Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Czy finansowanie nauk humanistycznych zostanie zmniejszone? - Nowy pomysł MNiSW

2018-12-11

Czy finansowanie nauk humanistycznych w Polsce zostanie zmniejszone? - Na to pytanie będzie można odpowiedzieć twierdząco, jeśli nowe rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które jest na etapie opiniowania, zostanie podpisane. Zmiany będą ogólnie dotyczyć kosztochłonności określonych dyscyplin naukowych w naszym kraju.

Zobacz, na czym będzie polegać nowe rozporządzenie MNiSW!Nowe rozporządzenie

Wspomniane rozporządzenie powstaje na podstawie badań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przy którym pomagała Rada Główna Nauki i Szkolnictwa. Określa ono koszty prowadzenia dzialności w konkretnych dyscyplinach naukowych. Po spojrzeniu na aktualną kosztochłonność w danych dziedzinach określono nowe współczynniki, które mogą znacznie odbić się na humanistyce.

Trzy najważniejsze zmiany

Tworzenie nowego rozporządzenie opiera się przede wszystkim na trzech zasadach - pierwsza z nich dotyczy dostosowania zmian do nowego podziału dyscyplin naukowych. Kolejna określa rozdzielenie kosztów na prowadzenie badań i dydaktykę. Trzecia jest najważniejsza, bo decyduje o zwiększeniu zróżnicowania finansowania dzienin, o którym już wspomniano powyżej. Może ono okazać się bardzo niekorzystne dla studiów humanistycznych i społecznych - najprawdopodobniej zanotują one największy spadek kosztochłonności. W innej sytuacji są dziedziny inżynieryjne i techniczne, które mogą liczy na spory wzrost finansowania.

Humanistyka pod znakiem zapytania

Jeśli nowe rozporządzenie dojdzie do skutku, zmniejszy się drastycznie finansowanie nauk humanistycznych i społecznych. Oznacza to, że pod znakiem zapytania stanie istnienie wielu studiów i instytutów z tej dziedziny. Zmiany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mogą też wywołać masowe zwolnienia w placówkach naukowych z dyscypliny humanistycznej.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama