Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jakie zajęcia są na studiach i czym się różnią poszczególne typy?

Wykłady, ćwiczenia, lektorat, konwersatorium...

2021-10-05 14:39:18

Studenci pierwszego roku mogą mieć sporą zagwozdkę, gdy w końcu zobaczą swój plan zajęć. Wykłady, ćwiczenia czy konwersatoria to nazwy, które przeważnie są im obce. Prawdopodobnie do tej pory mieli do czynienia wyłącznie z lekcjami. Aby uniknąć konsternacji, warto dowiedzieć się, na czym polega różnica między poszczególnymi typami zajęć na studiach i dlaczego ich rozdzielenie jest tak ważne.

Zobacz też: Gdzie załatwia się sprawy na studiach? >>

Rodzaje zajęć na studiach - czym są wykłady, ćwiczenia, konwersatorium, lektoraty i laboratoria?Dlaczego zajęcia na studiach mają różne nazwy?

Kiedy chodziliśmy do szkoły, to niezależnie od tego, czy uczęszczaliśmy na j.angielski, czy chemię, każde zajęcia nazywane były lekcjami. Podczas lekcji słuchaliśmy teorii, wykonywaliśmy ćwiczenia, często braliśmy udział w dyskusjach i tworzyliśmy własne projekty. Tymczasem na studiach każdy typ aktywności jest wykonywany podczas innych zajęć nawet w ramach jednego przedmiotu. Z tego powodu nie powinniśmy dopatrywać się błędów w planie, kiedy znajdziemy w nim "podstawy chemii ogólnej - ćwiczenia", "podstawy chemii ogólnej - laboratoria" i "podstawy chemii ogólnej - wykłady". Jeden ma za zadanie uzupełniać drugi i dopiero po połączeniu dać kompleksową wiedzę z danej dziedziny.

Czym jest wykład?

Na pewno część z nas skarżyła się na dostawanie wykładu od rodziców czy nauczycieli. Chodziło o ich monologi na temat naszego zachowania lub postępowania. Patrząc na ten przykład pod kątem analogii, wykłady są zajęciami, na których zdobywamy wiedzę teoretyczną. Często twierdzi się, że jest to czas, w którym nauczyciel Akademicki mówi, a student słucha i robi notatki (a przynajmniej powinien). Najczęściej wykładowca tłumaczy zagadnienia, które zostanie powtórzone i utrwalone poprzez praktyczne działania na innych zajęciach. Zdarza się, że podczas wykładów można pozwolić sobie na dyskusję (w szczególności na kierunkach humanistycznych i społecznych), choć jest to bardziej typowe dla ćwiczeń i konwersatoriów.

Ćwiczenia na studiach

Ćwiczenia są kolejnym typem zajęć, które często wiąże się z wykładami. Mogą odbywać się osobno. To właśnie ten rodzaj nauki jest nastawiony na zaangażowanie i aktywność ze strony studenta. Podczas ćwiczeń wykonujemy zadania wyznaczone przez prowadzących. Wśród nich mogą się znaleźć obliczenia z działu omawianego podczas wykładów, dyskusje, czy prace praktyczne, jak projekty grupowe lub indywidualne. Często prowadzą je inne osoby niż te, z którymi mieliśmy wykłady. Sposób sprawdzania wiedzy przez ćwiczeniowców może być różny, w zależności od studiowanego kierunku. Najczęściej bierze się pod uwagę: obecność (która na ćwiczeniach jest obowiązkowa), aktywność oraz oceny z kolokwiów czy prac zaliczeniowych.

O co chodzi z konwersatorium?

Wspominaliśmy wcześniej, że dyskusje mogą się odbywać zarówno podczas ćwiczeń, jak i na wykładach (zdecydowanie rzadziej), choć jest to zależne od prowadzącego. A jednak mówi się, że studia powinny umożliwiać omówienie danej problematyki i często prowokować do dialogu. Tym typem zajęć są konwersatoria, które w głównej mierze polegają tworzeniu dyskusji wokół zagadnienia naukowego. Tutaj najbardziej liczy się zaangażowanie, aktywność i obecność.

Laboratoria i ćwiczenia laboratoryjne

Laboratoria są zajęciami praktycznymi, z którymi spotkamy się najczęściej na kierunkach ścisłych, przyrodniczych, medycznych i technicznych. Polegają na wykorzystaniu dotychczasowej wiedzy, zdobytej podczas poprzednich zajęć. To tutaj musimy się liczyć z kolokwiami, porównuje się do wejściówek (kartkówek z kilku ostatnich lekcji). Podczas nich wdrążamy teorię i obliczenia, aby dowieść pewnej tezy lub stworzyć coś nowego.

Ćwiczenia laboratoryjne mogą dotyczyć zarówno analizy materiałów, jak i obserwacji zachowań bakterii pod mikroskopem. Są niezwykle przydatne, bo to na nich poznajemy metody badawcze, obserwujemy wykonywane przez nas reakcje czy zapoznajemy się z warunkami przyszłej pracy. Niestety oprócz kolokwiów możemy spodziewać się, że prowadzący będą od nas wymagali tworzenia regularnych sprawozdań i poszerzania wiedzy z często trudno dostępnych źródeł, których możemy nie znaleźć nawet w bibliotece uniwersyteckiej.

Rodzaje zajęć na studiach - lektoraty

Lektorat jest dość specyficznym rodzajem zajęć, ponieważ są to lekcje języka obcego. Większość z nich jest nastawiona na: słuchanie, pisanie, czytanie i rozmowę, stąd trudno o ich jednoznaczną klasyfikację. W zależności od stopnia zaawansowania możemy skupiać się na: poszerzaniu słownictwa i ćwiczeniach praktycznych, rozmowach i tworzeniu rozbudowanych prac pisemnych lub powtórkach gramatyczno-językowych. Lektoraty kończą się egzaminem z języka obcego, który klasyfikuje studenta na danym poziomie.

Sprawdź, Kim jest rektor i czym się zajmuje >>

KK

fot. Ivan Samkov z Pexels

Słowa kluczowe: zajęcia na studiach, rodzaje zajęć na studiach, czym są lektoraty, konwersatorium, ćwiczenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?
Czy na studiach jest honorowane zwolnienie lekarskie?

Czy choroba na studiach pozwala na więcej dozwolonych nieobecności?

Polecamy
Co to jest sylabus zajęć akademickich  i jak go czytać?
Co to jest sylabus zajęć akademickich i jak go czytać?

Zobacz, jakie informacje znajdziesz w sylabusie przedmiotu.

flaga Hiszpanii
Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Sprawdź, dlaczego warto się podjąć nauki hiszpańskiego.

Ostatnio dodane
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.