Polska - Świat nauki

Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie dotyczące klasyfikacji dyscyplin naukowych

2018-09-21 09:49:04

20 września 2018 roku minster nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin - podpisał rozporządzenie, które będzie częścią "Konstytucji dla Nauki". Nowe prawo w ustawie 2.0 zmienia klasyfikację dziedzinową - od 1 października 2018 roku będziemy mieć 44 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne.

Rozporządzenie do ustawy 2.0 zmieni klasyfikację dyscyplin naukowych.Nowe rozporządzenie podpisane przez szefa resortu nauki zostało wprowadzone ze względu na wcześniejsze rozdrobienie dyscyplin naukowych - dzieliły się one na 8 obszarów, 22 dziedziny i 102 dyscypliny. Według Jarosława Gowina ten podział nie był kompatybilny z systemem nauki oświatowej, dlatego go zmieniono.

W ustawie 2.0 astronomia stanie się odrębną dyscypliną naukową. Wcześniej projekt zakładał, że będzie ona przypisana do działu "nauki fizyczne", jednak minister nauki i szkolnictwa wyższego zdecydował się to zmienić ze względu na światowy dorobek polskich naukowców z tej dziedziny.

Podpisane rozporządzenie to tylko jeden z wielu elementów reformy szkolnictwa wyższego, które wejdzie w życie w ramach "Konstytucji dla Nauki" już 1 października 2018 roku. Zobacz inne zmiany, które czekają nas w ustawie 2.0!

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Słowa kluczowe: ustawa 2.0, konstytucja dla nauki, resort nauki, MNiSW
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Wywiad z Kariną Stasiak
Wywiad z Kariną Stasiak, koordynatorką programu stypendialnego "Pasjonaci Edukacji"

Jakie są cele programu w dłuższej perspektywie i czy pandemia wpłynęła na jego formułę?

Przewidywania dla ponad tysiąca najcięÅźszych jąder
Polscy fizycy obliczyli kluczowe parametry 1305 najcięższych jąder atomowych

Wyniki badań naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazły się w cenionym czasopiśmie.

Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne