Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak się usamodzielnić na studiach?

2018-06-01

Przejście z etapu życia dziecięcego do dorosłego to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych okresów dojrzewania człowieka. Wzięcie odpowiedzialności za wszystkie elementy codzienności nie jest prostą sprawą i wiele osób boi się tego. Problem z tym mają także studenci, którzy decydują się na odcięcie od pomocy rodziców. Często strach nie pozwala im tego zrobić szybko, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym zobaczycie, jak się usamodzielnić na studiach.

Zobacz, jak się usamodzielnić i uniezależnić od rodziców!

Co to jest samodzielność?

Samodzielnością możemy nazwać, wspomniane już powyżej, odcięcie się od pieniędzy rodziców, gdy studiujemy. Jest to także pełne wzięcie odpowiedzialności za własne życie, czyli opłacanie mieszkania za własne pieniądze, zapewnianie wyżywienia i spełnianie innych potrzeb fizjologicznych.

Kiedy warto się usamodzielnić?

Nie ma konkretnego wieku, w którym najlepiej się usamodzielnić. Jedni robią to już po osiągnięciu pełnoletności, a inni decydują się na to dopiero w wieku 30 lat. Podstawowa zasada głosi, że lepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ z wiekiem może pogłębić się większy strach z tym związany – w takiej sytuacji wyprowadzka od rodziców staje się dużo cięższa.

W przypadku studentów sprawa wygląda zupełnie inaczej i jest zależna od formy, w jakiej ktoś decyduje się uczęszczać do szkoły wyższej. Najtrudniej mają osoby, które pozostają w swoim mieście i tam uczą się dalej. Zdecydowanie w innej sytuacji są studenci po wyjeździe z rodzinnej miejscowości, ponieważ już na początku muszą oni samodzielnie sprostać wielu sytuacjom życiowym.

Jak się wyprowadzić od rodziców?

Podstawą jest motywacja, bez której nie uda się nam nic zdziałać. Jeśli już będziemy mieć wystarczającą chęć tzw. pójścia "na swoje" lub udania się na studia, wyprowadzka z domu nie będzie taka straszna. To jednak nie wystarczy, aby udało się w pełni sprostać wszystkim wyzwaniom życiowym – do tego potrzebne są jeszcze środki do życia.

Jak być samodzielnym?

Przede wszystkim pracując i zarabiając na własne utrzymanie. Jeśli wyrażamy chęć wyprowadzki, powinniśmy poszukać źródła zarobku, nawet w trakcie studiów. Reszta przyjdzie już z czasem – kolejne doświadczenia życiowe pozwolą skończyć studia, znaleźć pracę w zawodzie z dobrymi zarobkami, kupić własne mieszkanie i całkowicie usamodzielnić się.

Urządzasz swój własny salon? Zobacz modne meble na https://www.ceneo.pl/Salon

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama