Polska - Świat nauki

10-lecie działalności Narodowego Centrum Nauki

23 tysiące grantów dla naukowców z całej Polski

2021-09-07 13:23:24

9-10 września Narodowe Centrum Nauki będzie świętować 10-lecie swojej działalności. W ciągu ponad dekady ogłosiliśmy 200 konkursów i przyznaliśmy ponad 23 tys. grantów. Jubileusz NCN może być więc świętem nauki oraz badaczek i badaczy z całego kraju.

10-lecie działalności Narodowego Centrum Nauki 2021Historia Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki zostało powołane do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli takich, których celem jest zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest podniesienie jakości i efektywności badań oraz działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Uroczysta inauguracja działalności Centrum odbyła się 4 marca 2011 r. Kilkanaście dni później ogłosiło swoje pierwsze cztery konkursy.

Dotychczasowe działania NCN

NCN regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. Wraz z niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka (MPG) prowadzi program DIOSCURI mający na celu tworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Polsce. NCN jest również koordynatorem programów CHANSE i QuantERA, realizowanych we współpracy z innymi europejskimi instytucjami finansującymi badania naukowe dzięki wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020, a także operatorem obszaru „Badania” w zakresie badań podstawowych finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Dla kogo są konkursy organizowane przez Narodowe Centrum Nauki?

W konkursach NCN mogą brać udział badacze i badaczki niezależnie od wieku i stażu oraz ośrodka, w którym pracują. W ciągu ponad dekady ogłosiliśmy 200 konkursów, przyznaliśmy ponad 23 tys. grantów i przekazaliśmy w ręce naukowców prawie 11 mld zł. Przyznane przez NCN granty umożliwiły im  zrealizowanie ambitnych projektów i pojedynczych działań naukowych. Przykłady projektów zrealizowanych dzięki grantom NCN prezentujemy w naszej publikacji jubileuszowej.

Obchody jubileuszu działalności Narodowego centrum Nauki

Jubileusz NCN będzie trwał dwa dni. 9 września o godz. 18:00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się uroczysta gala. W programie wydarzenia zaplanowane są m.in.:

  • wykład prof. Åsy Wikforss Science Denial in the Post-Truth Era. Prof. Wikforss jest filozofką z Uniwersytetu Sztokholmskiego, członkinią Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, a także Academia Europaea oraz autorką m.in. bestsellera „Alternative Facts on Knowledge and Its Enemies”.
  • koncert Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Edmona Levona.

10 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie obędzie się konferencja, której uczestnicy rozmawiać będą o nauce w czasie pandemii oraz polityce otwartego dostępu – Open Access. Osobną część wydarzenia stanowić będą prezentacje laureatów konkursów NCN, którzy opowiedzą o zrealizowanych projektach i możliwościach, jakie dały im otrzymane granty. Szczegółowy program obchodów znajduje się na naszej stronie: 10 lat NCN.

Świętujmy wspólnie on-line

Obchody 10-lecia NCN będą transmitowane na żywo na stronie internetowej NCN, na profilu na Facebooku oraz kanale YouTube. Podczas konferencji zostanie uruchomiona także specjalna aplikacja, która umożliwi komentowanie i zadawanie pytań. O szczegółach wydarzenia na bieżąco pojawiają się informacje na stronie 10 lat NCN, a także w mediach społecznościowych z hashtagiem #10latNCN.

Wszystkich naukowców, uczelnie, instytuty, a także instytucje związane z nauką zapraszamy do włączenia się w  obchody jubileuszowe.  

ip

fot. Materiały Organizatora

Słowa kluczowe: Narodowe Centrum Nauki, 10-lecie działalności
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Czy studenci wrócą na uczelnie w roku akademickim 2020/2021? Są już pierwsze decyzje rektorów

Władze polskich szkół wyższych powoli przygotowują się do zdalnych zajęć w semestrze zimowym.

Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Polecamy
Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne