Świat - Świat nauki

5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

2023-06-09 11:03:17

Jakie niesamowite tajemnice skrywa kosmos? Od wieków ludzie patrzą w niebo, zadając sobie podobne pytania. Naukowcy każdego dnia zdobywają nowe informacje, na temat nieznanych nam jeszcze jego części. Oto 5 fascynujących ciekawostek, które mogą urozmaicić dzień.

Zobacz też: Dzień Czekolady - czego nie wiesz o tym produkcie?

kosmosCiekawostki o kosmosie

1. Ślady astronautów, którzy brali udział w lądowaniu na księżycu w 1969 roku, pozostaną tam przez następne 100 milionów lat. Powodem tego, jest fakt, że nie występują tam takie zjawiska jak deszcz czy wiatr, oraz nie ma na Srebrnym Globie również atmosfery. Ewentualne zmiany zachodzą przez mikrobombardowania przez meteoryty.

2. Aktualnie wokół naszej planety krąży już około pół miliona sztuk śmieci kosmicznych. Są to pozostałości przedmiotów, które zostawili ludzie, aktualnie niemające żadnego pożytecznego zastosowania. Wśród nich znajdziemy fragmenty rakiet, satelitów bądź też akcesoria codziennego użytku.

3. Inną informacją jest również to, że we wszechświecie znajduje się więcej gwiazd niż ziaren piasku na ziemskich plażach. Tę liczbę przedstawia się przynajmniej w miliardach bilionów. 

4. Odległość między Księżycem a Ziemią nie jest stała. Każdego roku Srebrny Glob oddala się od nas o 3,8 cm rocznie. Chociaż aktualnie może to się wydawać niewielką wartością, to w przyszłości może mieć to długoterminowe konsekwencje. Proces ten jest wynikiem siły grawitacji oraz efektów pyłowych.

5. Zachód słońca na Marsie może się wydawać niebieski. Jest to zjawisko wynikające z różnic w składzie atmosferycznym planety w porównaniu do atmosfery Ziemi.  

BS

fot. pexels

Źródło: national-geographic.pl

Słowa kluczowe: ciekawostki, kosmos, top 5 faktów, wszechświat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

natalia
17-letnia mieszkanka Poznania dostała się na Harvard

Polka rozpocznie naukę na prestiżowej uczelni.

Polecamy
Strumień cząsteczek energii na Antarktydzie dowodem na istnienie alternatywnej rzeczywistości?

Ciekawe odkrycie i jeszcze ciekawsze wnioski naukowców z NASA.

Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Polecamy
Ostatnio dodane
kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

natalia
17-letnia mieszkanka Poznania dostała się na Harvard

Polka rozpocznie naukę na prestiżowej uczelni.

Popularne