Świat nauki - Studia

Czy muzyka wpływa na inteligencję?

2016-08-23 14:05:26

Czym jest muzyka dla naszego mózgu? Na to pytanie jest trudno odpowiedzieć. Ludzie powiedzą, że niczym szczególnym, natomiast naukowcy, że jest tym samym, co uprawianie sportu dla ciała. Im więcej jej słuchamy, tym lepiej wpływa ona na pracę mózgu, poprawia pamięć i pozwala się zrelaksować.

Z naukowego punktu widzenia
Powszechnie uważa się, że muzyka ułatwia koncentrację. Pewnie dlatego, że podczas słuchania muzyki klasycznej uaktywnia się część mózgu odpowiedzialna za tupanie i klaskanie, a jak wiemy, do tego potrzeba chociaż minimalnego skupienia. Nie istnieje jednak żadne naukowe wyjaśnienie, dlaczego na ludzki mózg właśnie tak wpływa muzyka.
Warto jednak zaznaczyć, że to muzyka klasyczna, zwłaszcza ta komponowana przez Vivaldiego i Bacha, przynosi najwięcej korzyści. Doktor Jason Rentfrow, psycholog, wyjaśnił, że najinteligentniejsze osoby czerpią najwięcej przyjemności w słuchaniu muzyki klasycznej oraz utworów Franka Sinatry albo Boba Dylana. Najgorzej zaś radzą sobie osoby, które słuchają współczesnego popu.

Mit współczesnego świata?
O zbawiennym wpływie muzyki na inteligencje można mówić tak samo jak o dietach-cud. Może się sprawdzą, a może zawiodą. Istnieje jednak coś takiego jak „Efekt Mozarta”. Chodzi w nim o to, że ludzie po odsłuchaniu kilku minut utworów kompozytora są przez kolejne piętnaście minut w stanie lepiej myśleć przestrzennie.
W badaniu, w którym udowodnieniu istnienia „Efektu Mozarta” przeprowadzono także inny eksperyment. Otóż, zaczęto regulować głośność i szybkość puszczanej muzyki, co udowodniło, że muzyka wpływa także na zwiększenie się kreatywności oraz prędkość przyswajanych informacji.

Naucz się muzyki
Inny eksperyment dowiódł natomiast, że jedynie uczenie się gry na jakimś instrumencie przynosi pożądany efekt. Dzieci zaangażowane do badania zostały podzielone na grupy. Część z nich uczyła się gry na instrumencie, pozostali aktorstwa. Okazało się, że dzieci uczące się ról nie potrafiły zapamiętać tylu informacji, co dzieci grające na instrumencie. Wniosek z tego taki, że gra na gitarze, skrzypcach, itd., jest lepszym ćwiczeniem wspomagającym zapamiętywanie.
Dzieję się to dlatego, że gra na instrumencie wymaga większej koncentracji i samodyscypliny niż nauczenie się roli do przedstawienia. Ten eksperyment wykazał także, że muzyka ma wpływ na inteligencję, ale tylko przy długotrwałych ćwiczeniach.

Mit czy fakt?
Słuchanie muzyki oraz granie na instrumentach ma duży wpływ na inteligencję, ale w momencie, kiedy mózg właśnie się rozwija. Największe efekty widać u dzieci, które dopiero uczą się czytać i pisać. Jednak mózg rozwija się również i dzieci w wieku szkolnym oraz u studentów. Dlatego nadal można słuchać muzyki klasycznej podczas nauki, ale większe efekty w koncentracji i zapamiętywaniu zauważymy, kiedy muzyczną edukację uzupełnimy nauką gry na instrumencie.

 

badania.net/AB

fot.librestock

Słowa kluczowe: muzyka, inteligencja, muzyka klasyczna,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Pielęgniarstwo i położnictwo od teraz również niestacjonarne

Nowelizacja ustawy o studiach i zmiany w sposobie funkcjonowania wybranych kierunków studiów w 2019 roku.

Rozporządzenie do ustawy 2.0 zmieni klasyfikację dyscyplin naukowych.
Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie dotyczące klasyfikacji dyscyplin naukowych

Rozporządzenie do ustawy 2.0 zmieni klasyfikację dyscyplin naukowych.

Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne