Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jakie konto dla studenta?

2016-01-25

Studia to niezwykły okres w życiu każdej młodej osoby, która decyduje się na naukę w szkole wyższej. Jest to również czas wkraczania w życie dorosłe - podejmowania różnych ważnych decyzji. Rozpoczęcie studiów to także moment, w którym wiele osób decyduje się na założenie swojego pierwszego konta bankowego. Na co zwrócić uwagę, aby była to dobra decyzja?

Studia i konto bankowe

Oczywiście w ofercie banków można znaleźć konta dostępne już dla osób w wieku powyżej 13 lat, jednak wiele osób czeka do swoich 18 urodzin - wówczas jako pełnoletni obywatele mogą założyć swój pierwszy rachunek bankowy, przeznaczony dla dorosłych osób. Kto przy okazji osiemnastki nie decydował się na taki krok, z dużą dozą prawdopodobieństwa zrobi to przy okazji studiów, zwłaszcza w przypadku studiowania w innym miejscu niż rodzinne miasto.

Brak opłat

Jak powszechnie wiadomo, student generalnie nie jest za bogaty - każda złotówka się liczy. Dlatego wydaje się, iż wybierając konto dla studenta trzeba zwrócić szczególną uwagę na opłaty. Bezpłatne prowadzenie konta - bez żadnych warunków - to podstawa. Równie przydatne może się okazać użytkowanie karty debetowej za darmo. Niestety większość banków przy okazji tej prowizji ustala warunek konieczny do zwolnienia z należności dla banku - jeśli wydamy kartą kilkaset złotych miesięcznie, w większości banków unikniemy opłaty. Dla niektórych istotne mogą być bezpłatne wypłaty z bankomatów - nie tylko z określonych sieci, ale na terenie całego kraju. Na szczęście prawdziwą rzadkością są banki pobierające opłaty za przelewy internetowe.

Oprócz tych kilku podstawowych operacji warto zwrócić na indywidualne potrzeby i sposób użytkowania konta. Wiele osób decyduje się w toku swoich studiów na zagraniczne wyjazdy/staże, chociażby w ramach programu Erasmus - warto się zastanowić jakie możliwości da nam nasze konto bankowe w takim przypadku (być może będziemy mogli założyć bezpłatny dodatkowy rachunek walutowy w ramach konta osobistego?).

Nowoczesność

Student, jako młoda osoba, zazwyczaj chętnie korzysta z różnych nowinek - także w sferze bankowości. Dla młodych ludzi korzystanie z aplikacji mobilnej, płatności zbliżeniowe kartą (a nawet telefonem - BLIK), płatności online (np. Payu) - stają się standardem. Warto zatem sprawdzić, czy bank oferuje takie możliwości i nadąża za nowymi trendami. Z pewnością nie tylko studentów zainteresują promocje cashback, pozwalające odzyskać część określonych wydatków z powrotem na konto - w perspektywie roku może to być nawet kilkaset złotych. Kluczowe przy wyborze banku staje się więc porównanie ofert - dzięki skorzystaniu z rankingu kont osobistych, jest to w miarę szybki i łatwy proces, z w tym celu można skorzystać z zestawień publikowanych na stronie ułatwiającej wybór konta bankowego - kontomania.pl.

artykuł sponsorowany

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • Który bank? [0]Ograniczyłbym ten wybór do Raiffa (doświadczenie) i mbanku (przeczucie) ;)

  2016-01-26, 00:19:19
  mieszko
 • konto studenckie [0]najkorzystniejsze konta dla studentów ma bank Millenium Raiffeisen i ewentualnie Mbank.

  2016-01-25, 20:48:37
  kachsa
Zobacz wszystkie wypowiedzi
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama