Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studia państwowe czy prywatne - co wybrać?

2017-11-09 15:12:39

Osoby idące na studia mają ten problem, że nie zawsze wiedzą, co wybrać, kierując się do szkoły wyższej. Związane jest to z tym, że wybór jest zbyt duży. Dla niektórych może to nie wydać się takie oczywiste, ponieważ decydują się oni od razu na tę darmową opcję. Wiadomo, że jest to kwestia pieniędzy, jakimi dysponujemy, ale niektórzy rozważają też studia na prywatnej uczelni.

Który typ uczelni jest lepszy dla przeciętnego studenta?

Zacznijmy od sprecyzowania, jakie mamy rodzaje uczelni. Są państwowe i prywatne. W tych pierwszych nauka odbywa się za darmo w trybie dziennym lub płatnie w trybie weekendowym lub wieczorowym. Uczelnie prywatne pobierają czesne co semestr i są to często bardzo wysokie kwoty.

To nie są jedyne rzeczy, które różnią te typy uczelni. Na państwowej możemy spodziewać się przede wszystkim gorszych warunków do pracy, ponieważ studiujemy tu za darmo, więc instytucje nie mogą liczyć w tym wypadku na dodatkowe dochody z opłat.

Z prywatną uczelnią jest zupełnie inaczej, ponieważ tutaj czesne potrafią wynieść naprawdę dużo. Zazwyczaj za pierwszy semestr płaci się jedną kwotę, a następne kosztują one nas już coraz więcej z czasem. Przekłada się to jednak na jakość sprzętu i sal, którymi dysponuje uczelnia. W końcu mają na to dużo więcej pieniędzy.

Niestety, opłacanie studiów przez studenta w takiej ilości jest niemożliwe. Dlatego bez pomocy rodziców nikt nie jest w stanie się utrzymać. Mimo to, osoby uczące się w ten sposób bardzo chwalą sobie prywatne uniwersytety. Dlatego, jeśli kogoś stać, warto o tym pomyśleć.

A jak ma się sprawa w przypadku studiów niestacjonarnych na uczelni państwowej? Tutaj opłaty zależne są od kierunku, ale i tak potrafią wynieść kilka tysięcy złotych na semestr. Mamy tu do czynienia z weekendowym nauczaniem, które jakościowo nie odstaje od tego darmowego trybu. W tym przypadku jednak student jest w stanie sam sobie zapracować na te czesne, ponieważ ma możliwość pracy w tygodniu.

Wracając do tytułowego pytania, studia państwowe są najlepsze dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na edukację. Jeśli jednak są osoby, które na to stać, powinni pomyśleć o prywatnej uczelni, ponieważ dzięki tym czesnym potrafią się one wznieść na naprawdę wysoki poziom wśród uczelni wyższych.

PW

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: płatne studia, darmowe, pieniądze na edukacje, drogie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Kim jest dziekan?
Kim jest dziekan i jakie są jego obowiązki?

Sprawdź, czym zajmuje się głowa wydziału na uczelni wyższej.

Seminarium na studiach - co to jest?
Seminarium na studiach - co to jest?

Na czym polega seminarium i kto je prowadzi?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.