Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Co grozi za zniszczenie wynajmowanego mienia?

2016-09-22

Wynajmując mieszkanie musimy być świadomi zarówno swoich praw, jak i obowiązków. Najczęściej nurtującą nas kwestią jest konieczność ponoszenia kosztów za zniszczenia bądź naprawy. Kto za co odpowiada i jak zabezpieczyć się na wypadek dodatkowych kosztów?

Październik za pasem, a to oznacza, że spora część studentów już zjeżdża do większych miast. Ostatnie dni „wolności”, a potem kolejny rok zmagań z wykładowcami, trudniejszymi przedmiotami, a na końcu zaliczeniami. Jeżeli ktoś jeszcze nie znalazł miejsca do mieszkania, z pewnością są to ostatnie chwile na poszukiwania. Wybierając wynajem prywatnego mieszkania, warto mieć na uwadze nie tylko warunki bytowe i odległość miejsca zakwaterowania od uczelni, ale również ważne informacje odnośnie odpowiedzialności za szkody, które w razie wystąpienia zdarzenia okażą się bezcenne. Kto za co odpowiada?

Przed wprowadzeniem się lokatora właściciel bardzo często pobiera kaucję, która ma być zabezpieczeniem dla ewentualnych uszkodzeń. Zazwyczaj wynosi ona tyle, ile miesięczna opłata za czynsz. Kilkaset złotych nie zawsze jednak może wystarczyć, jeżeli w mieszkaniu dojdzie do poważnych szkód. A przy takich wynajmujący z pewnością będzie domagał się odszkodowania od sprawcy zdarzenia, czyli lokatora.

Z reguły to najemca (czyli student) ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia powstałe na wszystkim co widoczne, a więc sprzęcie AGD, meblach, podłogach (kafle, wykładzina, panele itp.) oraz pozostałych przedmiotach „wystających ze ścian”. Wynajmujący (właściciel) odpowiada z kolei za to, co zainstalowane w ścianach, a więc instalację elektryczną, wodociągową, gazową itp.

Szkoda w wynajmowanym mieszkaniu - co robić?

Najczęstszą i najbardziej zapadającą w pamięć szkodą „mieszkaniową” jest zalanie. Może się okazać, że z sufitu sąsiada pod nami nagle zaczyna kapać. W takiej sytuacji przeważnie odpowiedzialność ponosimy my. My, czyli kto? Wszystko zależy od przyczyny zdarzenia. Jeżeli problem tkwi w rurach czy nieodpowiedniej instalacji, odpowiedzialność przyjmuje właściciel mieszkania. Jeśli jednak okaże się, że nie zakręciliśmy kranu i przez całą noc ciekła woda, to wina spoczywa na osobie zamieszkującej lokal. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest właściwe ubezpieczenie.

 1. Ubezpieczenie mieszkania dla właściciela – w zależności od wybranego wariantu zapewnia m.in. ochronę murów, gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku pożaru i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Cena takiej polisy waha się w granicach 230 – 340 zł (mieszkanie o powierzchni 60 m kw.) za rok.
 2. Ubezpieczenie OC dla najemcy – w przypadku gdy student jest winny szkody, właściciel będzie domagał się pokrycia kosztów strat. Właśnie w takim przypadku sprawdza się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu ubezpieczyciel spłaci za nas zobowiązania, które będą na nas ciążyły.

O czym należy pamiętać?

Przed wprowadzeniem się do mieszkania konieczne jest spisanie umowy najmu. Ta określa strony oraz ich zobowiązania względem siebie. Wynajmujący z pewnością zawrze w takim dokumencie informację o tym, że najemca zobowiązuje się oddać wynajmowany lokal w stanie niepogorszonym oraz że będzie go użytkował zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętajmy, że jeżeli w trakcie trwania umowy dokonamy zmian, na które właściciel wyraził zgodę (np. wywiercenie dziur w ścianie) nie może on od nas domagać się odszkodowania.

Wynajmując mieszkanie musimy być świadomi, że za szkody wyrządzone przez nas będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Warto więc kupić ubezpieczenie OC, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Zastanówmy się także nad ubezpieczeniem sprzętu elektronicznego. Jeżeli ktoś włamie się do mieszkania, pierwszym, co ukradnie prawdopodobnie będą laptopy, telefony i inne cenne przedmioty, które łatwo wynieść. Takich zdarzeń z pewnością nie obejmie polisa właściciela, a więc pozostaniemy z problemem sami.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama