Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Legitymacja studencka - udogodnienia i zastosowania

2018-04-27 11:33:56

Od rozpoczęcia edukacji człowiek posługuje się dowodem tożsamości. W szkole podstawowej, liceum, technikum, szkole branżowej itp. jest to legitymacja studencka. Z czasem uczeń zdobywa jednak kolejne dokumenty. Po skończeniu 18. roku życia jest to dowód osobisty, a w niektórych przypadkach także prawo jazdy. Istnieje jednak jeszcze inne poświadczenie tożsamości, które można zdobyć w szkole wyższej – jest to legitymacja studencka. Chcielibyśmy przedstawić jej zastosowania.

Zobacz, co daje legitymacja studencka!

Legitymacja studencka

Jest to dokument, który poświadcza, że posiadamy status studenta i uczęszczamy na zajęcia w szkole wyższej. Tak samo, jak we wcześniejszych latach edukacji, legitymację należy podbijać co semestr lub trymestr, aby utrzymać jej ważność. Może ona służyć jako dowód tożsamości, ponieważ zawiera w sobie nasze nazwisko, datę urodzenia, adres, numer legitymacji studenckiej itp. Okazanie tego dokumentu w wielu instytucjach zapewnia także wiele udogodnień.

Co daje legitymacja studencka?

Ten dokument posiada wiele zastosowań. Jednym z nich jest możliwość korzystania z niej w komunikacji miejskiej w niektórych miastach w całej Polsce. Dzięki temu można bez problemu jeździć w autobusach/tramwajach z biletem miesięcznym ze zniżką. To jednak nie wszystko, ponieważ każdy student ma prawo liczyć na ulgi w instytucjach kulturalnych, takich jak kina, teatry, a nawet zoo. Warto poznać miejsca, w których obowiązują ulgi.

Elektroniczna legitymacja studencka

Odkąd posiadamy dostęp do Internetu, możliwe jest także tworzenie elektronicznych legitymacji studenckich. W dzisiejszych czasach używa się do tego platformy USOSweb, z której korzysta już większość uczelni. Dzięki niej każdy student ma możliwość podglądnięcia na jakie zajęcia uczęszcza, kiedy dani wykładowcy mają konsultacje, jaki jest plan zajęć itp.

Numer legitymacji studenckiej

Jest to wielocyfrowy indywidualny numer, który otrzymuje każdy student po rozpoczęciu nauki w szkole wyższej. Służy on do identyfikacji osoby uczącej się. Warto go zapamiętać, ponieważ przy wielu formalnościach na studiach trzeba go podawać. Istnieją także wykładowcy i inni prowadzący zajęcia, którzy wymagają, aby zapisywać też numer legitymacji studenckiej na egzaminach przy podpisie.

PW

Fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: numer legitymacji studenckiej, eletroniczna legitymacja studencka, co daje legitymacja studencka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?
Hierarchia akademicka - kto kim rządzi na uczelni?

Jakie funkcje pełnią dane osoby na uczelniach?

Polecamy
Bal licencjata, magistra i półmetek na studiach

Czy studniówka to ostatni moment na założenie garnituru i długiej sukienki?

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.