Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak powinna wyglądać praca licencjacka?

2018-07-30

Każdy etap studiów kończy się napisaniem pracy dyplomowej. Stworzenie własnego tekstu naukowego nie jest niestety takie proste i wymaga stosowania się do reguł określonych przez placówkę. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj budowa publikacji – warto ją znać, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym zobaczycie, jak powinna wyglądać praca licencjacka.

Zobacz podstawowe części składowe pracy dyplomowej!

Jak ma wyglądać praca licencjacka?

Praca licencjacka to zazwyczaj pierwszy tekst naukowy każdego studenta. Przed przystąpieniem do pisania warto zapoznać się z jej budową, aby ułatwić sobie realizowanie zadania. Poniżej przedstawiamy po kolei, jak powinien być zbudowany tego typu projekt.

Przykładowa praca licencjacka - budowa

- Strona tytułowa – jest to pierwsza strona całej pracy. Powinny na niej znaleźć się takie informacje, jak nazwa uczelni i wydziału, numer naszego indeksu, nasze imię i nazwisko, tytuł pracy dyplomowej, miejscowość i rok, nazwisko promotora.

- Streszczenie (abstrakt) – krótkie przedstawienie treści naszej pracy dyplomowej. Zazwyczaj jest to kilka zdań, w których wymienia się cel badań, metodę badań, a także skrótowe wyniki i wnioski.

- Opis bibliograficzny pracy dyplomowej – zazwyczaj znajduje się na tej samej stronie co abstrakt. Zawiera informacje na temat autora, promotora, tytułu, liczby stron projektu.

- Słowa kluczowe – wyrazy, które najbardziej kojarzą nam się z tematem naszej pracy dyplomowej. Są one potrzebne, ponieważ później wykorzystuje się je do wyszukania projektu w archiwum uczelni.

- Spis treści – osobna strona, na której znajdują się tytuły rozdziałów i podrozdziałów oraz numery stron, do których odsyłają.

- Tekst główny – treść naszej pracy podzielona na rozdziały. W jej ramach wyróżniamy także wstęp i zakończenie.

- Ilustracje, tabele i inne materiały uzupełniające.

- Wykaz tabel, ilustracji itp. – każda ilustracja powinna mieć swój numer w pracy, ponieważ na samym końcu należy zrobić wykaz przedstawiający po kolei wszystkie grafiki, które znalazły się w tekście.

- Przypisy dolne – podczas pisania pracy dyplomowej korzystamy z różnych źródeł naukowych, które powinniśmy opisywać. Jeśli nie umiesz tego robić, zobaczjak robić przypisy.

- Bibliografia załącznikowa – oprócz przypisów, wykaz wszystkich wykorzystanych źródeł powinien znaleźć się na końcu pracy na osobnej stronie.

- indeks nazwisk, terminów itp. – niektóre uczelnie wymagają, aby na końcu pracy dyplomowej znalazł się także co najmniej jeden indeks. Najprościej jest zrobić wykaz nazwisk, które pojawiły się w naszym tekście głównym.

Niektóre uczelnie wymagają, aby strona tytułowa, abstrakt, opis bibliograficzny i słowa kluczowe zostały także sporządzone w języku angielskim.

Budowa pracy dyplomowej to tylko mała część wiedzy, którą trzeba mieć podczas pisania. Warto także wiedzieć, jak napisać wstęp do pracy licencjackiej oraz jakie są zasady edycji tekstu.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama