Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Czy studia są darmowe?

2018-11-06

"Czy studia są darmowe?" - to pytanie zadaje sobie z pewnością wielu maturzystów, którzy myślą o dalszej edukacji. W popkulturze, a zwłaszcza w amerykańskich filmach, możemy zobaczyć, że za naukę w szkole wyższej płaci się naprawdę dużo. W Stanach Zjednoczonych znajdziemy jedne z najdroższych studiów na świecie i można to sprawdzić w innym naszym artykule. W Polsce jednak sprawa ta wygląda różnie. Poniżej przedstawiamy szczegóły płacenia za szkolnictwo wyższe w naszym kraju.

Zobacz, czy za studia trzeba płacić!

Darmowe szkolnictwo publiczne

W Polsce szkolnictwo publiczne jest darmowe na każdym szczeblu edukacji - dotyczy to szkół podstawowych, średnich oraz wyższych. Nie oznacza to jednak, że nie uświadczymy opłat w czasie nauki. Już podczas rekrutacji poniesiemy koszty rejestracyjne wynoszące kilkadziesiąt złotych. Następnie opłacimy legitymację studencką, indeks i ubezpieczenie. W trakcie uczęszczania na zajęcia może nam się zdarzyć, że zakupimy również jakąś książkę lub inne przybory. Na zakończenie także wydamy trochę pieniędzy - m.in. na dyplom zakończenia studiów.

Publiczne szkoły wyższe w Polsce to m.in. Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński i wiele innych placówek.

Studia dzienne a zaoczne

Powyżej opisana sytuacja może dotyczyć zarówno studiów dziennych, jak i zaocznych. Te pierwsze jednak są w pełni darmowe. Oznacza to, że nie mamy obowiązku opłacać czesnych miesięcznych lub semestralnych. Inaczej jest jednak w przypadku tzw. nauki weekendowej, gdzie musimy opisane koszty ponosić. Zobacz, czym jeszcze różnią się studia dzienne od zacznych!

Szkoły prywatne

Placówki prywatne (niepubliczne) na każdym szczeblu edukacji są płatne. W Polsce znajdziemy wiele uczelni pobierających czesne miesięczne lub semestralne. Zazwyczaj uczestnictwo w zajęciach w tego typu placówkach kosztuje naprawdę dużo. Ich ukończenie może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w naszym kraju. Są jednak plusy takich uczelni. Łatwiej jest się na nie dostać i możemy na nich liczyć także na wyższy pozioim wyposażenia sal - zarówno tych komputerowych, jak i zwykłych.

W Polsce prywatne szkoły wyższe to m.in. Wyższa Szkoła Bankowa (z oddziałami w wielu miastach), Uniwersytet SWPS (również z oddziałami), Collegium Da Vinci, Collegium Civitas, Dolnośląska Szkoła Wyższa i wiele innych placówek.

Jak widać, studia w Polsce mogą być darmowe. Musimy jednak pamiętać o plusach i minusach, z którymi będziemy mieć do czynienia wybierając daną placówkę. Ważny jest również fakt, że w szkołach publicznych czekają nas opłaty na innych szczeblach. Na szczęście na uniwersytetach można starać się o zapomogę. Zobacz, jak dostać stypendium socjalne na studiach!

PW

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama