Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

MNiSW chce stworzyć nowy wykaz wydawnictw monografii naukowych

2018-12-21

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce stworzyć nowy wykaz wydawnictw monografii naukowych. Inicjatywa ma wyeliminować działające na rynku wydawnictwa drapieżne, które za opłatą publikują książki naukowców, bez brania pod uwagę jakości ich treści i recenzji eksperckich.

Zobacz, na czym dokładnie będzie polegał nowy wykaz tworzony przez resort nauki!

Wydawnictwa drapieżne

W ten sposób można określić wydawnictwa, publikujące wszystkie otrzymane prace naukowe za odpowiednią opłatą. Idąc tą ściężką, tego typu książki nie trafiają do ekspertów i nie są poddawane recenzji, co oznacza, że nie zawsze wykazują się one wysoką jakością merytoryczną.

Konstytucja dla Nauki

Przeciwdziałać temu problemowi ma Konstytucja dla Nauki, która weszła w życie 1 października 2018 roku. W ramach swoich zasad wprowadza ona nowy system ewaluacji wykazu wydawnictw monografii naukowych. Zmiany mają dotknąć głównie sposobu punktowania publikacji. Wcześniej wszystkie otrzymywały tyle samo punktów po wydaniu, lecz teraz zostanie to zreformowane.

Głównym założeniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest stworzenie listy monopolistów - pomoże ona zdecydować, które publikowane książki można uznać za naukowe. Będzie to także uporządkownie systemu - dzięki niemu MNiSW chce zapobiec nadużyciom, zdarzającym się często tzw. wydawnictwom drapieżnym. Jednocześnie resort nie chce jednak dzielić wydawców na lepszych i gorszych, dlatego wspomniany wykaz nie zostanie całkowicie zamknięty, aby inne instytucje również miały szansę się w nim znaleźć.

Podział wydawnictw

W nowym wykazie wydawnictw monografii naukowych zobaczymy podział na dwie grupy. Do pierwszej zostaną przypisane instytucje, które spełniają etyczne i naukowe standardy - w tym przypadku badacz za swoją publikację otrzyma 80 punktów. Na więcej będą mogli liczyć przedstawiciele drugiej grupy (200 punktów). Trafią do niej wydawnictwa z pierwszej części, które charakteryzują się dużą rozpoznawalnością  i międzynarodowym prestiżem.

Pełny wykaz wydawnictw monografii naukowych Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikuje na początku 2019 roku.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama