Polska - Świat nauki

15 województw, 51 uczelni i jeden cel - pomoc chorym na nowotwory krwi

2023-04-17 16:28:20

To już 10 lat projektu HELPERS’ GENERATION, który dwa razy w roku jednoczy studentów wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Młodzi ludzie szukają „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów, którzy, by wyzdrowieć, muszą przejść transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych. Na uczelniach w prawie całej Polsce pojawią się stanowiska Fundacji DKMS, przy których na potencjalnych dawców szpiku czekać będą naszpikowani wiedzą wolontariusze, wyposażeni w pakiety do rejestracji. Wiosenna edycja HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 17 – 23 kwietnia.

Zobacz też: Nietypowe kierunki studiów w Polsce

dkmsDekada pomocy i 1297 dawców faktycznych

Już 1500 Dni Dawcy Szpiku odbyło się na uczelniach w całej Polsce od 2013 roku, czyli momentu, w którym studenci po raz pierwszy wspólnie stanęli do walki z nowotworami krwi. Dzięki ich zaangażowaniu, energii i edukowaniu innych na temat idei dawstwa szpiku, do bazy Fundacji DKMS dołączyło 149 927 osób, z których aż 1297 zostało dawcą faktycznym.

Potencjalną dawczynią szpiku zostałam w 2016 roku, podczas akcji rejestracji na AGH w Krakowie. Zarejestrowałam się, ponieważ chciałam pomagać innym i wiedziałam, że dzięki Fundacji DKMS mogę uratować czyjeś życie - a to przecież najcenniejszy dar. Telefon z fundacji zadzwonił do mnie po sześciu latach od rejestracji. Byłam podekscytowana i cieszyłam się, że będę mogła pomóc. – mówi Joanna Ryłko, dawczyni faktyczna.

Faktyczną dawczynią szpiku zostałam po około trzech miesiącach od odebrania telefonu. Przez ten czas trwały badania i procedury gwarantujące pełne bezpieczeństwo, zarówno moje, jak i biorczyni. Na bieżąco byłam informowana przez Fundację DKMS o kolejnych etapach. W moim przypadku komórki zostały pobrane z krwi obwodowej. Donacja była dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Sam proces pobrania przebiegał w spokojnej atmosferze, a personel szpitala okazywał dużą życzliwość i otwartość. Początkowe obawy związane z robieniem sobie zastrzyków z czynnikiem wzrostu rozwiały się, gdy zaczęłam je wykonywać, a oddanie komórek z krwi obwodowej było bezbolesne. Tak niewiele wystarczy, by uratować komuś życie. Moją biorczynią była kobieta z Wielkiej Brytanii, moja „bliźniaczka genetyczna”.  – dodaje Joanna.

Pięknym fenomenem dawstwa szpiku jest fakt, że to ja sama wystarczę, by komuś pomóc. Dobro jest po prostu we mnie, możliwość uratowania komuś życia płynie w mojej krwi, a pomaganie mam zapisane w genach. Wyjątkowy był również moment, w którym oddawałam komórki. To był kwiecień, słoneczny dzień, początek wiosny, zbliżały się Święta Wielkanocne. Cała przyroda budziła się do życia. I ja stałam się częścią tego świata, w którym rozbudzała się radość i nadzieja, że można pokonać śmierć i odzyskać życie. Ratowanie drugiego człowieka jest w nas zapisane i naprawdę nie musimy mieć supermocy, by stać się bohaterem. Oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych to naprawdę prosty sposób na szerzenie dobra w świecie. – podsumowuje dawczyni faktyczna.

Warsztaty - idea dawstwa szpiku w teorii i praktyce

Zanim studenci przystąpią do przygotowania akcji rejestracji na swoich uczelniach, biorą udział w warsztatach organizowanych przez Fundację DKMS. Celem spotkania jest pozyskanie kompleksowej wiedzy na temat idei dawstwa szpiku, którą studenci dzielić się będą z innymi podczas akcji, ale także umiejętności, niezbędnych do realizacji projektu, w tym m.in. komunikacji w mediach społecznościowych, zarządzania projektem czy organizacji i promocji wydarzeń. Te cenne doświadczenia będą również pomocne młodym ludziom, gdy będą starać się o pierwsze prace.

