Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jaki budynek? Co ważnego w mieszkaniu?

2008-08-28

Gdy już umówimy się, żeby zobaczyć nasze studenckie lokum, warto wiedzieć na co zwócić szczególną uwagę. Żeby nie zaskoczyły nas wysokie rachunki za prąd, niedrożne rury czy zawilgocone ściany...

Charakterystyka budynku


Często niedocenianym aspektem wynajmu mieszkań jest bezpieczeństwo. Szczególnie ważna to sprawa dla naszych rodziców. Powinniśmy zatem zwracać uwagę aby droga z centrum miasta była prosta i oświetlona, żeby przebiegała w miejscach gdzie stosunkowo często można spotkać ludzi. Także wejścia do budynku powinny być od oświetlonej strony.

Ważna sprawą jest domofon. Zawsze po wejściu do klatki daje bezpieczeństwo. Są wejścia do budynków - szczególnie w starych kamienicach  - które łatwo sforsować. Mogą prowokować niebezpieczne sytuacje. Niekoniecznie najlepsze są mieszkania w centrum. Czasem lepsze, a przede wszystkim tańsze, będzie mieszkanie w innej dzielnicy ale z bezpiecznym dojazdem.

Nie ma właściwie znaczenia wiek budynku a raczej jego stan. Są kilkudziesięcioletnie kamienice po kapitalnym remoncie, do których wchodzi się jak do pałacu. Nie ma też wyraźnych przeciwwskazać dla bloków z wielkiej płyty. Nie liczy się zatem wiek tylko stan techniczny lokum: unikajmy zawilgoconych kamienic, z powybijanymi szybami i bez domofonu. Cena zapewnie będzie trochę niższa, ale czy warto ryzykować?

Na przykład we Wrocławiu bardzo dobrą lokalizacją jest Szczepin, Fabrycza czy Stare Miasto. Stąd jest 10-15 minut spacerem do rynku. Na dodatek w tym regionie Wrocławia jest dużo małych mieszkań - kawalerek i dwupokojowych - które często są nie tylko wynajmowane ale i kupowane. Ceny kupna są różne: od  260 - 280 tys. za 39 metrowe mieszkanie dwupokojowe. Wszystkie budynki to wielka płyta, od 4 do 15 pięter. Oczywiście nowe budownictwo jest droższe.

Co ważne w samym mieszkaniu?

Jeśli oglądamy mieszkanie w kamienicy należy zwrócić uwagę jakie jest ogrzewanie bo najczęściej nie będzie centralnego. Jeśli ogrzewani jest elektryczne to rachunki za prąd w zimie mogą wzrosnąć nawet o 300 zł - oczywiście w zależności od wielkości mieszkania. Wtedy nie tylko ogrzewanie ale i ciepłą woda w kranach jest ogrzewana elektrycznie. Sprawą pozornie nieistotna, która wychodzi w przyszłości, jest kanalizacja. Należy sprawdzić jakie jest ciśnienie w kranach (w starych budynkach bywa z tym różnie) i czy odpływy z toalety, wanny czy prysznica nie są zatkane. Oczywiście zdecydowanie lepsze pod tym względem są mieszkania w budynkach nowszych z centralnym ogrzewaniem - ciepła woda w kranach i grzejnikach to sprawa, której często się nie docenia. W zupełnie nowych budynkach czasem można spotkać dwufunkcyjne piece na gaz. Za gaz oczywiście też płaci najemca. Wychodzi na to, że sprawa ogrzewania jest jednym z kluczowych aspektów przy wynajmie mieszkania. W końcu to te opłaty w przyszłości będą stanowić o kosztach utrzymania studenta w mieście.

Ważny jest także rozkład pomieszczeń - czy mieszkanie jest przechodnie (musimy przejść przez jedno pomieszczenie żeby dostać się do drugiego) czy do wszystkich pokojów wchodzi się z korytarza.

Jakub Guder (jakub.guder@dlastudenta.pl)
Krystyna Krzesaj
fot. sxc
Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • Lokacja lokacja lokacja [0]Lokacja lokacja lokacja :-) ot, trzy najważniejsze rzeczy, na które należy zwracać uwagę. No chyba, że chcemy pierdylion godzin spędzić na dojazdach (dostaniach raczej, w tych korkach) na uczelnie. C...

  2009-07-18, 00:38:19
  gregor
 • pitu, pitu... [1]I tak kazdy bierze co mu w rece wpadnie, byle pod mostem nie mieszkac- takie mamy czasy : /

  2009-01-19, 19:48:57
  wynajmujący
Zobacz wszystkie wypowiedzi
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama