Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej?

2018-07-25 13:58:40

Wakacje to dobry czas, aby móc nadrobić zaległości związane z pisaniem pracy dyplomowej na zakończenie studiów. Stworzenie dłuższego tekstu naukowego nie jest proste i wymaga przestrzegania wielu zasad i dbania o poprawność językową. Bardzo ważną rolę w tego typu projekcie odgrywa początek, dlatego w artykule chcielibyśmy przedstawić, jak napisać wstęp do pracy licencjackiej.

Zobacz, na czym polega pisanie wstępu do pracy dyplomowej!

Wstęp pracy licencjackiej

"Wstęp" to początek pracy dyplomowej, który wprowadza czytelnika do kolejnych partii projektu. Wyjaśnia mu po kolei, o czym tekst został napisany, dlaczego taki temat wybrano, jakie źródła wykorzystano itd. Wbrew pozorom, nie jest to część "licencjatu", od której należy zacząć pisanie. Najlepiej "wstęp" stworzyć na sam koniec, gdy jesteśmy już pewni, o czym jest cały projekt.

Praca licencjacka – wstęp. Podział na części

"Wstęp" - tak jak często inne części pracy dyplomowej - powinien być podzielony na partie, w których po kolei odnosimy się do poszczególnych punktów. Rozpocząć należy od objaśnienia tytułu całego projektu. Jeśli obracamy się w dziedzinie historycznej, powinniśmy określić także zasięg chronologiczny i przestrzenny treści. W następnej kolejności opisać trzeba cel oraz stan badań – są one zależne od sposobu pozyskiwania wiedzy. Warto wspomnieć także o metodologii, czyli o sposobach, jakie wykorzystaliśmy do zrealizowania pracy, czyli np. przeprowadzenie ankiety. W kolejnej części "wstępu" trzeba opowiedzieć o układzie pracy, w którym podkreślamy poszczególne elementy rozdziałów i podrozdziałów.

Pod koniec "wstępu" powinna znaleźć się również skrótowa informacja na temat wykorzystanych źródeł w pracy, czyli np. artykuły i książki naukowe, fragmenty wydawnicze, ilustracje, słowniki, encyklopedie, bazy danych itp.

Wstęp do pracy licencjackiej najczęściej ma 1-2 strony znormalizowanego maszynopisu. W przypadku prac magisterskich lub inżynierskich liczba ta może się zwiększyć.

Wiedza na temat pisania samego "wstępu" nie pozwoli napisać całej pracy na zakończenie studiów, dlatego warto wiedzieć także, jak robić przypisy. Po zakończeniu projektu przydadzą się również informacje na temat obrony pracy dyplomowej.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: wstęp pracy licencjackiej, praca licencjacka wstęp, wstęp do pracy licencjackiej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Legitymacja studencka po obronie - co z nią zrobić?

Wszystko co musisz wiedzieć o funkcjonowaniu legitymacji studenckiej po zakończeniu studiów!

Nauka w domu
Jak organizować sobie czas, kiedy trzeba zostać w domu?

Poznaj 5 porad, jak zbudować samodyscyplinę i nie zaniedbywać nauki podczas dystansu społecznego.

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.