Polska - Świat nauki

Konsorcjum z udziałem krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego wyróżnione na arenie międzynarodowej

2020-02-18 10:35:09

Projekt pt. "Opracowanie innowacyjnych włóknin ochronnych z dodatkiem piór" (w skrócie EkoPióro), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020, został wyróżniony przez Indian Innovators Association oraz otrzymał Złoty Medal od National Research Council of Thailand.

Wyróżnienia Indian Innovators Association i National Research Council of ThailandInformacje o nagrodzonym projekcie

  • Wartość projektu: 8 157 162,50 PLN
  • Wartość dofinansowania: 5 543 612,50 PLN
  • Okres realizacji: 2018-2021

Celem projektu  jest opracowanie metod zagospodarowania odpadów w postaci piór. W ramach projektu przewidziano opracowanie wytycznych do wdrożenia produkcji dwóch grup włóknin kompozytowych z dodatkiem odpadowych piór z ubojni drobiu:

  • włóknin ochronnych typu A do okrywania pryzm śniegu tzw. magazyn śniegu;
  • włóknin ochronnych typu B do okrywania nowych zasiewów mieszanki trawiastobobowatej (która znajdzie zastosowanie na terenach trudnych takich jak: skarpy, nasypy, nowo formowane trasy narciarskie).

Projekt realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Partnerami projektu są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, CEDROB SA, Zakład Drobiarski Niepołomice i Poltops sp. z o.o. Kierownikiem w zakresie B+R jest dr hab. inż. Piotr Kacorzyk, prof. UR.

Proponowane rozwiązania będą przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jednocześnie zapewniając redukcję biomasowych odpadów w postaci piór, zalegających i zanieczyszczających środowisko. Działania w projekcie będą stanowić również kolejny krok w kierunku ochrony ekosystemu glebowego i jego rewitalizacji na terenach trudnych. Korzystny wpływ nowych innowacyjnych włóknin ochronnych na biologiczną aktywność gleby przyczynią się także do rozwoju bioróżnorodności, co jest zgodne z ideą Dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie ochrony gleb z dnia 15 listopada 2007 r.

ip

fot. materiały Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Słowa kluczowe: Nagrody, Polscy Naukowcy, UR, Kraków, 2020, Złoty Medal, Włóknina, Badania, Ekologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Zobacz, co dokładnie znalazło się w poradniku dla uczelni i studentÃłw zagranicznych!
Urząd do spraw Cudzoziemców stworzył poradnik dla studentów zagranicznych

Zobacz, co dokładnie znalazło się w poradniku dla uczelni i studentów zagranicznych!

Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Popularne