Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Inkubator Idei 2017 już niebawem!

2017-06-12

Jak być skutecznym  młodym aktywistą i aktywistką? W jaki sposób można zmieniać świat wokół siebie?  Jak działać efektywnie na rzecz zmiany społecznej i przeciwdziałać dyskryminacji? Po raz 12-ty rozpoczęła się doroczna Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej „Inkubator Idei” organizowana przez Fundację Humanity In Action Polska, które podejmuje te pytania. Podczas miesięcznego programu młodzi aktywiści i aktywistki z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Grecji i Ukrainy biorą udział w wykładach, warsztatach i w ramach wolontariatu pracują w warszawskich organizacjach pozarządowych, ucząc się jak w skuteczny sposób wpływać na rzeczywistość i kształtować tolerancyjne i obywatelskie postawy. Już 20 czerwca o 17:30 w Austriackim Forum Kultury (przy ulicy Próżnej 7/9) uczestnicy/czki Akademii zaprezentują swoje pomysły na kampanie społeczne, a honorowy gościem wydarzenia będzie dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich – nie można tego przegapić!


12-ta edycja „Inkubatora idei”, odbywająca się od 26 maja do 22 czerwca, została zadedykowana Hannie Krall – pisarce i dziennikarce, która w swojej twórczości poruszała tak trudne tematy jak Holocaust i losy polskich Żydów/ówek oraz kwestie pamięci i empatii. Przesłanie Krall wpisuje się w główną tematykę omawianą podczas „Inkubatora Idei”, którą stanowią wyzwania wynikające z różnorodności społecznej w Polsce. Są to m.in. problem mowy nienawiści, kierowanej pod adresem grup mniejszościowych oraz migrantów/tek i uchodźców/czyń, a także dyskryminacji kobiet i osób z niepełnosprawnością.


Aby uczestnicy/czki mogli zrozumieć unikalny kontekst tej problematyki, Polska, jej historia (w tym m.in. „Solidarność”) oraz współczesne zmiany społeczne są punktem odniesienia w ramach Akademii dla dyskusji o prawach człowieka, społeczeństwie i aktywności obywatelskiej, jak i nad funkcjonowaniem systemu demokratycznego, którego kamieniem milowym były pierwsze wolne wybory 28 lat temu.


Doświadczenie, które zdobywają uczestniczki/cy jest unikalne. Obejmuje między innymi spotkania z dziennikarzami/karkami, aktywistami/kami, działaczami/kami społecznymi, politykami/czkami oraz członkami/iniami sieci liderów/rek Humanity In Action. Dodatkowo zorganizowane są także  warsztaty, których celem jest wyposażenie uczestników/czek w niezbędne kompetencje do tworzenia kampanii społecznych i realizacji samodzielnych projektów. Uczestniczki/cy Akademii zdobędą także doświadczenie wolontariatu na rzecz następujących inicjatyw/organizacji: MamyGłos, Kuchnia Konfliktu, Fundacja Wolontariat Równości, Fundacja dla Wolności, Nie-pełnoprawna i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.


Fundacja Humanity In Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim, specjalizującym się w aktywizmie on-line, inspiruje młodych ludzi do poszukiwania innowacyjnych pomysłów i praktyk w zwalczaniu uprzedzeń, dyskryminacji i mowie nienawiści, jednocześnie starając się uczyć o wartościach tkwiących w wielokulturowości i dialogu międzykulturowym – i to właśnie na tym skupią swoje działania uczestnicy/czki Akademii. Wykorzystując najnowsze technologie , przeprowadzą autorskie mini kampanie społeczne, adresując swoje przesłanie głównie do  młodych osób z całej Polski.


20 czerwca o 17:30 w Austriackim Forum Kultury (przy ulicy Próżnej 7/9) uczestnicy/czki Akademii podczas publicznego wydarzenia pt. „8 Ideas For Social Campaigns – How To Be An Upstander?” zaprezentują swoje kampanie społeczne, a honorowy gościem spotkania będzie dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który objął Akademię swoim honorowym patronatem. Wstęp na wydarzenie jest wolny – serdecznie zapraszamy!
Partnerem instytucjonalnym „Inkubatora idei” jest Muzeum Polin, Menora InfoPunkt oraz PaństwoMiasto na Trawie, zaś patronami medialnymi naszej inicjatywy jest portal  DlaStudenta.pl i Radio Dla Ciebie RDC. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ), a uczestnictwo liderów/rek z Grecji jest możliwe dzięki funduszom Fundacji Stavros Niarchos.


Głównym celem Fundacji Humanity in Action Polska jest wspieranie młodych ludzi w doskonaleniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie praw człowieka i mniejszości oraz aktywizmu, jak również inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób i grup dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem oraz marginalizacją społeczno-ekonomiczną. Fundacja Humanity in Action Polska należy do transatlantyckiej sieci organizacji Humanity in Action działających w Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Holandii, Niemczech i USA, której sieć liczy obecnie ponad 1600 osób na całym świecie i stale się powiększa. Za swoją działalność Fundacja Humanity in Action Polska była wielokrotnie nagradzana. W 2015 roku otrzymała prestiżową międzynarodową Nagrodę Międzykulturową (Intercultura Achievement Award). W ramach konkursu S3KTOR miasta stołecznego Warszawy w czerwcu 2016 r., Fundacja otrzymała nagrodę za najlepszą inicjatywę pozarządową w kategorii „Edukacja” i specjalną nagrodę mieszkańców Warszawy.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama