Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak uczyć się do egzaminu?

2018-12-11

Nie od dziś wiadomo, że nauka do egzaminu to dla wielu uczniów i studentów prawdziwa katorga. Na szczęście wcale nie musi tak być. Zobacz, jak skutecznie uczyć się do egzaminu.

nauka do egzaminuWszyscy wiedzą, że egzaminy niejednokrotnie powodują stres, a sama nauka do nich bywa problematyczna. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że niemal wszystkie trudności związane z przyswajaniem wiedzy powodujemy sami. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, aby nauka do egzaminu była skuteczna, a sam sprawdzian wiedzy nie powodował w nas większego stresu. Nie marnuj swojego cennego czasu i już teraz dowiedz się, jak przygotować się do egzaminu.

Skuteczna nauka do egzaminu - o czym warto pamiętać?

Wyznacz czas na naukę

Nauka z doskoku bądź w chwili przerwy od codziennych obowiązków wcale nie jest dobrym pomysłem. Skuteczne zdobywanie wiedzy nie jest możliwe, jeśli co rusz rozpraszają i ponaglają nas inne, zdawałoby się niecierpiące zwłoki sprawy. Aby nauka przyniosła efekty, trzeba wcześniej ją zaplanować i przeznaczyć na nią odpowiednią ilość czasu. To, kiedy będziemy się uczyć zależy tylko od nas, bowiem każdy jest inny, i nie wszyscy wykazują się największą produktywnością o tej samej porze dnia, co pozostali. Obserwuj swój organizm i zauważ, kiedy jesteś najbardziej produktywny. Następnie wyznacz dzień i porę, w którą wysoki poziom energii wykorzystasz tylko i wyłącznie na zdobywanie wiedzy.

Przygotuj miejsce pracy


Bez względu na to czy lubisz nieład czy nie pamiętaj, że rzeczy leżące w zasięgu wzroku bez naszej wiedzy w czasie nauki skutecznie mogą rozpraszać naszą uwagę. Zanim zaczniesz się uczyć, zrób porządki i pozostaw wokół siebie tylko to, czego w danym momencie potrzebujesz. Zredukuj także ilość innych niesprzyjających skupieniu bodźców, niech nie rozprasza cię wybijająca z rytmu muzyka. Zadbaj także o swój komfort. Miejsce nauki niech sprzyja wygodnemu ułożeniu twojego ciała. W końcu efektywne zdobywanie wiedzy nie będzie miało miejsca, jeśli bolący z nienaturalnego wykrzywienia kręgosłup co chwile będzie dawał się we znaki.

Zbierz potrzebne materiały


Gorączkowe bieganie po pokoju w celu znalezienia potrzebnych notatek nie sprzyja skupieniu. Dlatego przygotuj niezbędne do nauki materiały jeszcze zanim zaczniesz cokolwiek czytać. Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką nie tylko wszystkie niezbędne podręczniki, zeszyty, notatki lub nagrania głosowe nauczycieli, ale także materiały, które obowiązkowe nie są. Mowa tutaj o dodatkowych źródłach wiedzy, jakimi są publikacje naukowe i czasopisma, także te napisane w innych językach. Znaleźć je można między innymi pod adresem https://www.abe.pl/. Ambitni studenci doskonale wiedzą, że nieobowiązkowe materiały do nauki są doskonałym uzupełnieniem zdobytej dotychczas wiedzy.

Rób przerwy

Nawet jeśli ambicja i chęć zdania egzaminu nie pozwala ci oderwać się od książek pamiętaj, że odpoczynek jest czymś, czego mózg po prostu potrzebuje. Rób przerwy w nauce i daj swojemu umysłowi choć na chwilę odpocząć od intensywnej pracy. Odłóż notatki na bok i wyjdź na świeże powietrze, wypij herbatę, połóż się na łóżku lub po prostu zrób coś, co dosłownie na kilka chwil pozwoli ci na mały reset umysłu.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com/JESHOOTScom

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama