Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

A czy Ty już masz wśród przyjaciół na studiach obcokrajowców?

2015-10-12

W Polsce studiuje 35.983 obcokrajowców, z czego prawie połowę stanowią Ukraińcy – wynika zraportu „Studenci zagraniczni w Polsce”. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba ta zwiększyła się o prawie 7 tysięcy, co daje przyrost o 23%. Jak dotąd nie odnotowano równie wielkiego wzrostu. Czy nasz kraj ma szansę przyciągnąć równie wielu studentów zagranicznych jak Wielka Brytania czy Niemcy?

Patrząc na współczynnik umiędzynarodowienia, który wynosi obecnie 2,32%, można stwierdzić, że daleko nam jeszcze do takich skupisk studentów jak Wielka Brytania czy USA. Nawet nasi sąsiedzi – Czechy, Słowacja, Litwa, a nawet Bułgaria mogą się pochwalić wyższym odsetkiem zagranicznych studentów. Średnia unijna wynosi 8 %. Jednak sytuacja się poprawia.

W ciągu ostatnich 8 lat przybyło w Polsce ponad 25 tysięcy osób studiujących z zagranicy. W tym samym czasie łączna liczba studentów zmniejszyła się aż o ponad 400 tysięcy. Obcokrajowcy są zatem bardzo potrzebni Polsce w dobie niżu demograficznego.

Warto się też przyjrzeć, z jakich regionów świata przyjeżdżają do nas studenci. Najliczniejszą grupę obcokrajowców na polskich uczelniach stanowią Ukraińcy – 42%. Następni w kolejności są Białorusini, Norwegowie i Hiszpanie. Pierwszą piątkę zamykają Szwedzi. Wbrew międzynarodowym trendom w Polsce studiuje niewielki odsetek Azjatów. Na świecie grubo ponad 4 miliony osób studiuje za granicą z czego ponad połowa to właśnie mieszkańcy Azji podczas gdy w naszym kraju stanowią oni jedynie 13%.

Ciekawym elementem raportu jest wskazanie na najczęściej wybierany przez obcokrajowców kierunek. Jest nim mianowicie medycyna. Odsetek zagranicznych studentów wynosi aż 8,3%. W następnej kolejności są kierunki ekonomiczne i prawo. Najmniejszym powodzeniem cieszą się kierunki techniczne. Warto jeszcze wspomnieć, że do Polski na studia przyjeżdża więcej kobiet (53%) niż mężczyzn.

Liczby liczbami, jednak co tak naprawdę sprawia, że nasz kraj przyciąga coraz więcej obcokrajowców na studia? Bez wątpienia jest to efekt otwarcia się polskich uczelni na potrzeby studentów zagranicznych. Należy przez to rozumieć ciągłe rozszerzanie oferty studiów w języku angielskim (obecnie polskie uczelnie oferują ich już ponad 500). Częste kampanie promocyjne prowadzone systematycznie na priorytetowych rynkach od 8 lat w ramach wspólnych inicjatyw uczelni, takich jak np. sztandarowy program promocji polskich uczelni za granicą „Study in Poland”, skupiający 55 najlepszych polskich uczelni, również bez wątpienia wpływają na atrakcyjność studiowania w Polsce.

Oferta polskich uczelni jest atrakcyjna ze względu na dobrą jakość studiów oferowanych w Polsce, konkurencyjne ceny, niskie koszty utrzymania, przy jednoczesnej możliwości otrzymania europejskiego dyplomu – mówi dr. Barbara Siwińska, autorka książki nt. umiędzynarodowienia polskich uczelni pt. „Uniwersytet ponad granicami”. Jednak nie wolno zapominać, że wciąż jeszcze gonimy świat, jeżeli chodzi o poziom umiędzynarodowienia uczelni i liczbę studentów zagranicznych.Z roku na rok rośnie liczba zagranicznych studentów w Polsce, co powinno być powodem do zadowolenia, zwłaszcza w obliczu niżu demograficznego i malejącej liczby naszych obywateli podejmujących studia. Aby ułatwić studiowanie w naszym kraju, powstał właśnie nowy serwis perkmylife, który umożliwia znalezienie notatek niezbędnych do przygotowania się do egzaminów. Nie ważne, czy student jest Polakiem, czy obcokrajowcem i w jakim języku studiuje. Na platformie każdy znajdzie przydatne dla siebie materiały!

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę perkmylife.com/notes.

 

 

artykuł sponsorowany

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama