Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak korzystać z systemu plagiatowego, by odnieść jak najwięcej pożytku?

2017-04-26

Programy służące wykrywaniu plagiatu są ogólnodostępne w Internecie już od jakiegoś czasu. Przyglądamy się jednemu z nich, aby sprawdzić, czy narzędzie tego typu może być przydatne studentom i wykładowcom.


Bieżący rok akademicki przyniósł zmiany przepisów mających na celu walkę z plagiatem na polskich uczelniach. Wielu uczniów obawia się kontroli systemu antyplagiatowego nawet wówczas, gdy pisany przez nich tekst jest w stu procentach autorski. Wystarczy bowiem drobna pomyłka, pominięcie znaku interpunkcyjnego, niedopatrzenie własne lub promotora i… praca może zostać uznana przez program za niesamodzielną. Jak się przed tym obronić?

W źródłach siła

Student w swojej pracy pisemnej może, a wręcz powinien oprzeć się na różnorodnych publikacjach wydanych drogą tradycyjną lub elektroniczną. Mogą to być dokumenty, takie jak akty prawne, ustawy i opracowania instytucji, np. raporty lub statystyki. Poza tym konieczne jest używanie książek metodologicznych, a czasem także podręczników akademickich. Coraz częściej jednak uczniowie piszący pracę licencjacką lub magisterską sięgają do zarchiwizowanych w Internecie artykułów prasowych i publikacji naukowych. Właściwy dobór literatury umożliwia cytowanie wartościowych myśli, które z kolei mogą stanowić istotną bazę do podejmowanych rozważań.

Jak cytować?

Niektóre fragmenty wypowiedzi autorów wybranych publikacji przytaczamy dosłownie poprzez używanie cudzysłowów. Nadużywanie ich jest niewskazane, podobnie jak wspominanie o sprawach zupełnie oczywistych. Zdecydowanie lepiej użyć jednego zacytowanego zdania, a cały akapit uzupełnić własnymi zdaniami, niż na odwrót. Nieprawidłowo oznaczony cytat może zostać odczytany przez uczelniany system antyplagiatowy jako błąd i próbę nadużycia. Dlatego warto wcześniej sprawdzić swoją pracę, by wykryć ewentualne pomyłki.

Unikalny program

Jednym z narzędzi internetowych do sprawdzenia pracy pod kątem ryzyka wystąpienia plagiatu jest Plag.pl (http://www.plag.pl). Studentów, którzy zdecydują się na prześwietlenie tekstu czeka wiele korzyści. Przede wszystkim jest to możliwość przepuszczenia pracy przez system zanim zostanie on oddany promotorowi – dzięki temu student zyskuje na wiarygodności i uczciwie podchodzi do obowiązku złożenia własnoręcznie napisanego licencjata bądź magisterki. Ucieszą się także ci, którzy piszą w języku obcym – program Plag.pl jest wielojęzyczny i szuka podobieństw nie tylko w polskiej bazie. Co najciekawsze, system jest dostępny online dla wszystkich chętnych, mogą go używać zarówno studenci, uczniowie, jak i nauczyciele i wykładowcy. Narzędzie jest bezpłatne, choć za kilka złotych można skorzystać z opcji szczegółowego raportu i wielokrotnie edytować dokument bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Kosztów można jednak uniknąć zdobywając darmowe kredyty za udostępnienie linków w portalach społecznościowych. Dostaniesz po 1 euro za podzielenie się ze znajomymi za pomocą Facebooka, Twittera lub e-maila!

Artykuł Partnera

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • co [0]plag.pl jest dobry. Sprawdziłem dwa razy

  2017-12-18, 14:14:04
  Mirek
 • plagiat [0]Najlepiej działajający program antyplagiatowy znajdziesz na stronie www.atypalgiat.net

  2017-09-15, 20:41:17
  kinia
 • Szkoda [1]że te programy nie działają jak należy

  2017-05-06, 12:16:05
  Merigold
Zobacz wszystkie wypowiedzi
 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama