Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Co trzeba wiedzieć o punktach ECTS?

2018-09-11

Punkty ECTS towarzyszą każdemu studentowi przez cały okres studiów. W systemie ich przyznawania gubią się nie tylko osoby rozpoczynające swoją naukę w szkole wyższej, lecz także ci, którzy są na dalszych etapach kształcenia. Dowiedz się, do czego służy system ECTS oraz jakie są zasady przyznawania punktów z poszczególnych przedmiotów.

Zobacz jakie są zasady przyznawania punktów ECTS.

Do czego służą punkty ECTS?

Punkty ECTS to Europejski System Transferu Punktów, który został wprowadzony w latach 80. XX wieku. Jego głównym celem jest możliwość zaliczenia okresu studiów lub ich kontynuowania na uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus. Komisja Europejska promuje w ten sposób współpracę między uniwersytetami w zakresie wymiany studentów. Od stycznia 2007 roku jest to także system przenoszenia i akumulacji osiągnięć na  uczelniach polskich. Ponadto zbierane w ramach systemu punkty są potrzebne do zaliczenia kolejnych etapów kształcenia.

Zasady przeliczania punktów ECTS

Liczba punktów przyznawanych poszczególnym przedmiotom lub modułom zależy od nakładu pracy studenta. Zakłada się, że 25-30 godzin pracy to 1 punkt. W ciągu jednego roku studiów należy zdobyć minimum 60 punktów. Łączna ich liczba podczas studiów I stopnia wynosi 180 ECTS, a II stopnia 120 ECTS.

Aby oszacować nakład pracy studenta, stosuje się kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest liczba godzin danego przedmiotu w semestrze. Następnie pod uwagę brany jest czas spędzony na indywidualnej nauce. Można wliczyć do niego zbieranie potrzebnych materiałów, przygotowywanie się do zajęć, pisanie prac lub realizację projektów zaliczeniowych. Do puli punktów ECTS wlicza sie także czas potrzebny do przygotowania się do egzaminu oraz godziny obowiązkowych praktyk studenckich.

Nadmiar i niedobór punktów ECTS

Możliwy deficyt punktów ECTS, który pozwala na kontynuację nauki na kolejnych semestrach określony jest w regulaminie każdej uczelni. Okresla on deficyty na poszczególnych semestrach oraz latach studiów. Należy jednak pamiętać, że każdy niedobór punktowy trzeba nadrobić najpóźniej do ostatniego semestru studiów na danym stopniu. Jeśli chodzi o nadmiar ECTS, to w większości uczelni nie skutkuje on żadnymi konsekwencjami. Jednak w niektórych przypadkach może on być ograniczony limitem ustalonym przez dany uniwersytet. Mając ich więcej, możesz na przykład w kolejnym semstrze wziąć mniej przedmiotów opcyjnych.

Punkty ECTS mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak tak naprawdę nie ma się czym przejmować. To o czym musisz pamiętać, to sprawdzanie ich liczby pod koniec każdego semestru, tak aby pod koniec studiów nie zaskoczyła cię ich deficyt.

PO

fot. www.pixabay.com

źródło: www.wpa.amu.edu.pl

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama