Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czego można spodziewać się po studiowaniu?

2020-03-16 12:36:11

Wybór odpowiedniego kierunku i trybu studiowania nieraz zakrawa na horror, spełniają się najgorsze obawy. ​Co tak naprawdę, chcę w życiu robić? Czy akurat te studia pomogą mi do tego dotrzeć? W końcu trzeba dokonać odpowiedzialnego wyboru. W pocie czoła poszukuje się na stronach internetowych bądź pyta znajomych, jaką drogę wybrać, by w przyszłości nie martwić się o opłaty rachunków i nie chodzić na zajęcia z przymusu. Te obawy często utrudniają jakikolwiek wybór. 

Dziewczyna z książką i z kawąCo więc można zrobić, aby dobrze wybrać studia?

Warto wybrać się przed złożeniem dokumentów na dzień otwarty uczelni, która nas interesuje. To świetna okazja do rozeznania się po Kampusie i do rozmowy z pracownikami albo studentami, którzy reprezentują dane kierunki. Można zapytać dosłownie o wszystko. To pierwsza z opcji, która pomaga zweryfikować wybory. Giełda Szkół Wyższych i odwiedziny w placówkach stanowią pewnego rodzaju "pierwsze wrażenie". W dodatku można wziąć udział w wykładach jako wolny słuchacz.

W Internecie można znaleźć opinie, blogi i kanały na YouTube prowadzone przez studentów bądź absolwentów uczelni, gdzie relacjonują swój pobyt na studiach ​- ​jakimi prawami dany Uniwersytet bądź Szkoła Wyższa się rządzi i czy w ogóle warto tam studiować. Dorzucają do tego swoje personalne odczucia oraz porady. Najczęściej jednak wspominają o najpopularniejszych uczelniach w Polsce, więc nie jest to coś, co okaże się każdemu przydatne.

Znajomości jako klucz do rozeznania się

Najbardziej efektywną metodą jest kontakt ze starszymi znajomymi, studiującymi kierunek, na który chcielibyśmy potencjalnie aplikować. Jeśli takich osób w naszym gronie nie ma, można przyłączyć się do grupy facebookowej. Chyba nikt inny lepiej nie zrelacjonuje nam pobytu tam, opowie o toku zajęć o tym, jak wyglądają zaliczenia, jakie są wymagania profesorów i jak przebiegają konwersatoria. Warto wiedzieć, czego będzie oczekiwał po nas nauczyciel akademicki, by współpraca przebiegała dość gładko a na pewno przyjemnie i bez stresu. Na studiach wymówki się nie sprawdzają, dlatego lepiej znaleźć inne rozwiązanie, które spowoduje, że sięga się po bardziej kreatywne metody. Dzięki nim można uzyskać aprobatę wykładowców. Niektóre zajęcia prowadzone są tylko w formie wykładów, niekiedy pół na pół z konwersatoriami. To wymaga trochę więcej wysiłku od studenta, bo zaliczenie zależy od aktywności. Każdy kierunek charakteryzuje się autonomicznymi zasadami, przykładowo nie na każdym wydziale sprawa zaliczenia kursu BHP przebiega w taki sam sposób.

Wszystko, co związane z ocenami i zapisami tyczy się pewnych terminów. Trzeba ich pilnować, żeby w panice nie biegać po dziekanacie. Starsze roczniki mogą pomóc się w tym rozeznać. Sprawa niejako jest ułatwiona, bo aktualnie zapisów dokonuje się elektronicznie, choć to też ma swoje minusy, bo mimo chęci, serwery mogą być przeciążone, dlatego im wcześniej się zapiszemy, tym lepiej. Co prawda po przekroczeniu jakiejś daty da się niektóre sprawy jeszcze załatwić w dziekanacie, ale nie wszystkie.

Co czeka prawowitego studenta?

Studiowanie to zdecydowanie przejście na wyższy poziom w edukacyjnej karierze. To już koniec licealnej sielanki. Zaczynają się dłuższe posiedzenia w bibliotekach, poszukiwanie i zdobywanie materiałów oraz udział w wydarzeniach uczelnianych. Żeby nie było tak strasznie, warto zdawać sobie sprawę, że to pełna dowolność, przede wszystkim samodzielna praca i wkład. Trzeba działać rozsądnie i nie zostawiać nic na ostatnią chwilę. Warto "być pod telefonem", by szybko kontaktować się z wykładowcami. Studia bazują na kontraście. Większość z nich nie jest tak wymagających czasowo, by zajmowały cały tydzień, dlatego warto, by student działał w kategoriach swoich zainteresowań na własną rękę. To przecież preludium do zgromadzenia nieporównywalnego doświadczenia z nabytą wcześniej teorią.

PJ

fot. Andrea Piacquadio 
Słowa kluczowe: jak wybrać studia, informacje o kierunkach, jak wygląda studiowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.