Imagine Cup - Edukacja

15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015

2015-03-27 08:25:40

Piętnaście studenckich drużyn znalazło się w krajowych finałach międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2015. Zawodnicy zmierzą się w trzech kategoriach: Gry, Innowacje i Projekty społeczne. Zwycięzców, którzy będą reprezentowali Polskę podczas światowych półfinałów i finałów poznamy już 8 i 9 kwietnia.

Imagine Cup, organizowany przez firmę Microsoft, to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W jego dotychczasowych edycjach udział wzięło niemal 2 miliony studentów ze 190 krajów.

Do tegorocznej edycji konkursu projekty można było zgłaszać w trzech kategoriach: Gry (Games), Innowacje (Innovation) i Projekty społeczne (World Citizenship). Polskie jury konkursu wyłoniło pięć najlepszych projektów w każdej z trzech kategorii. Już 8 i 9 kwietnia studenci zaprezentują swoje pomysły przed komisją sędziowską. - W tegorocznej edycji najliczniejszą reprezentację w finale będą miały warszawskie uczelnie, których studenci znaleźli się w aż czterech drużynach. Do finałów dotarły również zespoły z Krakowa, Łodzi, Poznania czy Białegostoku - informują organizatorzy konkursu w przesłanym komunikacie.

Laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii będą reprezentowali Polskę w półfinałach światowych, które odbędą się w maju. W lipcu drużyny wyłonione podczas półfinałów powalczą o najwyższe miejsca w finałach światowych w Seattle. Na najlepszych czeka 50 tys. dolarów.

W kategorii Projekty społeczne w finałowej piątce znalazł się zespół Auxilium z Politechniki Warszawskiej, który zaprezentuje aplikację zarządzającą całym procesem zażywania leków. Przypomni o konieczności zażycia lekarstwa i poinformuje, że medykament się kończy. Z kolei projekt Cervi - zespołu z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - to system transmisji i analizy danych wspomagany przez drona. Drużyna Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy - Science Sergeants – zgłosiła do konkursu projekt iSULIN, który ma pomóc diabetykom skutecznie monitorować stan zdrowia. Z kolei projekt Animus zespołu Spinal Crew z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie to zdalnie sterowany pojazd z kamerami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych. Studenci Politechniki Białostockiej z zespołu Toast and Brains przygotowali projekt Photon - innowacyjny system, który uczy dzieci programowania i logicznego myślenia poprzez zabawę.

W najlepszej piątce w kategorii Innowacje będzie konkurowała drużyna Fighters Against Laziness z Politechniki Białostockiej. Studenci opracowali projekt e-motion, czyli aplikację na smartfona, pomocną w walce z brakiem motywacji i konsekwencji w działaniu. Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu EduDevs przygotowali aplikację służącą do nauki języków obcych. W konkursie zaprezentowany zostanie też projekt Smartmirrors, dzięki któremu kierowca motocykla nie musi już dopasowywać ustawienia lusterek w zależności od pozycji ciała – dzieje się to automatycznie. Pomysł powstał we współpracy uczniów i studentów Zespołu Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie oraz Politechniki Poznańskiej.

Kolejną studencką aplikacją zgłoszoną w tej kategorii jest projekt Untwisted studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aplikacja pokazuje aktualne informacje dotyczące natężenia ruchu w klubach, kawiarniach i pubach. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali zaś rozwiązanie Stattist.com. To spersonalizowana gazeta, umożliwiająca selekcjonowanie dopasowanych do odbiorcy publikacji i analiz danych spośród ogromnych ilości informacji w internecie.

Wśród pięciu zespołów, które zaprezentują się w kategorii Gry znalazł się zespół GuARds - studentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ich gra edukacyjna F.A.R.M. - Fancy Augmented Reality Machines pozwala poznać tajniki inżynierii. Zespół J Team studentów Politechniki Opolskiej i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu przygotował projekt Soul of Magic. Gracz może wcielić się w maga i toczyć pojedynki z innymi graczami lub przeciwko sztucznej inteligencji. Zespół gdańskich studentów Lumi-Systems zaprezentuje swoją platformę dla rozgrywek karcianych – Card Games Platform. Z kolei drużyna Serious English Name z Uniwersytetu Łódzkiego zgłosiła do konkursu grę Bandbarian. Śledzi ona losy wojownika podczas misji. Dude Wars to projekt studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zespół Vivid Dream jest grą typu RTS (Real Time Strategy – Strategia Czasu Rzeczywistego) przeznaczoną dla wielu graczy walczących ze sobą w sieci.

W Imagine Cup 2015 wyjątkową wagę przyłożono do biznesowego aspektu studenckich projektów. Wszystkie drużyny już na początku przygody z konkursem wzięły udział w szkoleniach z zakresu opracowania strategii komercjalizacji projektu. Finaliści uzyskają także szansę biznesowego wsparcia swoich rozwiązań przez fundusz inwestycyjny Zernike Meta Ventures.

- Cieszy nas, że z każdym rokiem trafia do nas coraz więcej zgłoszeń będących kompleksowymi projektami biznesowymi, a nie jedynie interesującymi rozwiązaniami technologicznymi. Definiując wymogi konkursu, staramy się kłaść nacisk właśnie na strategie biznesowe, bo wierzymy, że Imagine Cup będzie dla uczestników konkursu pierwszy krokiem do stworzenia start-upów o unikalnym potencjale – powiedziała manager ds. programów akademickich w polskim oddziale Microsoft Agata Dudar.

Więcej informacji o konkursie Imagine Cup można także znaleźć na stronie polskiej edycji konkursu: www.imaginecup.pl

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: imagine cup 2015 polskie zespoły drużyny krajowe finały
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015

15 studenckich drużyn znalazło się w krajowych finałach międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2015. Zawodnicy zmierzą się w trzech kategoriach: Gry, Innowacje i Projekty społeczne.

Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe
Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe

Dodatkową szansę biznesowego wsparcia swoich projektów otrzymają uczestnicy tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup.

Poznaliśmy zwycięzców Imagine Cup 2014!
Poznaliśmy zwycięzców Imagine Cup 2014!

Puchar Imagine Cup oraz prywatne spotkanie z Billem Gatesem przypadły w udziale australijskiemu zespołowi Eyenaemia.

Polecamy
Ostatnio dodane
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015
15 studenckich zespołów w krajowych finałach Imagine Cup 2015

15 studenckich drużyn znalazło się w krajowych finałach międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2015. Zawodnicy zmierzą się w trzech kategoriach: Gry, Innowacje i Projekty społeczne.

Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe
Uczestnicy Imagine Cup otrzymają wsparcie biznesowe

Dodatkową szansę biznesowego wsparcia swoich projektów otrzymają uczestnicy tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup.

Popularne