Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Absolwent idealny – wiemy, kto znajdzie pracę

2011-07-07

 

Wykazujący inicjatywę, gotowy do dalszej nauki, samodzielny oraz dobrze wychowany – tak pracodawcy opisują sylwetkę idealnego absolwenta uczelni wyższej w 2011 roku. Inne wymagania będą obowiązywały za pięć lat – wynika z debaty zorganizowanej w ramach projektu „Akademickie Mazowsze 2030”.

Politechnika Warszawska, Polsko – Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Leona Koźmińskiego oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, zaprosiły przedstawicieli pracodawców do dyskusji na temat pożądanego modelu tegorocznego absolwenta szkoły wyższej oraz przyszłego, który dopiero w tym roku rozpoczyna studia.

Uczestnikami spotkania ze strony pracodawców byli przedstawiciele firm branży finansowej, informatycznej, telekomunikacyjnej, consultingowej oraz instytucji publicznych.

Wyniki debaty zaprzeczają stereotypowym opiniom na temat oczekiwań rynku pracy w stosunku do młodych, 25-letnich ludzi. Nie umiejętnościami zawodowymi czy specjalistyczną wiedzą absolwenci przekonują pracodawców, ale cechami osobowościowymi.   

- Pracodawcy podkreślali, że nie jest dla nich tak istotne, co młodzi ludzie potrafią robić w pierwszym dniu swojej pracy. Dużo ważniejsze są dla nich cechy osobowościowe, w tym inicjatywa, gotowość do dalszej nauki i dobre wychowanie. – mówi dr Rafał Stefański, ekspert projektu „Akademickie Mazowsze 2030”.

Wyniki debaty „Absolwent idealny, kto bliżej pracy?”

ABSOLWENT IDEALNY 2011:
- wykazujący inicjatywę
- gotowy do dalszej nauki
- samodzielny
- dobrze wychowany
- myślący
- otwarty
- odważny
- posiadający wewnętrzną motywację i siłę
- nieszablonowy

ABSOLWENT IDEALNY 2016:

- innowacyjny
- elastyczny
- posiadający wiedzę z różnych dziedzin
- wychodzący poza schemat
- asertywny
- samodzielny
- gotowy do dalszej nauki
- szczery

Przedstawiciele firm podkreślali, że wiedzy specjalistycznej oni sami szybko i łatwo mogą nauczyć. Kluczowymi czynnikami są raczej cechy usposobienia, ponieważ to one promują lub nie absolwenta. Inicjatywa, gotowość do dalszej nauki oraz dobre wychowanie to cechy, które zdaniem pracodawców zapowiadają dobrego pracownika.

Debata odbyła się w Polsko – Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. W dyskusji brali także udział studenci i absolwenci uczelni wyższych.

Więcej informacji na temat debaty: www.akademickiemazowsze2030.pl

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama