Polska - Świat nauki

Jak zostać profesorem?

2018-08-08 10:28:28

Profesor to najwyższy stopień pracownika naukowego, którego możemy spotkać na każdej uczelni. Tego typu tytuł wiąże się z dużymi osiągnięciami w swojej dziedzinie, nauczaniem studentów i wysokimi zarobkami. Droga do zdobycia tego stopnia nie jest jednak prosta, dlatego w poniższym artykule opisaliśmy po kolei, jak zostać profesorem.

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Jak zostać profesorem?

Zacząć należy przede wszystkim od podjęcia nauki w szkole wyższej. Gdy zostaniemy już studentami, musimy pokonać ścieżkę kariery, która wiąże się ze zdobywaniem kolejnych tytułów. Hierarchia stopni naukowych zaczyna się od licencjata, a kończy na wspomnianym już profesorze. Na każdym z etapów musimy napisać i obronić własną pracę dyplomową.

Najwyższy tytuł naukowy

Termin "profesor" jest używany w różnych sytuacjach. Na drodze naszej edukacji możemy się z nim spotkać jeszcze w liceum i technikum, gdzie tym stopniem czasami określa się samych nauczycieli. Jest to również tytuł honorowy, który nadaje się pracownikom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych za wybitne osiągnięcia w nauczaniu i wychowaniu uczniów.

W przypadku uczelni tytuł profesora pojawia się w dwóch sytuacjach. Aby go zdobyć, należy wcześniej osiągnąć poziom doktora habilitowanego. Sam stopień nadawany jest przez prezydenta RP po weryfikacji wniosku danej uczelni przez Komisję do spraw Stopni i Tytułów. Otrzymuje się go oczywiście za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i naukowe w szkole wyższej lub instytucji naukowo-badawczej.

Najwyższy stopień naukowy jest przyznawany dożywotnio w Polsce. Po nadaniu tytułu profesora przez prezydenta, można jeszcze podwyższyć swój poziom na samej uczelni, na której pracujemy. W tej sytuacji pojawiają się jeszcze takie terminy, jak "profesor nadzwyczajny", "profesor zwyczajny", "profesor wizytujący".

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: najwyższy tytuł naukowy, najwyższy stopień naukowy, tytuł profesora
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Konflik MEiN z Uczelniami i Szkołami
Odpowiedź ZNP na słowa ministra Czarnka o pieniądzach na naukę i ingerencje kuratoriów w sprawie protestów

Kolejny głos w konflikcie pomiędzy uczelniami i szkołami, a Ministerstwem Edukacji i Nauki.

QS World University Ranking 2020 - polskie uczelnie w światowym rankingu najlepszych uczelni

15 szkół wyższych z Polski znalazły się na liście przygotowanej przez Quacquarelli Symonds.

Polecamy
Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne