Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak dbać o zdrowie będąc studentem?

2023-03-15 09:22:04

Troska o własne zdrowie powinna towarzyszyć nam przez całe życie. Jednak to okres studiów jest tym czasem, gdy warto wyrobić sobie zdrowe nawyki, które zostaną z nami na dłużej.

PZU ZdrowieStyl życia i rutyna

Nieodpowiednia dieta, brak ruchu i uzależnienia (również te behawioralne) to zagrożenia współczesnego stylu życia, które znają wszyscy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że to w jaki sposób organizujemy swoje życie, przedkłada się na nasz stan zdrowia. Pierwszym krokiem w poprawieniu swojego dobrostanu jest zmiana nawyków i przyzwyczajeń. Niewielkie zmiany w codziennej rutynie jak regularny sen, częste picie wody czy ograniczenie korzystania z telefonu przed snem nie wymagają rewolucji w studenckim życiu, a ich rezultaty są szybko widoczne.

Profilaktyka

Młodzi dorośli są grupie ryzyka nie tylko urazów wynikających ze studenckiego stylu życia. Rak jądra jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Na szczęście wcześnie wykryty daje duże szanse na wyleczenie, ale tu ważna jest profilaktyka polegająca na regularnym samobadaniu i corocznym USG jąder. Młode kobiety natomiast nie powinny zapominać o regularnym badaniu ginekologicznym i samobadaniu piersi. Bez względu na płeć warto pamiętać o podstawowych badaniach profilaktycznych jak pomiar ciśnienia tętniczego, morfologia, USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej, a także kontroli stomatologicznej. W przypadku wielu schorzeń to wczesna diagnoza daje największe szanse na wyleczenie.

Myśląc o swoim zdrowiu nie należy zapominać o dobrostanie psychicznym. Współczesny, dynamiczny świat jest pełen możliwości, ale i zagrożeń, które nie dotyczyły wcześniejszych pokoleń. Rozmowa z psychologiem nie jest powodem do wstydu, a wyrazem troski o własne zdrowie. Zwłaszcza, gdy czujemy, że nasza kondycja psychiczna jest nadwyrężona.

Badania lekarskie

Miejscem wartym regularnego odwiedzania będąc studentem jest nie tylko sala wykładowa. Od czasu do czasu warto spotkać się z lekarzem, tym bardziej, że jego ocena może mieć większe znaczenie niż wpis w wirtualnym indeksie. Jeśli jesteś osobą w wieku pomiędzy 18-28 lat możesz skorzystać z  „Pakietu medycznego dla Studenta” od PZU Zdrowie. Co ciekawe, usługę może wykupić każdy bez względu na to, czy jesteś studentem/ką, czy już pracujesz.

Jakie benefity wynikają z posiadania pakietu medycznego PZU Zdrowie?

  • Zakres opieki. W zależności od zakresu pakiet umożliwia dostęp do wizyt stacjonarnych u lekarzy z zakresu nawet 20 specjalizacji i 230 rodzajów badań diagnostycznych. Wśród dostępnych specjalizacji znalazły się także zabiegi rehabilitacyjne, przegląd dentystyczny, czy konsultacje z psychologiem i dietetykiem.
  • Dostępność. Z usług PZU Zdrowie skorzystasz w sieci ponad 2400 placówek zlokalizowanych w 600 miastach w Polsce. Wizytę u lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 2 dni roboczych, a specjalisty – 5 dni roboczych. Pakiet obowiązuje w całej Polsce, więc z pomocy lekarskiej możesz skorzystać gdziekolwiek się znajdujesz; W mieście w którym studiujesz, odwiedzając rodzinne strony, czy będąc akurat na festiwalu muzycznym.
  • Wygoda. Na wszystkie wizyty umówisz się w aplikacji mojePZU, gdzie będziesz mieć także dostęp do dokumentów z wizyty – zaleceń, skierowań, e-recept oraz wyników badań. „Pakiet medyczny dla Studenta” możesz kupić w internetowym sklepie PZU Zdrowie.
  • Cena. Jeśli nie potrzebujesz pełnego zakresu badań możesz wybrać tańszy pakiet lub zapłacić w systemie ratalnym.

Pakiet dla studenta, w wybranym przez siebie zakresie możesz kupić za pośrednictwem sklepu internetowego PZU Zdrowie.

PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. W sieci medycznej PZU Zdrowie znajduje się 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce, infolinia medyczna, portal pacjenta mojePZU oraz Centrum Telemedyczne.

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe PZU

Słowa kluczowe: profilaktyka, jak być zdrowym, PZU Zdrowie, okresowe badania lekarskie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
studentka przy komputerze
Co studiują Polacy i jak korzystają z sieci? Kielce

W Polsce jest około 1 mln 350 tys. studentów. Jak żyją? W jaki sposób korzystają z internetu?

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.