Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Sztuka prezentacji przed publicznością – dlaczego ludzie się jej boją?

2017-12-01 10:56:28

Sztuka prezentacji pojawia się praktycznie na każdym szczeblu naszej edukacji. Już właściwie od samego gimnazjum mamy okazję robić różne projekty, które później musimy przedstawiać przed większym gronem publiczności. W szkole średniej i na studiach zwiększa się już liczba tego typu zadań. Jest to dla niektórych osób bardzo uciążliwe, ponieważ wywołuje to duży stres i dyskomfort. Tylko dlaczego tak się dzieje?

Wielu ludzie boi się prezentować publicznie swoje prace.

Sztuka prezentacji jest bardzo przydatną umiejętnością w przyszłej karierze zawodowej. Przygotowanie własnego wykładu jest nawet proste tak naprawdę. Problem jednak w tym, że musimy zwracać szczególną uwagę na to, czy uda nam się zrobić dobre wrażenie przed publicznością, do której będziemy mówić. Dlatego też przygotowujemy sobie często, oprócz samej prezentacji, także treść na osobnej kartce, która będzie pomocna w naszej wypowiedzi.

Chęć zrobienia wrażenie powoduje jednak bardzo duży stres u wielu osób. Niektórzy po prostu nie nadają się do tego, ponieważ nie lubią rozmawiać z ludźmi i czują dyskomfort w dużym towarzystwie. W tej sytuacji, na domiar złego, osoba prezentująca jest obserwowana i oceniana przez duże grono. Wywołuje to bardzo dużą presję, co kończy się tym, że niektórzy zacinają się i nie wiedzą, co powiedzieć.

Z tych właśnie powodów w grupowych pracach pojawiają się duże problemy związane z przydzieleniem osoby do prezentacji, ponieważ nikt nie chce tego robić. Wielu uważa, że kosztuje to najwięcej stresu i wysiłku, co jest dużą nieprawdą. Tak naprawdę traci się na tym najmniej czasu, ale dużo osób boi się tej sztuki. Nie jest to jednak wstyd, ponieważ to zależy od temperamentu każdego z osobna.

Jeśli nie mamy problemów z prezentowaniem, a jesteśmy w grupie, która za tym nie przepada, nie zmuszajmy nikogo do zrobienia tego. Musimy uszanować to, że nie każdy jest w stanie przedstawiać temat dobrze i bezstresowo. Dlatego też, jako osoba z umiejętnościami do prezentacji, powinniśmy wyręczyć grupę w tym zadaniu. W zamian możemy spróbować podzielić inaczej zadania, aby wszystko zostało zrobione sprawiedliwie.

PW

Fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: prezentowanie, strach, stres, trema, referat, wykad, przed widownią
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

Polecamy
Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

Sprawdź, czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego i dowiedz się, jak to zrobić.

inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości
inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości zaprasza na bezpłatne konsultacje i webinary

Wśród prelegentów Sebastian Prokop, Filip Chajzer, Maciej Kawecki i Małgorzata Ohme.

Ostatnio dodane
Jak wygląda obrona pracy inÅźynierskiej?
Jak wygląda obrona pracy inżynierskiej?

Zobacz, co dzieje się na obronie tytułu inżyniera.

Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania
Studia stacjonarne a zdalne - zalety i wady obu form studiowania

Które z tych rozwiązań jest najlepsze?

Popularne