Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Kierunki studiów dla przyszłych pisarzy

2017-11-06

Często ludzie po szkole średniej szukają kierunków, które idealnie do nich pasują. Niestety, czasami ciężko jest tego dokonać. Zwłaszcza w przypadku osób, które chcą w przyszłości zostać pisarzami. Jest to profesja naprawdę ciężka i nie ma fakultetów mogących w pełni nas tego nauczyć. Są jednak pokrewne studia, które pozwolą nam połączyć wiedze z wielu różnych aspektów tej branży.

Studia dla osób, które chcą zostać pisarzami lub dziennikarzami.

Pisarz jest to osoba, która spędza swój czas pracy nad tworzeniem jakiejś powieści, wierszy, opowiadań i innych tym podobnych rzeczy. Jest to pewien rodzaj sztuki, który wymaga od nas umiejętności pisania poprawną polszczyzną, ale nie tylko. Musimy także zwracać tu dużą uwagę na składnię i inne aspekty tekstu. Dużą rolę odgrywa także umiejętność zaciekawienia czytelnika, a także budowania fabuły i postaci w swojej opowieści.

To jednak nie wszystko, co trzeba wiedzieć w tej branży. Jeśli ktoś chce wydać własną książkę, musi poznać trochę branży wydawniczej. Są z tym związane procesy wydawania danego tytułu w formie drukowanej, rodzaje umów oraz promocja książki.

Aby dowiedzieć się tego wszystkiego, warto udać się na studia w kierunkach bibliotekoznawczych. Są to w dzisiejszych czasach kierunki, które powoli tracą na popularności, jednak zaczynają się pojawiać fakultety pokrewne, łączące ze sobą starą i nową formę książki. Jest to na przykład Publikowanie cyfrowe i sieciowe na Uniwersytecie Wrocławskim.

Na tego typu studiach można poznać wszystkie procesy związane z wydawaniem książki. Zajęcia skupiają się na edytorstwie, typografii, a nawet pisarstwie i prawie autorskim, więc na pewno przyszli pisarze będą mogli znaleźć dla siebie miejsce. Wart polecenia jest także kierunek Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, który jeszcze bardziej skupia się na treningu umiejętności pisania.

Oczywiście wielu pisarzy, których znamy, wcale nie skończyło żadnych studiów. Okazuje się, że wcale nie trzeba tego robić, żeby uprawiać ten zawód. Wystarczy do tego duża chęć i samozaparcie. Jeśli połączymy te dwie cechy, będziemy mogli sami nauczyć się wszystkiego w praktyce. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie rzucać od razu wszystkiego dla pisarstwa. Na początku lepiej łączyć naszą normalną pracę, a to traktować jako hobby. Dopiero po osiągnięciu sukcesu będziemy mogli myśleć o zmianie.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama