Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

2018-06-21

"Jak zaciekawić słuchaczy?" – to pytanie zadają sobie często osoby, które robią prezentacje multimedialne. Podczas swojej pracy dostrzegają oni, że widzowie zamiast spoglądać na wyświetlany ekran, zajmują się innymi rzeczami. Dotyczy to nie tylko różnych pracowników, ale też samych studentów. Chcielibyśmy rozwiązać ten problem, dlatego w poniższym artykule opisujemy, jak zrobić dobrą prezentację multimedialną.

Zobacz, jak przygotować prezentację!

Program do tworzenia prezentacji

W artykule skupiamy się na tzw. prezentacji liniowej, czyli tej najpopularniejszej. Polega ona na przewijaniu po kolei następujących części naszej pracy. Przed rozpoczęciem tworzenia projektu należy najpierw zdecydować się na odpowiedni program do robienia slajdów. Do wyboru mamy często używany PowerPoint z płatnego pakietu Microsotft Office, Impress z darmowego LibreOffice, Prezi i wiele innych aplikacji.

Jak zrobić prezentację multimedialną?

Przede wszystkim należy zacząć od planu. Program do prezentacji multimedialnych nie zrobi za nas projektu, dlatego najpierw powinniśmy rozpisać sobie wszystko na papierze. Internet i sprzęt potrafią rozpraszać, więc warto zacząć myśleć o pracy przed włączeniem komputera.

Kolejną sprawą jest zaciekawienie widza. Aby to zrobić, należy unikać określonych błędów, które sprawią, że prezentacja zacznie przeszkadzać, zamiast pomagać w zdobyciu nowej wiedzy. Warto w tym przypadku unikać zalewania naszych slajdów tekstem. Nadmiar treści sprawi, że słuchacz znudzi się i zobaczy, że sami potrzebujemy dużej ściągi do przedstawienia przygotowanych myśli. Trzeba trzymać w tym względzie umiar i zachować odpowiednie proporcje między treścią a grafikami.

Zdjęcia, które zamieszczamy w prezentacji, powinny być dobrej jakości – wtedy na ekranie nie pojawią się tzw. piksele. Powtarzalność grafik nie jest wskazana, dlatego lepiej jej unikać. Wgrane fotografie powinny pochodzić z zaufanych źródeł, pozwalających wykorzystywać je ponownie na określonych warunkach – to pozwoli uniknąć plagiatu.

W przygotowywaniu prezentacji liczy się oryginalność, dlatego warto unikać gotowych szablonów, udostępnianych przez programy. Lepiej dobrać kolory i rozmiar tekstu według własnego uznania, biorąc pod uwagę także perspektywę słuchacza.

Dobra prezentacja to projekt wiarygodny. Oznacza to, że wszystkie informacje w nim zawarte powinny pochodzić, tak jak zdjęcia, z wiarygodnych źródeł, które oczywiście trzeba podać na końcu pracy – dzięki temu widz będzie wiedział, do czego można sięgnąć, aby dowiedzieć się więcej na temat danej dziedziny.

Przezentacja to nie tylko praca przy komputerze, ale także przedstawienie swojej pracy przed większym gronem. Niektórych stresują występy na oczach publiczności. Zobacz, dlaczego ludzie boją się prezentować.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama