Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Danologia – studia o informacji i zasobach danych

2017-12-04

W Polsce nadchodzi duża rewolucja na rynku pracy, a także studiów. A to wszystko dzięki Politechnice Wrocławskiej, na której pojawi się nowa specjalizacja. Mowa o kierunku, który pozwoli zdobywać wiele ukrytych informacji oraz przeszukiwać wielkie bazy danych przez zawodowców. Jest to tzw. "Data Science", czyli Danologia.

Jest to kierunek bardzo młody, ale jednocześnie bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach.

Danologia jest kierunkiem studiów, który pojawił się już na świecie, ale na bardzo renomowanych uczelniach, takich jak Stanford University lub MIT w USA. Teraz będzie także możliwość poznawania tego kierunku w Polsce na Politechnice Wrocławskiej. Władze tej instytucji twierdzą, że dzięki tej specjalizacji można zostać "Sherlockiem Holmesem danych", jednak trzeba uważać, ponieważ nie jest to kierunek dla wszystkich. Wymaga on bardzo dużo od studentów, więc jest to praca dla ambitnych.

Dużym plusem jest jednak to, że Danologia powstała ze względu na duże zapotrzebowanie w wielu branżach. Sprawia to, że praca tego typu jest bardzo dobrze płatna, a znaleźć ją można praktycznie wszędzie, gdzie mamy do czynienia z bazami danych. Może to być informatyka, sport, Internet, media społecznościowe, medycyna, a także wiele innych działów życia.

Polski odpowiednik "Data Science" nie powstał bez powodu. Jest to odpowiedź na współczesny zalew danych w Internecie, a także innych mediach. Sprawiło to, że poszukiwanie informacji przestało być takie proste ze względu na dużą niepewność w wiarygodności niektórych źródeł. W tym celu właśnie powstaną Danologowie, którzy będą zajmować się poszukiwaniem i analizą użytecznych informacji w wielkich zasobach danych systemów komputerowych.

Oczywiście nie można rozpocząć edukacji w szkole wyższej od tego kierunku, ponieważ na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Informatyki i Zarządzania będzie można studiować dopiero od trybu stacjonarnego II stopnia. To nie powinna być jednak demotywacja, ponieważ Danologia jest bardzo przyszłościową drogą, którą można sobie obrać w życiu. Jest to także dobry sposób na rozwój własnej firmy, która dopiero zaczyna swoją działalność. Rekrutacja na tę specjalizację rozpocznie się już 19 grudnia, a same studia wystartują już w lutym 2018 roku.

PW

Fot. Pexels.com

Źródło: wroclaw.tvp.pl, radiowroclaw.pl

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama