyniki badania, które oceniało, kiedy studenci najczęściej kserują. Jedynie 9% respondentów kseruje podczas sesji, 70% badanych odpowiedziało, że kserują oni na bieżąco w trakcie semestru.

Jeśli jednak chodzi o uczenie się, to kserówki zajmują miejsce na podium. 70% badanych uczy się z kserówek, zaznaczając najważniejsze fragmenty. Więcej osób (78%) uczy się z własnych notatek. Mniej niż połowa badanych korzysta z plików elektronicznych (31%) oraz z książek i publikacji (27%).

Pliki elektroniczne zastępują kserówki

Badanie wykazało, że coraz więcej studentów sięga po pliki elektroniczne. Aż 96% respondentów przyznało, że korzysta z materiałów elektronicznych. Co ciekawe z plików elektronicznych korzysta już więcej studentów niż z kserówek.

Studenci najczęściej pliki ściągają z Internetu (39%), korzystają też z grup studenckich na Facebooku (24%), a także dostają materiały od wykładowców (23%). Tylko nieliczni korzystają z dostępu do opłacanych przez uczelnię platform elektronicznych (9%) oraz wykupują dostęp do elektronicznych bibliotek (6%).

Słaba pozycja książki papierowej

Jeśli chodzi o książki potrzebne do nauki, to kupuje je około połowy respondentów. 53% deklaruje, że kupuje książki w trakcie semestru.



AO/ip

Słowa kluczowe: polscy studenci, nauka, sesja, ksero, wydatki, kupno książek, badanie, ankieta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dostałem się na studia i co dalej? - wskazÃłwki dla świeÅźo upieczonych studentÃłw
Dostałem się na studia i co dalej? - wskazówki dla świeżo upieczonych studentów

Zobacz, o czym musisz pamiętać na początku roku akademickiego.

Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Polecamy
Zobacz podstawowe części składowe pracy dyplomowej!
Jak napisać streszczenie pracy dyplomowej?

Zobacz, jak stworzyć abstrakt pracy licencjackiej lub magisterskiej!

Jak zwracać się do prowadzących na Studiach?

W nowym środowisku łatwo o niepotrzebną gafę, której można łatwo uniknąć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dostałem się na studia i co dalej? - wskazÃłwki dla świeÅźo upieczonych studentÃłw
Dostałem się na studia i co dalej? - wskazówki dla świeżo upieczonych studentów

Zobacz, o czym musisz pamiętać na początku roku akademickiego.

Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.