Gościem specjalnym podczas tegorocznych warsztatów był Przemysław Kossakowski – dziennikarz, dokumentalista i podróżnik, który zachęcał młodych ludzi do wychodzenia ze strefy komfortu, działania, podejmowania nowych wyzwań i podążania za swoimi pasjami. Dziennikarz podkreślał, jak wielką moc ma pomaganie innym:

Czy młodzi ludzie, angażując się w pomoc innym, mogą zmieniać świat? Oczywiście, że mogą! Tak naprawdę może to zrobić każdy i w każdym wieku, ale ludzie młodzi mają na to największą szansę, ponieważ są pełni pasji, wiary we własne możliwości oraz wartości, do których są przywiązani. Są też odważni i dzięki temu skłonni do podejmowania wyzwań. Tego brakuje dzisiejszemu światu, nastawionemu na bezpieczny zysk. – powiedział Przemysław Kossakowski.

Pomaganie innym jest potężnym mechanizmem samopoznania i samodoskonalenia. Wiem to, bo sam zaangażowałem się w pomoc innym, przez co wyraźnie widzę i czuję, jak bardzo zmieniło to mnie i moje życie. – dodał Przemysław Kossakowski.

90 studenckich liderów

Tegorocznej, wiosennej edycji projektu HELPERS’ GENERATION przewodzić będzie 90 liderów z uczelni zaangażowanych w akcję. Wszyscy z nich zgodnie mówią, że warto się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, ponieważ to nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie.

Czym jest dla mnie dawstwo szpiku? To bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. To bohaterstwo, altruizm i szlachetność, które każdy ma w sobie - chociaż może nie zdawać sobie z tego sprawy. Trudno jest komuś pomóc, jeżeli nie ma się świadomości, że taką moc się posiada. Duża część społeczeństwa wciąż nie wie, z czym wiąże się dawstwo szpiku i jak bardzo jest to istotna kwestia dla pacjentów walczących z nowotworami krwi. Trzeba to podkreślać – bez niespokrewnionego dawcy szpiku wiele ludzkich historii zakończyło się - i może zakończyć się - przedwcześnie.  – mówi Krzysztof Zdanowicz, lider z Politechniki Poznańskiej.

Wiele osób sądzi, że szpik pobiera się z kręgosłupa. To mit! Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej i to wyłącznie w 10% spośród wszystkich pobrań. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc jest całkowicie bezbolesny. Nie bójcie się tej metody, strach ma tylko (niepotrzebnie) wielkie oczy.  – dodaje Krzysztof.

Zostając potencjalnym dawcą szpiku, dajemy nadzieję na zdrowie pacjentom mierzącym się z nowotworami krwi. Pamiętajmy o tym, że gdy stajemy się faktycznym dawcą, niczego nie tracimy, a inny człowiek – nasz „bliźniak genetyczny” – odzyskuje życie, odebrane mu przez chorobę. – podsumowuje Krzysztof.

Wiosenna edycja to również szansa dla studenckich liderów na wygranie sześciotygodniowego, wakacyjnego stażu, który już po raz piąty organizuje Fundacja DKMS. Stażyści, oprócz wynagrodzenia, zapewnione będą mieli mieszkanie i oczywiście wiele wyzwań, które będą realizować m.in. w warszawskim biurze fundacji. W ramach programu stażowego nagrodzony zostanie zespół liderów z jednej uczelni (max 3 osoby), który zorganizuje kampanię edukacyjno-informacyjną w ramach kwietniowej akcji rejestracji. Liczą się: kreatywność, innowacyjność i efektywność! Wyniki zostaną ogłoszone 15 maja 2023 roku. Staż w Fundacji DKMS to doskonała okazja, by wykorzystać - i rozwijać – umiejętności, zdobyte zarówno podczas warsztatów, jak i projektu.

Rejestracje potencjalnych dawców szpiku rozpoczną się 17 kwietnia i potrwają 7 dni. Szczegółowy harmonogram akcji na 51 uczelniach znajduje się na stronie Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: DKMS, studia, dawcy szpiku, nowotwór krwi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zwolnieni z teorii
Tysiące nauczycieli ze wsparciem do prowadzenia nowego przedmiotu

Na czym polega zmiana przedmiotu w szkole?

ewolucja
Teoria ewolucji Karola Darwina zniknie z indyjskich podręczników - nauczyciele protestują

Naukowcy i nauczyciele podpisują list otwarty krytykujący wprowadzane zmiany.

dkms
15 województw, 51 uczelni i jeden cel - pomoc chorym na nowotwory krwi

Studenci rozpoczynają ogólnopolską rejestrację potencjalnych dawców szpiku

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
zwolnieni z teorii
Tysiące nauczycieli ze wsparciem do prowadzenia nowego przedmiotu

Na czym polega zmiana przedmiotu w szkole?

ewolucja
Teoria ewolucji Karola Darwina zniknie z indyjskich podręczników - nauczyciele protestują

Naukowcy i nauczyciele podpisują list otwarty krytykujący wprowadzane zmiany.

Popularne