Organizacje studenckie - Z Organizacji

Czwartek z BIS AGH: 6. Wielka Wojna - UJ vs. AGH

2018-12-20 10:09:57

Wraz z redakcją Biuletynu Informacyjnego Studentów AGH mamy przyjemność zaprezentować wam nowy cykl - Czwartki z BIS AGH. Co tydzień będziecie mogli przeczytać nowy tekst przygotowany przez wspomnianą organizację. Na sam początek publikujemy relację z meczu Meczu Charytatywnego, w którym udział brali studenci Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz nowy tekst od redakcji BIS AGH!

6. Wielka Wojna UJ vs. AGH - relacja

Żółto-niebieskie to nasze barwy królewskie! - ten okrzyk rozlegał się co kilka minut ze strony trybun obleganych przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. AGH krakowski, to najlepsza uczelnia Polski! - odpowiadali z drugiej strony studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Już po raz szósty dwie największe krakowskie uczelnie spotkały się podczas Meczu Charytatywnego.

Wielka Wojna – tak też nazywane jest wydarzenie organizowane wspólnie przez obie uczelnie w okresie przedświątecznym. W piątek 7 grudnia 2018 roku studenci po raz kolejny zebrali się w hali TS Wisła Kraków przy ulicy Reymonta. W tym roku na parkiecie zmierzyły się drużyny żeńskie. Wojna odbywała się w trzech odsłonach: pierwszą był mecz koszykówki, drugą – mecz siatkówki. Trzecim polem "bitwy" były trybuny. Obyło się bez zamieszek, jednak kibice dzielnie walczyli swoimi gardłami, z całych sił starając się przekrzyczeć przeciwników.

O godzinie 11:00 na parkiecie pojawił się zespół cheerleaderek AZS AGH, Zespół Pieśni i Tańca UJ "Słowianki" oraz Zespół Pieśni i Tańca AGH "Krakus". Następnie dołączyły do nich osoby z flagami obu uczelni i organizacji All In UJ. Wśród takiej oprawy przemawiali prorektor UJ Armen Edigarian oraz prorektor AGH Anna Siwik, którzy wymienili się szalikami uczelni i podkreślili, jak ważna jest ich współpraca.

Po oficjalnej części parkiet należał już do graczy. Na boisko w czarnych strojach wbiegły zawodniczki "Jagiellona", naprzeciwko nich w strojach białych ustawiły się studentki "Agiehu". Przez pierwsze dwie kwarty AGH wyraźnie utrzymywało prowadzenie, jednak po przerwie żółto-niebiescy, motywowani okrzykami publiczności, zaczęli doganiać przeciwniczki. W rezultacie, po wyrównanej, zaciętej walce obu drużyn, UJ mógł świętować zwycięstwo z wynikiem 35:32. Kilka minut oddechu i na deskach stanęły siatkarki – w czerwieni pokazały się zawodniczki AGH, w niebieskim – studentki UJ. Obie drużyny ponownie pokazały równie wysoki poziom, jednak tym razem wygraną 2:0 odnotowało AGH. Cała Wojna rozstrzygnęła się na trzecim polu. Dzięki liczbie kibiców "Jagiellona", puchar Meczu Charytatywnego przeszedł w ręce władz UJ. Po sześciu odsłonach Wojny ogólny wynik to 3:3.

Czy rywalizacja o trofeum to najważniejsza kwestia tego wydarzenia? Głównym celem meczu była charytatywna zbiórka pieniędzy. Dzięki wpłatom studentów zebrano ponad 7 tysięcy złotych. Cała kwota została przeznaczona na zakup sprzętu sportowego dla dzieci z krakowskich domów dziecka. Jak zgodnie wykrzykiwali uczestnicy Wielkiej Wojny - Szczytny cel, wspólna gra łączy UJ z AGH!

Oliwia Kopcik/redakcja BIS AGH

Słowa kluczowe: Biuletyn, mecz charytatywny, mecz siatkówki, zespoły, rywalizacja